Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Ocak '15

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
720
 

Yanlış bilinen 9 diş beyazlatma efsanesi

Yanlış bilinen 9 diş beyazlatma efsanesi
 

Diş Beyazlatma Hataları


Diş Beyazlatma ile ilgili doğru bildiğimiz yanlışlar nelerdir? Dişlerimizi beyazlatırken zarar vermemek için dikkat etmemiz gerekenler:

KABARTMA TOZU DİŞLERİNİZİ BEYAZLATIR
Bu kısa bir süre için işe yarayabilir ama uzun dönemde işe yaramaz ve süreklilik kazanması durumunda hem dişlerinizin yüzeyinde hem de ağzınızda yer alan yararlı veya zararlı bakterilerinyaşam alanını bozar.

HİDROJEN PEROKSİTLE YIKAYARAK DİŞLERİMİZİ BEYAZLATABİLİRİZ
Hidrojen Peroksit, dokularla etkileşime girdiği takdirde serbest radikal tepkimelerine sebep olur. Bu dokuda yaşlanma sürecinde görülen reaksiyonla aynıdır. Hidrojen peroksit veya karbamid peroksit içeren konsantrasyonların yumuşak dokulara değmeden bir profesyonel gözetimi, tavsiyesi ile uygulamak gerekir.

BEYAZLATICI DİŞ PASTASI VEYA SAKIZ KULLANMAK DİŞLERİMİZİ BEYAZLATIR
Beyazlatıcı diş pastaları ve sakızlar beyazlatıcı kimyasallar içermelerine rağmen gözle görülür bir etki yaratmakta çok zayıftırlar. Beyazlatıcı kimyasallar dişlerde renk değişimine sebep olabilmek için diş yüzeyiyle en az 20 dakika temas halinde kalmalıdır.

PROFESYONEL DİŞ BEYAZLATMA JELLERİ VE MARKETLERDEN ALINABİLEN BEYAZLATMA JELLERİ AYNIDIR
Her beyazlatma jeli farklı düzeyde Karbamid Peroksit veya Hidrojen Peroksit içerirler. Bu kimyasallar dişte beyazlamaya sebep olan ana ajanlardır. Profesyonel beyazlatma ajanları evde kullanılanlara oranla daha kuvvetlidir.

EN GÜÇLÜ BEYAZLATMA JELİ EN İYİSİDİR
Kuvvetli beyazlatma ajanları işlemi hızlandırabilirler. Ancak beyazlığın uzun süre kalıcılığı açısından başarılı olamayabilirler, tekrar gerektirebilir. Ayrıca aşırı hızlı uygulama dişlerde ağrıya ve hassasiyete sebep olabilirler. Yüksek konsantrasyonulu jelleri düşük konsantrasyonda beyazlatma jeliyle desteklendiğinde daha güvenli olur ve dişler daha uzun süre beyaz kalır.

DİŞ BEYAZLATMA ÖMÜR BOYU KALICILIĞI OLAN BİR İŞLEMDİR
Renk değişimi kalıcı değildir. Ancak insanların yaşı ilerledikçe dişlerin rengi sarılaşır ve yediklerimizle, içtiklerimiz renkleşmeye yeniden yol açabilirler. Diş beyazlatma işleminin belirli zaman aralıklarında tekrarlanması gerekir.

ÇİLEK VE LİMON DİŞ BEYAZLATMADA KULLANILABİLİR
İçerdiği asitten dolayı bu tip yiyecekler beyazlatma etkisi gösterebilir ama diş minesinin asit ile etkileşimi sonrası uzun dönemde zarar görme olasılığı vardır.

LAZERLER DİŞ BEYAZLATMA İŞLEMİNİ HIZLANDIRIR
Hekim tarafından kullanılan lazerin diş beyazlatma işlemini hızlandırdığına veya beyazlatmayı daha iyi yaptığına dair bir kanıt bulunmamaktadır. Tam tersine dişte, gözlerinizde, dudaklarınızda ve hasar da gelişebilir.

PORSELEN KURONLAR VE LAMİNA VENERLER BEYAZLATILABİLİR
Beyazlatmada kullandığımız jeller ancak doğal dişler üzerinde kullanılabilir, porselen yüzeylerde etki göstermezler. Bu sebepten kuronlarınızı diğer dişlerinizle aynı beyazlığa getirmek için onları değiştirmeniz gerekir.

BEYAZLATMA HER YAŞTA YAPILABİLİR
Çocukların dişlerinde yapılan beyazlatma işlemleri dişin içerisinde bulunan canlı dokuda hasara sebep olabilir. Sadece bazı vakalarda çocukların dişi güvenli olacak şekilde beyazlatılabilir. İlerleyen yaşlarda ise diş minesinin özelliğini kaybetmesinden dolayı diş beyazlatma efektifliğini kaybeder.

Bu okuduğunuz yaygın ve yanlış olan bilgilendirmelerin kurbanı olmayın. Gülüşünüz, insanların sizinle ilgili fark edeceği ilk şeydir. Bu yüzden dişlerinize herhangi bir işlem yaptırmadan önce iyice araştırın ve ilk olarak diş hekiminize danışın. Doğru ve en iyi diş beyazlatma yöntemleri için blogumu okuyabilirsiniz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 47
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 401
Kayıt tarihi
: 17.12.14
 
 

Diş hekimliğinde merak edilen, aklınıza gelip doktorunuza sormak isteyeceğiniz bir çok sorunun ce..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster