Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Şubat '07

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
1467
 

Yapabileceğinizin en iyisini yapın

Yapabileceğinizin en iyisini yapın
 

Kimi zaman, yapmak istediklerimiz yavaş ilerler ve çaba göstermemize rağmen, bazen istediğimiz sonuca tam olarak ulaşamayız. Bunun nedenlerini sorgularken eğer iyi bir gözlemciyseniz, kaynağın kendiniz olduğunu fark edersiniz.

Yaşantınızda fark yaratabilmenin en büyük adımı ve ilkesi ''Yapabileceğinin en iyisini yapmak'' tır . Eğer bir isteğinizin tam olarak sonuca ulaşmasını istiyorsanız öncelikle yapabileceğinizin en iyisini yapıp yapmadığınızı kendinize sorun.

Yapabileceğinizin, en iyisini yaptınız ve olmadı. O halde değiştirebilirsiniz. Bir isteğe ulaşmanın en önemli yolu, olumlu düşüncelerle birlikte çalışmaktır. Hedeflerinizi belirleyip yeniden, yeniden denemek ve sabırlı olmak gerekir.

Yaşam bir bütündür ve bu bütünlüğü düşünürsek, iş , aşk, kariyer, para, sağlık, dostluk, bunların her biri sizin yaşamınızın parçasıdır. Bu bütünlüğü kurabilmenin en önemli yolu, kendinizi iyi tanımaktan ve sevmekten geçer. Ruhsal yanlarınızı da, zihinsel ve fiziksel yanlarınız kadar incelemeniz gerekir.

Siz bu dünyada ne için varsınız? Kimsiniz? Bu sorularla çıktığınız düşünce yolu, yaşam felsefenizi de beraberinde getirir. En büyük etkenlerden biri de, çevre faktörüdür. Çevreniz, inançları, maneviyatları, size öğrettikleri, kültür, tahsil de bu bütünlüğün içindedir.

Öyleyse, şu an içinde bulunduğunuz sosyal ve özel yaşamınızı belirleyen, bir çok faktörün yaşamınızdaki etkilerini de gözden geçirmeniz gerekecektir.

Bir eylemin öncesi vardır. Bir işe kalkışmadan önce, kendinize dönüp, neden bu işi istediğinizi, olası çıkacak engelleri, azim ve sabır gücünüzü iyice düşünmeniz gerekecektir.

Örneğin ; eşinizle boşanma eşiğindeyseniz, ne istediğiniz bundan sonraki yaşamınızı, bu evlilik için yapabileceğinizin en iyisini yapıp yapmadığınızı , iyice düşünmeniz gerekir. Ani öfkeler, kızgınlık ve kırgınlıklar, yanlış anlaşılmalar, sizi daha çok çıkmaza, belki de sevdiğiniz insanı kaybetmenize neden olacaktır.

Şayet, olayları bir resim olarak düşünürsek, resmin bütününü görmeniz lazımdır. Siz de yaşamınızı önce çerçeveleyin. Sakin olun ve uzaktan bir inceleyin.

Kendinize ve ilişkinize zaman tanıyın .Bu düşünce biçimi, daha sağlıklı ve pozitif bakmanıza etken olacaktır. Yine başka bir örnek vermek gerekirse, işinizde bir çok çıkmaz var ve tıkanıklık yaşıyorsunuz.

Hemen ortamı, ekonomiyi, yönetimi suçlamadan önce, sizi bu çıkmazlara getiren eylemlere bakmanız gerekir. Siz ilk baştan beri ne düşündünüz? Nelerden kuşku duydunuz, endişe ettiniz.?

Bu sizin eylemlerinize yansıdı mı? Kendinize dürüst olun. İyi düşünürseniz mutlaka bir yerde, kendinizden başlayan aksilikler bulacaksınız. Seçtiğiniz işi geçici düşünerek, bazı olumsuzluklarını baştan görmezden gelmiş olabilirsiniz.

Bilmediğiniz bir sektöre adım atmış ve tam olarak öğrenmeden, çıkmazlardan bunalmış olabilirsiniz.

Maddi yeterlilik elde etmek için, duygularınızı ve gerçek isteklerinizi bertaraf etmiş olabilirsiniz. Bir geçiş dönemi , cv veya portföy elde etmek için, orada olabilirsiniz. Binlerce olasılık var ..Düşünün!

Sizin gerçekte arzuladığınızla yaptığınız iş aynı mı? Evet diyorsanız, soruna odaklı olmadan çözüme odaklı düşünüp, bütünlüğünüzü elde etmiş olabilirsiniz.

Yazımda, iki örnekle göstemeye çalıştım. Siz de , yaşamınızda neyi gerçekleştirmek veya çözmek istiyorsanız , ona uygulamanızı öneririm.

Ve son söz; ne olursa olsun''Yapabileceğinizin en iyisini yapın''

resim:conscious-mind.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yapabileceğimizin en iyisini yapmak, ama öncelikle durup düşünüp değerlendirmek. Sanırım en çok bu durup düşünmek konusunda tembellik yapıyoruz. Tekrar tekrar yapmakta olduklarımızı, hedef ve isteklerimizi değerlendirmemiz lazım. Bunları gözden geçirmemizi sağladığınız için teşekkürler

N.Filiz Bozkurt 
 26.02.2007 13:06
Cevap :
Çok teşekkürler Filizciğim...  26.02.2007 17:41
 

Umarim dahasi vardir ve onlari da yazarsin. Sevgilerimle. Tuncay

Tuncay Erciyes 
 25.02.2007 23:35
Cevap :
Sevgili Tuncay bey, desteğiniz için teşekkürler elimden geleni yaparım tabiiki:) sevgiler  26.02.2007 17:42
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 113
Toplam yorum
: 183
Toplam mesaj
: 48
Ort. okunma sayısı
: 5135
Kayıt tarihi
: 11.09.06
 
 

Kişisel gelişimde, düşüncelerin kullanımını sanat gibi gördüğümden, 1986yılından itibaren çok sevdiğ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster