Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Şubat '18

 
Kategori
Yazılım
Okunma Sayısı
58
 

Yapay Zeka İnsanlığı Nasıl Etkileyecek

Yapay Zeka İnsanlığı Nasıl Etkileyecek
 

Derin Bakış


 

Yapay zeka konusunda dünyada yaşanan son gelişmelerle birlikte bilinmeyen karşısındaki korkular da artıyor. Mesela yapay zeka alanında ciddi çalışmaları bulunan Profesör Zoubin Ghahramani, geleceğin teknolojisinin artılarını ve eksilerini tarif ederken, özellikle bilim-kurgu türünde çevrilen sinema filmlerinde zombilerin yada insanlığı yok etmek üzerine programlanmış kötü niyetli robotların dünyanın hakimi olduğu filmlerle birlikte birçok kimse gelecekte yapay zekanın daha ziyade insan hayatına getireceği olumsuz etkilerin yıkıcılığından ürküyor ve endişe duyuyor.

2050'de Yapay Zeka Hayatımızda Ne Gibi Değişiklikler Yapacak
Dünyadaki saygın akademik çevreler yapay zeka konusunda 2050 yılını bir dönüm noktası kabul ediyor. Buna göre;

1. Otomobil kullanma dönemi sona erecek: Teknoloji üreten şirketlerin otonom sürüş yazılımları üzerindeki ciddi çalışmaları sayesinde otomobillerin sürücüsü olmadan kendi kendilerine hareket edebilmeleri sayesinde insan hatası olmadan yollar daha güvenli hale gelecek, tarfikte yaşanan aksaklıklar azalacak. Kara yollarında bu araçların yaygınlaşması ile birlikte otomobil kavramı yeni nesillerin gündeminden düşecek. yapay zeka ile ilgili yapılan gelişim planlamalarına göre otonom yazılım sistemlerinin uçaklar ve gemilerde de kullanılması şimdiden önemsenen konular oluyor.

2. İşe alma ve işten çıkartma işlemleri de akıllı bilgisayarlara devrolacak: Bilgisayar devreleri geliştikçe yapay zeka sistemleri işyerlerimizi de yönetmeye başlayacak. Görev paylaşımından tutunda,tatil günlerinin belirlenmesine hatta başarının ödüllendirilmesine varıncaya kadar herşey yapay yapay zeka sistemleri tarafından yapılacak.

3. Hayatımızın büyük bir bölümü sanal ortamlarda geçecek: İşlerin yapılmasında insana olan htiyaç azaldığı oranda insanlar sanal ortamda daha fazla vakit geçirmeye başlayacak. Bilgisayar oyunları, siber savaşlar vs... Örneğin sanal ortamda efsane olmuş Holywod yıldızları ile görüşebileceksiniz. Ve daha nice faklı alanlarda yapay zeka sistemleri hayatlarımızın içerisinde muazzam ağırlığı ile yer almış olacak...

Evet günümüzde teknolojik ilerlemeyi durduramayız. Bunu hayatımızın önemli bir parçası olarak kabul etmeliyiz. Orta ve uzun vadede yapay zeka hepimizin yaşam kalitesini, üretkenliğini, mutluluğunu ve sağlığını iyi yönde etkileyebilecek gibi görünüyor. Ama  illa bu yapılacaksa da yapay zekanın insanlararası ilişkilerde eşitsizlikler yaratmasına engel olunmalı ve faydalı olan yanlarının öne çıkarılmasına özen gösterilmelidir... İyi bir pazar gününü sevdiklerinizle birlikte mutlu geçirmenizi dilerim.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 37
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 96
Kayıt tarihi
: 20.02.17
 
 

Eğitim Durumu Halkla İlişkiler Yüksek Lisansı isletme fakültesi sosyoloji bölümü ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster