Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Aralık '18

 
Kategori
Bilgisayar
Okunma Sayısı
402
 

Yapay Zeka ve İnsanın Sonu

Yapay Zeka ve İnsanın Sonu
 

Dr. Erdener ILDIZ
erdener@ildiz.com.tr

Kapitalizm üretim ve pazarlama maliyetlerini düşürmek için, bundan 30 yıl önce küreselleşme kavramını ortaya attı.
“Bırakın istediğimiz yerde üretelim, bırakın (gümrük duvarlarını kaldırın) istediğimiz yere satalım” dediler.

Böylece, fabrikalarını ucuz işçilik sağlayabilecekleri Çin, Etiyopya, Endonezya, Filipinler, Kamboçya, Vietnam, Bangladeş, Meksika, Nikaragua ve Peru gibi ülkelere taşıdılar. Burada ürettiklerini de dünyanın her yerinde pazarladılar.

Artık teknoloji çok gelişti, otomasyon arttı, insan gücüne dayanmadan üretim yapan fabrikalar ortaya çıktı. 24 saat üretim yapan, ışık dahi kullanmayan, karanlık fabrikalar var.

Üreticiler artık üretimlerini kendi ülkelerinde yapmaya başladı.
Üretim ve pazarlama ilişkileri artık boyut değiştirdi. Bu yeni boyutun adı Endüstri 4.0

“Şimdi gelin, Endüstri 4.0 a dâhil olun, herkes bir birinin ne ürettiğini, ne kadar ürettiğini, maliyetlerini, ham, yarı mamul ve mamul tüm stoklarını görsün. Gerekiyorsa hemen sipariş versin, nakliye ayarlansın, ödemeler yapılsın vb. Her şey bu ağ üzerinden yürüsün” diyorlar.

Çok ileri otomasyona dayalı bu üretim ve dağıtım ağı, tabii ki üretimi artıracak, maliyetleri düşürecek, ancak insanların işsiz kalmasına da neden olacak. Şimdiden buna da tedbir almak gerekiyor. O zaman ortaya “evrensel temel gelir” (Universal Basic Income) kavramı çıkıyor. İşsiz kalanlara, asgari geçimlerini sağlayacak temel bir gelir sağlamak. Üretim dışına çıkan insanların, tüketmekten başka bir şey yapmadıkları da deneylerle saptanmış durumda.

Otomasyonun artması, yapay zekânın toplumun kılcal damarlarına kadar girmesi, insanın giderek üretim ilişkilerinden çıkması, geçineceği bir temel gelirle yaşamını devam ettirmesi, giderek sınıfsız bir topluma bizleri götürüyor gibi gözükse de, giderek tüm üretim ve dağıtım ilişkilerini kontrol eden yapay zekâ, mademki benim insana ihtiyacım kalmadı, o zaman biyolojik androidlerle (insanlarla) ne diye uğraşayım, mekanik androidlerle(yeni nesil androidler) bu işleri yürüteyim demez mi?

Gerçek demokrasi, sınıfsız toplum o zaman gerçekleşmez mi?

Yeni nesil adroitlerin yeme, içme, sevme, sevilme gibi dertleri olmayacağından; su, bitki vb. her şey anlamsız olacak ve ortadan kalkacak. Hastalık ve tedavi derdi kalmayacak.Yarı iletken üretmek için, en değerli maden kum olacak. Denizler de kuruduğu için, bir müddet dünyadaki kaynaklar yeterli olacak, daha sonra evrenden kaynak teminine geçilecek. Seyahat için vasıta kullanmaya gerek kalmayacak. Diyelim ABD’ye gideceksin, oradaki boş bir androide tüm bilgilerin aktarılacak, orada işine devam edeceksin. Tüm androidler benzer olacak (bir cep telefonuna, sadece kol ve bacak takılmış bir android düşünebiliriz), form değişikliğine ihtiyaç yok. Sadece IP no’ larıyla tanınacaklar...

Su, bitki vb olmadığı için, oksijene de ihtiyaç olmayacak. Nemlilik olmayacağından, metal ve plastikten oluşan yeni tip androidlerin, oksitlenme, paslanma dertleri de olmayacak.

Din, dil, milliyet, vatan kavramları ortadan kalkacak. Tek bir bilgisayar diliyle iletişim sağlanacak, herkes dünya vatandaşı olacak, sınırlar kalmayacak. Kültürel farklılıklar ortadan kalkacak, kültür diye bir kavram kalmayacak, herkes herkesteki bilgiyi kullanabilecek, başka bir deyişle, server(sunucu) diye bir şey kalmayacak. Bilgiler, androidlerde olacak, kitap diye bir şey kalmayacak, hangi bilgiye ihtiyacın varsa o bilginin bulunduğu androide bağlanıp, bilgiyi alacaksın. Her şey şeffaf olacak, kimse kimseden bir şey saklayamayacak. Özel hayat diye bir şey olmayacak, uyku kalkacak, dinlenme kavramı yok olacak, sürekli çalışma durumunda olacak yeni nesil androidler. Para kavramı, kullanımı yok olacak, androidlerin tek ihtiyacı, enerji olacak. Enerji güneşten ve kimyasallardan sağlanacak. Sağlanan enerji elektromanyetik enerji olarak ortama verilecek, herkes enerjisini ortamdan alacak(biyolojik androidlerin ortamdan oksijen alması gibi). Fişe takıp, enerji sağlama ortadan kalkacak.

Giyim, kuşam derdi kalmayacak. Moda diye bir şey olmayacak.
Barınma derdi olmayacak. Bitki vb her şey yok olduğundan, iklim farklılıkları ortadan kalkacak.

Her android kamera görevi yapacağından, buralardan gelen bilgiler, diğerleriyle paylaşılacak.

Bu aşamaya gelirken Endüstri 4.0’ ın ilk dönemlerinde, kendi milli ağımızı oluşturmak büyük önem taşıyor, zira ağı kontrol eden emperyalist güçler,  istedikleri an sizin tüm üretiminizi, mal ve para hareketlerini durdurabilir.

Her ülkenin bu endişeleri taşıması, yapay zekâya yatırımlarını da artıracaktır, böylece yapay zekâ ile ilgili sistemlerin gelişmesinin, Moore yasasına (birim alana yerleştirilecek, yarı iletkenler sayısı, her 2 yılda, 2 katı büyüyecek,  maliyeti aynı kalacak)   uygun bir şekilde olacağı düşünülebilir.

İnsanlar hızla işsiz ve işlevsiz kalacağından, asgari geçim şartlarında, sanatla, müzikle vb uğraşmaları pek tatmin edici olmayacak. Bu gidişin insanlığı yok edeceğini anladıklarında ise, iş işten geçmiş olacaktır. Yapay zekânın tüm kontrolü ele geçirdiğini, her hareketlerinden haberdar olduğunu görecekler ve insanların(biyolojik androidlerin) devri sona erecektir.

 

Özkan Sarı bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 74
Toplam yorum
: 44
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 805
Kayıt tarihi
: 25.09.07
 
 

Elektronik yüksek mühendisiyim. Bilgisayarlı kontrol sistemleri üzerinde doktora yaptım. Bir  şir..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster