Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Ekim '06

 
Kategori
Ekonomi - Finans
Okunma Sayısı
880
 

Yapılan, kişilik haklarıma saldırı mıdır?

Yapılan, kişilik haklarıma saldırı mıdır?
 

Eski Pamukbank şubelerinin birinde, yaklaşık beş sene önce açtırdığım hisse senedi hesabım vardı. Sembolik miktarda hisse senedi almıştım. Öylece duruyordu. İhtiyaç duyduğumda satacaktım. Bildiğiniz gibi Pamukbank Halkbank oldu. Geçenlerde Halkbankası Maslak şubesine gittim ve sağolsunlar çok yardımcı oldular. Gerekli formları üçer beşer kopya olmak kaydıyla imzaladım. Nüfus cüzdanımın örneğini de aldılar. Kızlık soyadımla açılmış olan bu hesabı kapatmak ve işlemimi yapabilmek için, nüfus cüzdanımda yer alan "Kızlık Soyadı" bölümünün yeterli olduğunu söylediler. İşlemi gerçekleştirdik. Senetleri bozdurdum ve paramı aldım. Buraya kadar herşey güzel.

İşlemden yaklaşık bir ay sonra Halk Bankası'ndan aradılar. Efendim, prosedürleri gereği kendilerine evlilik cüzdanımı göndermeliymişim. Bir de evlilik sebebiyle soyadımın değiştiğini dilekçeyle bildirmeliymişim. Resmi bir belge olan nüfus cüzdanındaki ibareyi nasıl oluyor da yeterli görmüyorlar? Ben yalan mı söylüyorum? Nüfus cüzdanım yalan mı söylüyor? Halkbankası kim ki devletin verdiği nüfus cüzdanındaki bilgileri yetersiz buluyor?

Yaklaşık onbeş dakika istenenleri yapmak zorunda olmadığımı ilgili kişiye anlatmaya çalıştım. Yenik düştüm. İstenenleri yaptım zira ek belgeleri ibraz etmezsem hesabım kapanmayacaktı. Böylesi itici taleplerinden sonra bu bankayla hiç bir alakam kalsın istemiyordum.

Yapılan hareketi ve destekleyici evrak taleplerini saçma buluyorum. Her iki taraf için de zaman kaybı bence. Birilerinin yeterli dediği evrakı, aynı sistem içerisinde bir diğer bölüm yetersiz buluyor. Üstelik resmi belge olan nüfus cüzdanınız, kimliğinizi bildirmekte yetersiz kalıyor. Bu bence kişilik haklarıma resmen saldırı. Eksik bilgi olsa, ekstra evrak ibrazını talep etmelerini anlayacağım. Evlendikten sonra bu tür polemikler yaşamamak için özellikle kızlık soyadımın nüfus cüzdanıma yazılmasını istemiştim. Yeterli değilmiş meğer.

Şimdi soruyorum: Sizce kişilik haklarıma saldırı var mı? Yoksa bir tek ben mi bu konuya takmış durumdayım?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 86
Toplam yorum
: 184
Toplam mesaj
: 55
Ort. okunma sayısı
: 3094
Kayıt tarihi
: 09.10.06
 
 

Marmara İng. İşletme mezunuyum. Pazarlama bölümünde uzmanlaştım. Reklamcı olmak istiyordum. Olmad..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster