Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Nisan '17

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
55
 

Yapılan yanlışlıkta size bağırılması size kızıldığı için değil yanlışlığın yarattığı sonuçtan

Yapılan yanlışlıkta size bağırılması size kızıldığı için değil yanlışlığın yarattığı sonuçtan
 

Bir hata yapmışsınız kızıp bağırıyorlar, niye yanlış yaptın diye bana bağırıyorlar sanıyorsunuz. Dikkat ettiniz mi yaptığınız yanlışın yarattığı sonuç ne kadar büyükse size kızılması da o kadar fazla. Hani hiçbir şey olmasa belki hiç bağırılmayacak. Oysaki aynı hata. Ateşle oynuyorsunuz ama bir şey olmadı belki sadece bir uyarı. Ama diyelim yangın çıktı gör sen o zaman kızmayı bağırmayı…

Onun için yanlış yaptığınızda kızılıp bağırılmasının yaptığınız yanlışa(dolaysıyla size)değil yarattığı sonuca olduğunu bileceksiniz. Ancak elbette olayın verdiği acı üzüntü kızgınlıkla birleşip size yönelir o başka.

Böyle durumda kişilerin tepkisi aslında büyük oranda meydana gelen sonucadır, bir şey olmasa hiç tepki olmayacak.Kişi ise yanlış yaptığı için kendisine bağırıldığını sanır.Aslında bu bağırma kızgınlık da değil üzüntüdür.Karşınızdaki adeta “Niye yaptın” dan çok “Niye” oldu” der.

Bazen hatalarımızın çok büyük sonuçları oluyor. Keşke biz hep hata yapsak ama hiçbir şey olmasa! Kibritle oynarken ormanı yakmışsın, naspın adam; hata küçük ama sonuç büyük. Senin kibritle oynamanı bile unutmuş, tepki yanan ormana; sen ise bana bağırıyor sanıyorsun.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba, "Adam olmak" deyimi boşa değil. Önce ben ağzımdan çıkana dikkat edeceğim. Sonradan şöyle, böyle oldu diye üzüntü belirtmenin hiç bir yararı yok. Saygı ve selamlar...

izmirli doksanyedi 
 25.04.2017 14:27
Cevap :
Yorum için teşekkür ederim Osman bey.  27.04.2017 22:24
 

Merhaba Kerim Bey...Sonucu biraz üzücü ve biraz da tehlikeye yol açacak cinsten bir hata yaptığımızda; "Ne yaptın be kızım/oğlum" denip azarlanmak, sizin söylediğiniz gibi, olayın sonucu ile ilgili bir azarlama ve "bir daha yapma!" şeklinde bir uyarıdır...Ama, "Salak çocuk! Bu da yapılır mı?..." ya da "Aptal Herif..."le başlayan ağır sözlerle yapan kişiyi aşağılayan azarlamalar, olası sonuca değil; doğrudan doğruya hatayı yapanadır...Bu iki farklı duruma dikkat çekmek isterim...Selamlar.

cdenizkent 
 25.04.2017 12:43
Cevap :
"Sonucu biraz üzücü ve biraz da tehlikeye yol açacak cinsten bir hata yaptığımızda; "Ne yaptın be kızım/oğlum" denip azarlanmak, sizin söylediğiniz gibi, olayın sonucu ile ilgili bir azarlama ve "bir daha yapma!" şeklinde bir uyarıdır...Ama, "Salak çocuk! Bu da yapılır mı?..." ya da "Aptal Herif..."le başlayan ağır sözlerle yapan kişiyi aşağılayan azarlamalar, olası sonuca değil; doğrudan doğruya hatayı yapanadır..." Burasının özellikle altını çizmem lazım, yazıyı çok iyi analiz etmiş çünkü.  30.04.2017 20:14
 

Onlar, dünya hayatından (yalnızca) dışta olanı bilirler. Ahiretten ise gafil olanlardır. (Rum Suresi, 7) (İman etmeyenler daima zahirle düşünüp ona göre hareket ederler.) Andolsun, Biz sizi biraz korku, açlık ve bir parça mallardan, canlardan ve ürünlerden eksiltmekle imtihan edeceğiz. Sabır gösterenleri müjdele. (Bakara Suresi, 155)

ErkanArkut 
 25.04.2017 10:44
Cevap :
Bilginiz dahilinde Surelerle açıklamışsınız, sağ olun.  27.04.2017 22:39
 

Sonuçta karşı tarafın sinirlenmesi de, hata yapanın üzülmesi de çok yanlış. Çünkü her olay insanın kaderinde Allah tarafından özel olarak yaratılır. Allah insanları günün her saatinde, her anında küçük büyük birçok olayla imtihan eder. Ve kimin daha iyi davranacağına, kimin Kuran'a göre davranacağına bakar. Zahir düşünenler ve bu gerçeği bilmeyenler olaylardan çok etkilenip sizin söylediğiniz tepkileri verirler. Müminler ise daima tevekküllü, sabırlı ve Allah'tan yanadır. Saygılar, hürmetler.

ErkanArkut 
 25.04.2017 10:43
Cevap :
Anlamlı yorumunuz için çok teşekkür ederim.  27.04.2017 22:37
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 5324
Toplam yorum
: 13744
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 657
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster