Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Ağustos '07

 
Kategori
Kentleşme
Okunma Sayısı
446
 

Yapıların yaşı ve gelecek kaos.(Sn.Başbakanımıza önerim)

Yapıların yaşı ve gelecek kaos.(Sn.Başbakanımıza önerim)
 

Bu günkü yapı tekniğinin ileride doğuracağı sorunları düşünen var mı? Özellikle çok katlı konut yapılarında yapı ömrü sonucu çıkacak problemleri bu kuşak hiç düşünmüyor gibi. Bu hızlı yapılaşma' nın standardını proje halindeyken, inşa aşamasında, mevcut yapı metaryellerine göre onanmış projeler üzerinden yürütülüyor ama (bununda sağlıklı olup olmadığı tartışılır, çünkü bazı binalar ya yaparken ya da teknolojik proje ömrünü tamamlamadan çöküyor.) Bu teknoloji ile bu kadar katlı binaların yapı ömrünün değerlendirilmesi yapılıyormu.

Bu binaların kullanma ömrü toplu olarak bittiğinde çıkacak sosyo-ekonomik sorunların çözümü içinde alt yapı hazırlıyormuyuz? Devamlı ileriye yönelik potansiyel problemlermi üreteceğiz?

Bugün daire sahibi olan alıcılar, Aldığı dairenin standartlık belgesini alıyor mu. Bina garanti belgesi veriliyor mu acaba daire, büro alanlara, bunu önemsemek gerekir. Bina teknolojisini tanıtan firma tarafından düzenlenmiş ilgili odalar tarafından onaylanmış garanti belgesi olmalıdır. Proje aşaması ve kullanma izin belgelerinde belki bu hususlara benzer teknik kontrol bilgi ve imzaları olsa da mülkiyet edinme aşamasında yeni sahiplenene sivil ve resmi kuruluşlarca onanmış firma tarafından aksi durum halinda taahhüt edilmiş belgeler olması şarttır.

Binaların ürtici firma, ve teknik sorumlular tarafından standart ve güvenliğe uygun binalar yapıldığını düşünsek yine eksik var. Bu gün için sorun olarak akla bile gelmeyen toplu teknolojik ve dayanıklılık ömrü tamamlanan yapıların aynı süreçte toplu yenilenmesi ile karşılaşılacağını da düşünmemiz gerekmiyor mu? Gelecek bir sonraki kuşaklar ek ekonomik yük altına girme ile karşılaşmayacaklarmı.

O halde sosyo-ekonomik ve yasal tedbirler alınmalı. Amortisman fonları, sigorta yapılandırılması, bu yönde kapsam alanı gelişlemelidir. Geri dönüş denebilecek yapı yenileme faaliyetlerinde ekonomik yükün gelecek kuşaklara aktarılmasının önüne geçilmelidir.

Bina imortisman fonları olarak düşünülebilecek düzenleme; Özerk bir kuruluşta her yıl mecburen alınan emlak vergilerine bir ilave yapılarak, kullanım ömrü biten binaların hak sahiplerine yenileme bedeli olarak geri dönüşü sağlanabilir. Bunun ayrntıları ve hukuki durumu konusuna girecek değilim ama önemli konu olduğunu her kesimden ilgililer ve vatandaşlar anlar sanırım.

Deprem ve diğer felaket durumlarında bu düzenleme içinde yer verilebilir. Ömrünü tamamlamamış binalarında ekonomik ve kent planlanması nedeliyle veya başka nedenlerle yıkılması veya yenilenmesi konusu yine teknik çalışmalarla düzenlenerek kapsam içinde yerini bulacaktır.

Şöyle bir bakıyoruz çevremize daha biz ihtiyarlamadan okuduğumuz okullar kaç defa yıkılıp yapılıyor. Sonrasını siz düşünün! Kamusal veya ticari yapılar yıpranıyorda konutlar olduğu gibi duruyormu, Halen iskan durumundaki büyük kentlerde yapılmış olan apartmanlar veya diğer yapılar illa çökmeyi, yanmayı veya depremi mi bekleyecek.

İşte bu günkü hızlı yapılaşmanın ilerde toplu yıkım ve yenilemelerde ekonomik kolaylık için yasal ve sosyo-ekonomik tedbirlerinin alınması gerekir. Bu günü düşünerek egoist mi davranalım.

Bence geleceği şimdiden düşünmeliyiz. Gelecek kuşaklara kaldıramayacakları potansiyel yük bırakmamalıyız.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 376
Toplam yorum
: 933
Toplam mesaj
: 229
Ort. okunma sayısı
: 1794
Kayıt tarihi
: 06.07.07
 
 

Hayat herkes için aslında yalnızlıktır. hiç kimsenin doğal garantisi yoktur. (Günlük atüel haberl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster