Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Psikolog Barçın Canbolat

http://blog.milliyet.com.tr/bundansonra

03 Kasım '09

 
Kategori
Futurizm
Okunma Sayısı
664
 

Yapmak istediğiniz “Bir Düzine Şey” bulabilir misiniz?

Yapmak istediğiniz “Bir Düzine Şey”  bulabilir misiniz?
 

Yapmak İstediğiniz “Bir Düzine Şey” Bulabilir misiniz?


Yaşam tempomuz çok hızlı, sorumluluklar çok, yaşam herkes için zor, çevremizdekilerin bizden talepleri var. Peki, biz kendimiz için neler yapıyoruz, neleri yapmak istememize rağmen yapamıyoruz ya da bunları düşünmeye vakit ayırabiliyor muyuz?

Küçük bir deneme yapmak ister misiniz? Yaşamınızda bugüne kadar yapmayı çok isteyip ama herhangi bir sebepten ötürü yapamadığınız bir düzine (12 tane) şeyi alt alta yazmaya çalışın. Çok basit şeylerde olabilir, çok zor şeylerde.

Düzineyi tamamlamak sizi zorlayabilir. Bu durum, yapmak istediğiniz her şeyi yapmış olmanızdan değil, sadece düşünmekten vazgeçmenizden de olabilir. Hayallerinize dur demiş olabilirsiniz, artık plan yapmıyor olabilirsiniz ya da en kötüsü gelecekten vazgeçmiş olabilirsiniz.

Tamamlayanlar mutlaka olacaktır. Onlara bravo ve gerçekleştirme yolunda bol şanslar. Tamamlayamayanlar ise tempolu yaşamlarından kısa bir mola alarak; bir düzine hayal kurup, hayalleri somut hedeflere dönüştürüp, bu hedefleri kimlerle, ne zaman, nerede, nasıl ve kimlerden yardım alarak gerçekleştirebileceklerini planlayıp uygulama fırsatı yaratabilirler.

Bundan Sonra örneğin her yılbaşında ya da doğum gününüzde, yenilerini ekleyip, gerçekleşenlerin üzerini çizebilir, hayal kurmanın, istemenin, hedef edinmenin, planlayarak gerçekleştirmenin bir düzine keyfini yaşayabilirsiniz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sevgili Psikolog Barçın Canbolat; Çalışmayı, planlamayı ve yapılmak istenenleri başarmayı hedeflemek güzeldir.Bir düzine tasarım var benim de... Belki de daha fazla.. Mesela her yıl iki ilimizi görmek,birincisi bu...İkincisi ayda iki kez tiyatro...Çok sayıda kitap yazmak üçüncüsü;ama henüz gerçekleşmedi."Bölünmüş Aileleri ve Çocuklarını Koruma Derneği" düşüncem var;gerçekleşir mi bilemem.Bir otobüsün tepesinde halka seslenmek...Çok sayıda ağaç dikmek;çocukluğumdaki gibi...Özel araba tutkusuna karşı kampanyalar düzenlemek,yayınlar yapmak...Bir ilden bir ile yürümek... Tanıdığım(not aldığım)insanların öykülerini yazmak...Çoğu olmuyor:Biz millet olarak planlı,programlı çalışmayız.Bu bir düzinelik etkinliği yeni baştan düşüneyim ben de... Sarsıcı yazılar yazmaya devam ediniz;bizleri şaşırtan... Her zaman çok iyi olmanızı Allah'tan dilerim... Selam ve sevgilerimle... Esen kalınız...

Cemal Hüseyin Çağlar 
 04.11.2009 18:50
 

Yazınızla, 48 senelik ömrümün en büyük hayallerini hatırlayıp, gözden geçirdim..Neyse ki bir çoğunu gerçekleştirmişim ama, sürekli olmamış bazıları. Hayalleri gerçekleştirmek zor değil de, gerçekleştirdikten sonra hayallerin gerçek durumlarını sürekli kılmak zor. Hayat koşulları veya diğer insanlar, gerçek yaptıgım hayalleri yıkıveriyor bazen..

Gülfer Özel 
 03.11.2009 14:58
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 17
Toplam yorum
: 36
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 3255
Kayıt tarihi
: 15.09.09
 
 

Psikolog Barçın Canbolat Doğum Tarihi: 1961 Eğitimi : Orta Doğu Teknik Üniversitesi Psikoloji '83. Ç..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster