Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Mayıs '17

 
Kategori
İlişkiler
Okunma Sayısı
87
 

Yapmak

Yapmak
 

Zaman nasıl da hızla akıp gidiyor değil mi? Teoman' ın Paramparça şarkısında söylediği gibi. '' Nasıl oluyor, vakit bir türlü geçmezken yıllar hayatlar geçiyor ''. Bir bakmışız elimizde sadece keşkeler kalmış.

Yapacaklarımızı, hayallerimizi planlamaktan ve anlatmaktan bir türlü icraat aşamasına geçemiyoruz. Uygun zamanı kolluyoruz. Koşulların oluşmasını bekliyoruz. O ilk adımı bir türlü atamıyoruz. Bu arada anlatmaya devam ediyoruz. Fransız filozof ve yazar Jean Jacques Rousseau' nun sözünü haklı çıkartıyoruz. ''Yapabilenler yapar, yapamayanlar nasıl yapılacağını anlatır''. İlk adımı atamadığımız için bahaneler bulmaya başlıyoruz. Üşeniyoruz, erteliyoruz, vazgeçiyoruz. Ama ne demişler; Üşenme, Erteleme, Vazgeçme. Spora başlamak istiyorsak neden başlangıç olarak ileri bir tarihi seçiyoruz. Hemen ayağa kalkarak uygulamaya geçebiliriz mesela. Yorgun olduğumuzu, birazdan başlayacak diziyi  ya da maçı bahane etmeden kalkıp ilk adımı atabiliriz. Yurt dışına tatile gitmek mi istiyoruz? Süresi dolmuş pasaportumuzu yenileyerek ilk adımı atabiliriz. Bütçemiz yok, tatil zamanı belli değil gibi bahaneler geride kalır ve tatile odaklanabiliriz. Güzel hayallerimiz, şahane planlarımız olabilir. Ama bunları gerçekleştirmek için hareket etmediğimiz sürece hiç biri gerçekleşmeyecek. İstemediğimiz hayatları yaşayan insanlara dönüşeceğiz böylece. Sonra da keşke diyeceğiz.

Platon bir gün, ülkenin en büyük bilgesinin yanına gider. Bilge onu karşılar ve oturup sohbet etmeye başlarlar. Platon bilgeye döner ve sen bu ülkenin en bilge kişisisin. Sen hayata dair her şeyi bilirsin. Bana öyle bir anahtar ver ki bütün kapıları açmamı sağlasın. Bilge Platon' a döner ve ama bu yükü taşıyabileceğinden emin misin diye sorar. Evet der Platon lütfen bana bu sırrı ver. Bunu bilmek sana çok büyük bir sorumluluk yükleyecek der bilge. Eğer bu sırrı bildikten sonra uygulayamazsan, o zaman sır seni yavaş yavaş ölüme götürecek. Eğer kullanmazsan sır senin başına bela olacak. Bunun için hazır mısın? Evet der Platon, bu sırrı taşımaya hazırım. O halde yaklaş yanıma, sana dünyanın en büyük sırrını veriyorum der ve sırrı açıklar bilge. Platon şaşkındı. Ama bu çok basit der. Bilge, o sözünü bitirmeden sırrı haykırdı yüksek sesle: '' YAP ''. Soru yok, yorum yok, endişe yok. Yalnızca yap diye haykırdı. Sana dünyanın kapılarını açacak olan sır budur işte. Eğer muhteşem bir yaşam istiyorsan git ve yap.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 160
Toplam yorum
: 30
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 188
Kayıt tarihi
: 18.08.14
 
 

Gazi Üniversitesi İşletme bölümü lisans ve Mersin Üniversitesi İşletme yüksek lisans mezunuyum. M..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster