Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Ekim '07

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
561
 

Yapmayın beyler yazık bu insanlara

Yapmayın beyler yazık bu insanlara
 

Maliye Bakanı 2008 bütçesini açıklamış, şu kadar milyar ytl gelir, şu kadar milyar ytl gider, bütçe açığı 17, 7 milyar ytl, şu bakanlığa şu kadar milyar ytl, buna şu kadar ytl. Bir de memura verilen bakıyorsunuz; 2+2 artış, taban aylığa 10 tyl seyyanen zam (taban aylığı ne demekse). Veya kendi anlayışımla yazayım; 1000 ytl maaş alan birini aylığına 20 ytl zam, Türkçesi bu herhalde.

Aman beyler, aman sayın büyüklerimiz çok veriyorsunuz, memur bu paranın hesabını yapamaz, içinden çıkamaz bu kadar artışın, nereye saklasın zavallı memur bu kadar parayı..!!??

Anlaşılan bu işi yapanlar bu artışları öngörenler kendi sırça köşklerinden dışarı çıkmıyorlar veya dışarısını görmüyorlar. Öyle ya tatilini bilmem kaç yıldızlı otelde geçiren, bilmem şu kadar silindirli arabaya binen, bilmem şunu yiyen bunu tüketen bürokratlarımızı ve diğer büyüklerimiz, lütfedip de çarşı pazarda dolaşıverseler herhalde bazı gerçekleri daha iyi görecekler, yoksa siz hala ekmeği olmayan PASTA yesin diyenlerden misiniz?

Beyler el insaf ve günah, devletin bu kadar yükünü çeken, hamallığını yapan, hiçbir pazarlık şansı bulunmayan, gık diye sesini çıkaramayan gariban memura bunu yapmayın. Ne yaman çelişkidir ki sevgili büyüklerimiz elinde grev silahı olanlara %10-30 zam verdiler daha yenilerde. Bu ülkede enflasyonu memurlar mı tetikliyor da, bazı kamu kurumlarında bedeniyle çalışanlar etkilemiyor mu?

Bütçede öngörülen enflasyon %4 imiş, yani memura %4 artış, kamuda çalışan diğer çalışanlara %20-30 artış, bunun neresi adalet, sanki kamuda çalışanlar enflasyonun %4 olduğu ülkede çalışmıyorlar. O zaman buradan şu sonuç çıkar, bütçe rakamları gerçekçi değil, devlet memurunu avutuyor, ya da hiç önemsemiyor, çünkü onun yaptırım gücü yok. Lütfen bu çelişkiyi ortadan kaldırın, insafa gelin, sırça köşklerinizden inin. Biraz da garibanın, az kazananın yanında olun.

Sayın maliye yetkilileri, bazı zenginlerimizin holdinglerimizin, patronlarımızın vergi borçlarını bir çırpıda yüzlerce milyon ytl indiriveriyorlar da, memura gelince yapılan artış bütçeye şu kadar yük getiriyor diyorlar sıkılmadan ve memurları aç gözlülükle, devlete yük olmakla suçluyorlar. Yapmayın beyler, yazıktır bu devletin onca yükünü çeken fedakâr ve çilekeş memuruna bu haksızlığı. Mahkûm etmeyin açlığa yokluğa memuru. Onlarında okuyacak çocukları var, onların da çocukları en iyi okullarda okumayı hak ediyorlar. Sizler gibi Amerikalarda, İngilterelerde, Fransalarda okumak istiyorlar ama imkânları yok, onların da çocukları sizlerin çocukları kadar zeki, akıllı ve çalışkan ama imkânları yok. En azından insanca yaşayabilecekleri ücretleri alsınlar onların babaları ya da anneleri de, çocuklarına iyi eğitim aldırabilsinler. Çok mu istedim, çok mu isteniyor?

Bakın eskilerin bir sözü vardır; AÇ KÖPEK FIRIN DELER. Açlık ve yokluk bambaşka duygudur. Belki yaşadınız belki yaşamadınız. Eğer yaşadıysanız geçmişinizi çabuk unutmuşsunuz demek, yaşamadıysanız diyecek bir şey yok zaten. Tok açın halinden anlamaz. O nedenle sizlerden bir şeyler beklemek safdillik olacak, ama ülkemin gerçeklerini de göz ardı edemezsiniz. Sizleri daha gerçekçi, daha realist ve daha insaflı ve adil olmaya davet ediyorum.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çıkartın zavallı memuru kazandan pişince kokusunu duyarlarda medyayı arkasına alan akp hükümeti akşam yemeğine gelir allah korusun.Bu %2 +%2 maaş artışı kıtlığında koyarsınız dondurucuya size o et 1 yıl yeter sende 1 gün et yiyeceğimize 1 yıl idare edersiniz.İyi yaklaşım süper anlatım ellerinize sağlık.Keşke kaznda pişen meclisten biri olsaydı:))

binnaz delen atılkan 
 24.10.2007 12:23
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 22
Toplam yorum
: 33
Toplam mesaj
: 28
Ort. okunma sayısı
: 3444
Kayıt tarihi
: 23.04.07
 
 

Emekli öğretmenim. Kütahya ili Tavşanlı ilçesinde yaşıyorum. Hayatı ve insanları seviyorum. İnsanlar..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster