Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Haziran '12

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
451
 

Yaptırımlar bir an önce getirilmeli

Yaptırımlar bir an önce getirilmeli
 

KANSER YAPAN GRANİT


Ülkemizde özellikle son yıllarda kanser hastalıkları büyük bir artış yaptı. Her gün TV haberlerinde, gazetelerde, kanserden ölümlere rastlıyoruz. Benim ailemde 5 kişi kanser hastası. Çevremde, arkadaş ve dostlarımda her 10 kişiden 5 i kanserle boğuşuyor. Aşağıdaki haberi okuduğumda, ümitsizliğim daha çok artı. Kanser yayan radyasyonlu ürünler kolayca ülkemize giriyor ve ölüm saçıyor. İşte Çin’den ithal edilen çeşitli eşyalar, dışarıdan ithal edilen GDO lu ürünler, daha birçokları. Aşağıdaki haberde “Kanseri ithal edip, binalara döşüyoruz” deniyor. Özellikle bu tip granitlerin nüfusun yoğun olduğu hastane, okul, Kamu binaları ve evlerde kullanılmaması gerekir. Neden hep hastalık yayan ithal malzemeler kullanılıyor da kendi öz malzemelerimiz kullanılmıyor.? Niçin bu konuda kalıcı önlemler alınmıyor?İnsanlar öldükten sonra mı kesin çözümler üretilip önlemler alınacak. Bir an önce yaptırımların getirilmesi gerekir diye düşünüyorum. Sağlıklı, mutlu günlere.

NAHİDE ÇELEBİ

Kanseri ithal edip binalara döşüyoruz!

Binalarda kullanılan ithal granitler radyasyon saçıyor.

Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Aslan Erdinç, hastaneler başta olmak üzere pek çok kamu kurumunda radyasyon yayan ithal granitlerin kullanıldığını belirterek, normal sınır olan 30 bekerel yerine 1550 bekerel radyasyon yayan ve akciğer kanserinin yüzde 15 nedeni sayılan taşların kullanılmasını eleştirdi. İnşaat mühendisleri 'Denetim şart, yasal altyapı eksik' uyarısı yaparken, tıp çevrelerinin yeterince bilgilendirilmediği ortaya çıktı. Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) ise "Ücret karşılığı analiz yapılıyor" dedi. Yaydığı yüksek radyasyondan kaynaklı dış ülkelerde iç mekanda bile kullanılmayan ithal granit çeşidi olan red bal moral, Türkiye'de sıhhat bulmak için gidilen hastaneler başta olmak üzere tüm kamu kurumlarında iç mekanlarda bile kullanılıyor. Daha önce de Türkiye Atom Enerji Kurumu'nun mermer varken kullanılmamasını önerdiği ve 'sigaradan bile daha tehlikeli' gördüğü ithal granitler sektörde de gündeme geldi. Konuyla ilgili THA’nın sorularını yanıtlayan Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Aslan Erdinç, doğal taş ve sağlık arasındaki ilişkide önemli bir noktaya dikkat çekti. Uzun yıllardır yeni yapılan kamu kuruluşlarında yerli granit kullanılması için mücadele yürüttüğünü ifade eden Erdinç, bunu yaparken en önemli dayanaklarından birini de Türk mermerinin sağlık için en uygun ürünlerden biri olmasının oluşturduğuna işaret etti.

YÜZDE 15 AKCİĞER KANSERİ NEDENİ

Aslan Erdinç, "Artık bunu dile getirmekten usandık. Şu anda neden hastane, adliye gibi kamu kurumlarında dünyanın radyasyon yayılımı açısından en zararlı doğal taşı olan red bal moral kullanılıyor? Bu taş, nerede kullanılıyorsa çok zararlı. Taştaki radyasyon oranı, 'bekerel' adı verilen ölçü birimiyle belirleniyor. Taşın çıkardığı radon gazı uçmayıp bir yerde birikiyor ve alfa partikülleri yani radyasyon yayılıyor. Bu radyasyon dünyadaki akciğer kanserlerinin yüzde 15 oranında sebebi. Sigaradan sonra ikinci sırada geliyor" dedi. Sektör olarak bu uygulamayı anlamakta güçlük çektiklerini de belirten Erdinç, "Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan, bu konudan haberdar olduğu anda red bal moral taşının ithalatını yasaklayacaktır. Bundan ümitliyiz" dedi.

NORMAL SINIR 30, RED BALMORAL 1550

Normalde taştaki radyasyon oranının 30 bekerel'i geçmemesi gerektiğini de kaydeden Erdinç, "Türkiye'deki ithalat sınırı ise 300 bekerel dolaylarında. Ondan sonrası zararlı. Maalesef red bal moral ise 1555 bekerel radyasyon yayıyor. Yılda ne kadar ithalat yapıldığı açıklanmıyor, ancak çok ucuz olduğu için biz sektörün yerli temsilcileri olarak bu rakamın yüksek olduğunu tahmin ediyoruz" dedi.

Erdinç ayrıca, dünya granit üretiminde lider olan Çin'in bile iç mekânlarda Türk granitlerini tercih ettiğine de dikkat çekerek, tamamen yerli girdiyle faaliyet gösteren madencilik ve doğal taş sektörünün desteklenmesi kadar halk sağlığına öncelik verilmesi için de yerli doğal taş kullanılması gerektiğini bir kez daha vurguladı.

İNŞAAT MÜHENDİSLERİ: DENETİM ŞART

Konuyla ilgili kendi meslek grubunun ilgili kamu kuruluşları tarafından yeterince bilgilendirilmediğini söyleyen İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Ayhan Emekli ise "Biz de sözünü ettiğiniz granit de olmak üzere ithal gelen bu tür ürünlerin radyasyon yayma değerleri olduğunu biliyoruz dedi.

 

SAHAFÇA bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Allah'a emanet yaşıyoruz. Neyi duysak kanser yapıyor. Artık herhangi birşeye dokunmaktan korkuyoruz.

Merve Ballı Acar 
 12.06.2012 13:44
Cevap :
MAALESEF GRİP GİBİ OLDU OKADAR YAYGIN Kİ. ERZURUM'LULARIN BİR LAFI VAR:"HANIM TECAVÜZE UĞRADI, KAPI ANCAK KİLİTLENDİ." YANİ İŞ OLUP BİTTİKTEN SONRA ÖNLEM ALINIR. SEVGİLER. TEŞEKKÜRLER. NAHİDE  12.06.2012 14:42
 

Bunlar çok modern yapılarda kullanılıyorlar üstelik. Bu kadar vurdumduymazlık olur mu? Halkın sağlığını düşünen yok. Selamlar, mutlu kalın...

Ayşegül HAYVAR 
 11.06.2012 23:44
Cevap :
EVET CANIM AYNEN ÖYLE. BİR ARKADAŞIMIZA DA YAZDIM.ERZURUM'LULARIN MEŞHUR LAFI VKAR: "HANIM TECAVÜZE UĞRADI KAPI ANCAK KİLİTLENDİ." ŞİMDİ YUKARIDAKİ GİBİ İNSANLAR ÖLDÜKTEN SONRA ÖNLEMLER ALINIR.YORUMUNUZA TEŞEKKÜRLER.SELAM VE SEVGİLER.NAHİDE ÇELEBİ  12.06.2012 14:49
 

Memleketimizde neyin denetlemesi yapılıyor ki arrkadaşım? İnsan değeri Neler var denetlenecek ama merci nerde? Teşekkürler bu duyarlı paylaşımına Sevgiler gönderdim

SAHAFÇA 
 11.06.2012 21:24
Cevap :
Sevgi benden canım. orumuna teşekkürler.İyi geceler.NAHİDE  11.06.2012 23:50
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1973
Toplam yorum
: 12091
Toplam mesaj
: 162
Ort. okunma sayısı
: 1033
Kayıt tarihi
: 25.11.08
 
 

Erzurum doğumlu, Ankara'da yaşıyor. D.T.C.F mezunu, emekli lise öğretmeni, evli, 2 çocuklu. "İsya..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster