Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Şubat '07

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
4190
 

Yaradılış ve düşünce gücü

Yaradılış ve düşünce gücü
 

Biz bedeni olan bir ruhmuyuz? Yoksa ruhu olan bir beden miyiz? Bunun cevabını Kuran-ı Kerim'de bulabiliriz.

Kuran-ı Kerim secde suresi 7-9. ayetler;

Odurki her şeyin yaratılışını güzel yaptı ve insanı çamurdan yaratmaya başladı. Sonra onun neslini bir özden, adi bir sudan yaptı. Sonra ona biçim verdi, ona kendi ruhundan üfledi ve sizin için işitme, gözler ve gönüller yarattı. Ne kadar az düşünüyorsunuz.

Batılı yazarlar düşünce gücüyle ilgili yazılarında İncil'den alıntılar yaparlar ve kutsal ruh olarak adlandırılan Tanrı'nın içimizde olduğunu, insanın Tanrının imajında ve benzerliğinde yaratıldığını söylerler.

Yukarıdaki ayette ise, hiçbir şey yokken Tanrı vardı ve yaratmağa başladı ve insanı yaratan Tanrı ona kendi ruhundan üfledi. Burada, insan ruhunun Tanrı ruhunun bir parçası olduğunu anlıyoruz, tıpkı bir su damlasının bir okyanusun parçası olduğunu anladığımız gibi. Tanrı'nın gücü bu yolla insana geçer ve bu yaratıcı güç düşünceler yoluyla geleceği yaratır.

Düşünce geleceğe atılmış bir tohumdur. Bu konuda 2 yasadan söz edilebilir.

1. Yasa : Ne hayal ediyorsan o olabilir.

2. Yasa : Korktuğunu kendine çekersin

Yaratmak düşünceyle başlar. (Düşündüğünüz ve asla fark edemediğiniz şey bir boyut yaratır. ) Söze dönüşür. (Düşündüğünüz ve söylediğiniz başka bir boyuttadır. ) Aksiyonda hayat bulur. (Düşündüğünüz, söylediğiniz ve yaptığınız şey sizin gerçeğinizdir. )

İyi bir şeyin olmasını istiyorsak, bunu kuvvetli bir şekilde hissederek düşünmeli ve söylemeliyiz. O işin olamayacağına ilişkin en ufak bir şüphe veya korku bizi hedefimizden saptıracaktır. Bu yüzden olması çok zor olan şeyleri istediğimizde bilinçaltımızdaki şüpheyi atmak kolay değildir.

Tasavvuf tarihini incelediğimizde insan ruhunun , Tanrı'nın ruhunun bir parçası olduğunu ve ondan aldığı güçle ve düşünceleriyle geleceğini yaratan insanın farkındalığına veran Hallac-el Mansur, düşüncelerinin son iki kelimesini söze dönüştürerek herkesin içinde "Ben Tanrı'yım" demiş ve hemen orada öldürülmüştür. Bu ve buna benzer derin düşüncelerin her yerde konuşulamayacağı gerçeğini gören sufiler bu bilgileri kapalı kapılar ardında konuşmaya ve tartışmaya başlamışlar ve bunun sonucunda da tarikatlar doğmuştur.

Allah yaratandır. Allah'ın bir parçası olan insan da Allah'dan aldığı bu yaratıcı gücünü yine Allah'ın verdiği izinle düşünceleri vasıtasıyla geleceğini yaratır. Düşünce çok güçlü bir ilaçtır, şifa verdiği gibi azap da verebilir. Tanrı'dan gelen ruh içimizdedir ve biz onu nefesimizde hissederiz. Nefes alamadığımız zaman zaten ruh bedenimizi terketmiştir. Nefes aldığımız sürece düşüncelerimizin çok güçlü bir silah olabileceğini bilerek onu iyi yönde kullanalım.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Aslında ne düşündüğümü bile anlatacak berraklıkta degilim şuan ama yinede size teşekkür etmek istedim Erol abi.Biliyosunuz bu ara bunalımlardayım:)) Yersiz benim bunalımlarım ama iyi olmya çabalarken böylesine güzel yazıları öneri olarak almakta biraz olsun daha iyi düşünmeme neden oluyor.Teşekkür ederim.Mutlulukla kalın...

sbseda.. 
 17.03.2008 13:25
Cevap :
:) Merak etme Seda. Zaman zaman herkes senin düştüğün bunalımları yaşayabiliyor. Önemli olan bunları çabuk atlatman. Ben atlatacağına inanıyorum. Pozitif düşünmek bunun ilk adımı olacaktır. Sevgiler, esen kal.  17.03.2008 14:56
 

Ben bu bloğunuzu ilk yazıldığında okumuştum ama eklenecek bir şey olmayınca bir yazıya yorum yapmak bana doğru gelmediğinden yazmamıştım. dediklerinize tamamen katılıyorum. İnsanlar bazı şeylerin Allah'tan geldiğini zannederken bunları kendilerinin varettiğini ya da çektiğini anlamıyorlar. Dua, bu negatif düşünce ve negatif sonuç zincirini kırmak için en etkili araçlardan biridir. Yoksa Allah bizim zihnimizden ve gönlümüzden geçenleri bilir, onun yakarılmaya ihtiyacı da yoktur. Duanın asıl işlevi budur. Sevgilerimle.

Kwan Yin 
 04.11.2007 18:42
Cevap :
İnsanların farkındalıkları artınca belki herşey daha düzenli olacaktır. Engeller sizi yıldırmasın. Esen kalın.  05.11.2007 8:55
 

İlginize teşekkür ederim.Söz ettiğiniz filmi ilk fırsatta izleyeceğim.

Erol Özışık 
 05.02.2007 23:34
 

Çok faydalı olduğunu düşündüğüm bir yazı. Teşekkürler. Size benzer bir yaklaşımın aktarıldığı bir belgesel olan çekim yasasının anlatıldığı "The secret "filimini izlemenizi öneririm. Sevgi ve ışıkla Ayna

Ayna 
 04.02.2007 21:42
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 975
Toplam yorum
: 7879
Toplam mesaj
: 126
Ort. okunma sayısı
: 3337
Kayıt tarihi
: 16.01.07
 
 

2017 Basın özgürlük endeksine göre 180 ülkeden 155. sırada olan ülkemizde yemek tarifleri  ve tel..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster