Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Mart '19

 
Kategori
Felsefe
Okunma Sayısı
90
 

Yaratılış mı Evrim mi, Yoksa?

Yaratılışçılar, doğadaki değişim-dönüşümlerin tepedeki kutsal bir yaratıcılık sistemi tarafından olduğunu savunurlar.

Evrimciler, fizikçiler ise doğadaki değişim-dönüşümlerin varlıkların rastgele etkileşimleri sonucu oluşan kombinasyonların, bir doğal seçilim sistemince tercih edildiğini savunurlar.

Ve insanlarımızın çoğunluğu bu iki zıt görüş arasında bocalayıp dururlar.

Bu konuda insanların aydınlatılması için temel sorumluluk, bu görüşlerin savunucuların, yani din-adamları ve bilim-insanlarına düşmektedir.

Oysa hem din-adamları, hem bilim-insanları kesin bir tavır ortaya koymadan, sessizliklerini sürdürmektedirler. Olan ise, zavallı, yanlış bilgilendirilmiş halka olmaktadır.

Yoksa her iki kesiminde farkına vardıkları bir üçüncü şık var da ondan mı sessiz kalıyor, kendi tezlerinin çürümesini istemiyorlar?

Ben din adamlarını bir tatafa bırakıyorum. Zira onlardan ciddi bir görüş almak imkansız. Bilim insanlarına soralım istiyorum.

Doğal sistem, bilgisiz-bilinçsiz varlıkların gelişigüzel etkileşimleriyle mi oluşuyor, yani atom-altı-öğelerden, en gelişmiş canlılara kadar, tüm varlıklar, bilgisiz-bilinçsizce mi davranarak doğadaki dinamik sistemi oluşturuyorlar? Yani varlıkların bir amacı-hedefi yok mu? Yoksa yukarıda değindiğimiz gibi bir başka şık mı var?

İzmir 24.03.2019

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bu sorunun cevabı önemli...

Kerim Korkut 
 01.04.2019 17:40
Cevap :
Merhaba, Bencede. Saygı ve selamlar...  02.04.2019 14:25
 

Sevgili arkadaşım konu diyalektik materyalizme giriyor... Bunun üç ana noktası var: Zıtların birliği ve çatışması sonra nicelden nitele geçme ve yine nicele geçme yani nitelikli sayısal çoğunluğa varma ve son olarak da olumsuzlanın olumsuzlanmasıdır... Burada en dikkat çeken şey her olgu yaratılışta zıtlarıyla birlikte yaratılmıştır... İnsan akıl yordamıyla düşünerek zıtları çatıştırarak yeni düşünsel yapıya geçiyor bu yapıda yine zıtlarla müteşekkil... bu da yine çatışmalarla değişime uğruyor.... Evrim dediğimiz olay bu bu uzun süre alıyor... bilinen insanlık tarihi 3 miyon yılı buluyor ilk insanla bugünkü insan arasındaki fark da bunca yılda diyalektik ile oluşmuştur... Zıtlar çatışarak daha nitelikli yapı sürecine giriliyor zaman içinde bu sayıca çoğalıyor toplum daha nitelikli toplum oluyor yani... Bu süreç aslında insanoğlu kabul etse de etmese de başlangıçta yaratılışta var olan etmendir... Sağlıklı olunuz sağlıklı kalınız:)

Halil Güven (Sökeli) 
 26.03.2019 0:29
Cevap :
Merhaba sevgili hemşerim. Tam da sizden beklediğim bir yorumdu. Aklınıza sağlık. Saygı ve selamlar...  26.03.2019 11:11
 

Sayın İzmirli!Bu konuda din adamları ve bilim insanları suskunluklarını bozup bir görüş ortaya koymalı.Selam sevgi ve saygılar sağlıklı mutlu günler.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 25.03.2019 13:30
Cevap :
Merhaba, Birileri çıkıp onları mat edecekler diye korkuyorlar sanırım. Saygı ve selamlar...  25.03.2019 16:52
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1508
Toplam yorum
: 5843
Toplam mesaj
: 265
Ort. okunma sayısı
: 1666
Kayıt tarihi
: 16.07.08
 
 

Yetmişiki yaşında iki çocuk ve iki torun sahibi bir erkeğim.. Lise mezunuyum. Uzun yıllar esnaflı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster