Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Şubat '11

 
Kategori
Bilim
Okunma Sayısı
1376
 

Yaratılışa inanan bilim adamı

Yaratılışa inanan bilim adamı
 

Bir yazar yaratılışa inanan bilim adamı arıyor. Bundan amacı nedir acaba diye yazısını okudum. Özetle diyor ki: 

“Bize dinle bilimin bağdaşmayacağını öğrettiler. Halbuki dinle bilim bağdaşabilir.” 

Dinle bilimin bağdaşması diye bir şey söz konusu olamaz. Biri bilimdir, biri dogmadır. Dogma ne demektir? Bir şeyin doğruluğuna herhangi bir delil gerekmeden yürekten inanmaktır. Ama bilimde tekrar tekrar sorgulamak vardır. Denemek, formüle etmek, test etmek, araştırmak, geliştirmek vardır. Dogma ise sabittir. Değişmez. Ona inanmak için herhangi bir delil gerekmez. Sözün yanlışlığı kendi içinde yatıyor: ‘Yaratılışa inanan bilim adamı.’ Bir bilim adamı her insan gibi yaratılışa inanabilir. Bunda hiçbir sakınca yok. Ama bu bilim olmaz, kişinin kendi kanaatidir. Çünkü bir şeye sorgulamadan inanmak – bunun içine yaratılış da dahildir – bilimin yapacağı bir şey değildir. Böyle bir şeye insan delil aramaksızın sadece inanmak istediği için inanır. 

Bilm doğrulunu ispatlamak için delillere ihtiyaç duyar. Aynı zamanda bir şeyin yanlışlığı ispatlandığı zaman onu savunmaktan vazgeçer. Bunları inanan biri yapamaz. 

Gerçekte evrim teorisi yaratılışın karşıtı değildir. Bilimsel olarak bir temele dayanır. Araştırılır, doğruları, yanlışları ortaya çıkarılır. Bilimde yanlışlığı ispatlanan şeyler terk edilir. Bazı bilim adamları yine delillere dayanarak başka bir görüş ileri sürebilir ve bilim adamları arasında görüş ayrılığı olabilir. Ama bunu yaratılışçılar yapamaz. Şimdi yaratılışa delil arayarak kendilerini bilim alanına yerleştirmeye çalışan bir takım adamlar var. Yaratılışa delil aramak çiğliktir. Bunu yapanlar şu saçmalık içine düşerler: O delil, delil olmaktan çıkarsa inanmaktan da vaz mı geçeceksiniz? Ya da inancınız delil sayesinde mi güçlenecek? Delil olmazsa inancınız daha mı zayıf olacak? 

Bilimin kanıt arama ve sorgulama gereklerini yerine getirdiği için ve yaratılışa iananmak bunlardan hoşlanmadığı için yaratılış karşıtı durumuna gelmiştir. Yani evrim teorisini karşıt ve kötü ilan eden yaratılışçılardır. Darwin ‘Türlerin Kökeni’ adlı kitabında yaratılışçılığı sorgulamaz. Sadece canlılığın nasıl evrim geçirdiğini ve canlılar arasındaki bağları anlatır. İşlerine gelmediği için yaratılışçılar bunu bir türlü anlamazlar. 

Büyüden medet uman bilim adamları da olabilir. Ancak bu davranış büyünün bilimsel olduğunu göstermez. Olsa olsa bilim adamın bilm adamlığı sorgulanır. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Değerli Hasbihalci, yazınızı keyifle okudum ve beğendim. Sıkmadan, kısa ve öz bir biçimde konuyu anlatmışsınız. Yazdıklarınızın neredeyse tamamına katılıyorum. Eğer lilginizi çekerse "İnanmak ve bilmek: İnanç ve bilgi üzerine bir deneme veya aforizmalar" adlı bloguma bir göz atın dilerseniz. Son derece iyi niyetli bir önerim olacak. Eğer belli bir kitleyi hedef almıyorsanız taraf olmayın derim. "İşlerine gelmediği için yaratılışçılar bunu bir türlü anlamazlar." İşte yazınızın genel, araştırma niteliğinde ve neredeyse "bilimsel" olmasını engelleyen tek cümle buydu işte. Devam edin, blog yazarları listemdesiniz. Selam ve saygılarımla.

Güz Özlemi 
 03.02.2011 9:04
Cevap :
Merhaba Asabi Kedi, ben de sizin yazılarınızı takip ediyorum. Kediler, Muazzez İlmiye çığ, birkaç şey daha benim de ilgi alanım içinde. 'İnanmak ve bilmek' diye arama motorune girince Günışığı 3 çıkıyor. Söylediğim sizin beğenmediğiniz o sözü savunmalıyım. anlama yaratılışçıların işine gelmez. Çünkü anlasalar böyle şeyler söylemezler. Dünya görüşleri değişir, bir de mehdi olayı gibi şeyleri yürütemezler. O yüzden işlerine gelmez. Yakında, bir yıl içinde ismi lazım değil (sansürleniyor) biri veya çevresindekiler kendisini mehdi ilan edecek. Anlamayıp insanları kandırıyorlar. Bu sebepten bilimsel olup olmamasına bakmadan söylemek zorundaydım. Selamlar ve saygılarla.  03.02.2011 14:00
 

YAratmak ve yaratılmak yani Yaratan ve yaratık tanınıyor. YAratık bilinirken Yaratan bilinmiyor. Bilinen konularadn biri de yaratılışta kesin bir zeka nın saklandığı ve kainatdakı uyumlar düzeninin rastgele oluşamıyacağıdır. Bilim ve din tesadüfü red eder...Din ilahi hikmet der. Bilim ise uyumlu düzenlerin yarattığı kaotık bir sistemde sistem düzeltmeleri olarak görür tesadüf diye nitelendirilen oluşumları. Belki evrim teorisi bir ilahi hikmetti.Belki de dinler bilimden ileri; Sonuçta ikisi de soruyor : BU mükemmel düzen nasıl oluştu diye(dinlerin dogmaları aslında cevaplanmayan sorulara yamalanmış cevaplardır). Darwıni öcü gösteren hiristıyan bağnazlığıdır...Diğer dinler aynı soydan geldıklerı için balıklama atılmışlardır bu karalama kampanyasına.

Süleyman Akyürek 
 02.02.2011 22:29
Cevap :
Merhaba Süleyman Bey, bir sözünüz çok doğru. Din içinde de cevaplanmamış sorulara cevap aramak vardır ama bunu kendi yöntemleriyle yapar ve sonunu bir yaratıcıya bağlar. Soruları sorar sora, içinden çıkamayınca çözümü yaratıcıda bulur ve rahatlar. Bir düzen vardır ama düzen mükemmel değildir. Kaos ve düzen birbirini takip eder. Zıtlıklar bir arada bulunur. Bir de tesadüften söz ediyorsunuz. Dediğiniz gibi bilimde ve evrim teorisinde tesadüfe yer yoktur. Tesadüf evrim teorisine yaratılışçılar tarafından yakıştırılmıştır. Evrim teorisinin ilahi bir hikmet olduğuna da üzülerek katılmıyorum. Yazınıza, katkınıza teşekkür ederim . Saygılar selamlar.  03.02.2011 14:17
 

her şeyin kendi kulvarı vardır. aslında kendi kulvarında gidenler karıştırılmasa her şey yolunda. ne dersiniz?

vesile gümüş 
 02.02.2011 20:46
Cevap :
Çok doğru söylüyorsunuz. ama bu sadece iyi niyetli insanlar arasında olabilir. Eğer kişinin niyeti kötüyse ne söylesek boş. Burada önemli olan şey bireysel özgürlüktür. Şimdiki yönetim de gördüğümüz gibi yaratılışçılar insanları istedikleri gibi yönetmek ve hizaya sokmak istiyorlar. Sorun da buradan çıkıyor. Her şey eskisi gibi olsun istiyorlar. Başını eğmiş, itaat eden insanlar istiyorlar. O yüzden de kulvardan çıkıyorlar. Teşekkürler katkınız için.  02.02.2011 21:31
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 125
Toplam yorum
: 274
Toplam mesaj
: 43
Ort. okunma sayısı
: 6181
Kayıt tarihi
: 18.11.09
 
 

İstanbul 1980 doğumluyum. Yüksekokul mezunuyum. İstanbul'da oturuyorum. Dünya ve çevre hakkında düşü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster