Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Eylül '18

 
Kategori
Edebiyat
Okunma Sayısı
121
 

Yaratımın Büyüsü

Bir takım duyumların çözümlenmemiş etkileri , izlenimler, gündelik yaşamı sürdürmek için yeterli geldiği sürece kurcalanmaz. Esasen iletişimlerimizde kurcalama girişimleri kim nerede, ne zaman, nasıl, kiminle, ne yaptı … sorularına yanıt ararken kurulan fantezilerin yetkinliği kadardır. Tekil-kişisel yaşantının gözlemlerini aktarmakla yetinilir.  Sonsuz, sınırsız düş olan fanteziler ; tahrikten iki  metrekare yatağa,  ekonomiden siyasete her alanda tarihsel ve güncel gerçeklikten uzakta bir yerlerde - asılsız- çoğalmaya  devam etmekte.

Yazın sanatı ile uğraşmak demek; etkileri çözümleyerek karakterlerin neler hissettiğini bilmek, konuya dahil olan herkesin zihninde dolaşma hadsizliğine yeltenmek demektir. Her şeyi bilmenin mümkün olmadığı gerçeğinden hareket edilmiştir fakat  yazınsal yaratımın büyüsü, götürdüğü derinlikle etki kazandığı için ve  sözcük efekleri tanıyor-çok iyi tanıyor, hakkında bilgi edinmiş  duygusuna sebep olduğundan karakterlerle eşit mesafede durmayı zorunlu hale getirir. Konuların geçtiği yapı kalp işlendiği yer zihindir. Zihin ve kalp arasında farklı şuur geçitleri vardır.  Eşsiz kahramanları birbirinden farklı şuur hallerinden geçirmek zorundasınız. Zor değil mi? Götürme vaadi … Nereye? Boş-geçici olandan  en yoğun olanına dek derecelendirilmiş olan vaatler soyut bilgilerin, kuramların rehberliğini aldığı sürece ilkelidir.

Yalnızca yazın sanatı değil bütün sanat dalları çözümlenmemiş etkileri herkesin eşitlendiği noktadan farklı bir güç dağılımıyla alarak, yeniden eşitlenene kadar hareket-devinim yaratır. Kendine hakim olabilenlerin hissiyatında hileye, aldatmaya, manipülasyonlara… yer yoktur. İhlal durumunda zihin ve kalp arasındaki farklı şuur geçitleri kapanır. Ondan sonra debelen dur. Farkında mısınız? Ne çok debelenen var. Şiire mecburuz. Şiir hakikat ise eğer kimi yazılanlar şiircedir. Ülkemizin şiire gereksinimi var ve şiir getirecek uyanışa. 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 172
Toplam yorum
: 14
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 114
Kayıt tarihi
: 04.01.12
 
 

Birbirini tamamlayan yazma gayretimizle buradayız. Merhaba Sizleri üzerinde uğraş verdiğimiz yazı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster