Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Ekim '11

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
1050
 

Yarattığı felaketlerle Allah kendisini hatırlatır

Yarattığı felaketlerle Allah kendisini hatırlatır
 

Ve sonsuz gücünü, O’nun dilemesine karşı gelemeyeceğimizi, yaşamın pamuk ipliğine bağlı olduğunu, dünyaya yönelik çabaların hiçbir karşılığı ve kazancı olmadığını... Allah dilese, saniyeler süren depremler, yangınlar, yanardağ patlamaları, sellere yol açan yağmurlar saatlerce hatta günlerce sürebilir. İnsanlar, başlarına gelenlerin şaşkınlığını yaşarken, yeni felaketlere maruz kalabilirler. Bu, kuşkusuz Allah için kolaydır. Ancak Allah rahmetiyle insanları korur. 

Allah, yaşanan olayları sebep kılarak Allah bizden bir şey talep ediyor olabilir. Allah’ın ne istediğini, bizden hangi konuda kendimizi düzeltmemizi istediğini düşünerek bulmamız gerekir. 

Doğal felaketler kaderin bir tecellisi olarak meydana getirilen olaylar. Canları Allah verir, Allah alır. Bazen tek tek bazen topluca ölür insanlar. Allah canları tek tek almak zorunda değil kuşkusuz. İnsanlar tek tek öldüğünde normal karşılayan insan, özellikle bir felaket sonucu topluca ölüm olduğunda da isyan etmemeli. 

"O, yaşatan ve öldürendir; gece ile gündüzün aykırılığı (veya ardarda gelişi) da O’nun (kanunu)dur. Yine de aklınızı kullanmayacak mısınız? (Mü’minun Suresi, 80) buyrulur Kur’an’da. Her bela, musibet ve felaket, gece ile gündüzün ard arda gelişi gibi Allah’ın kanunu. Felaketler ve ölüm haktır; çünkü Hak’tan gelir.

Ayrıca Kur'an'da, ölüm şeklinin insanın ölüm anında yaşadıklarının kıstası olmadığı haber verilir. Ve inanan insanların canları ın güzellikle alındığı...

Tüm insanların her birinin kaderi Allah Katında an an belirlenmiştir. İnsanın doğduğu ve öldüğü an dahil tüm yaşamı, tüm detaylarıyla Allah katında, O’nun sonsuz hafızasında tek bir an olarak mevcut. Yaşanan her anın yaratılışında da sayısız hayır ve hikmetler vardır. Kuşkusuz insanlar, Allah’ın "... Dilediği kadarının dışında, O’nun ilminden hiçbir şeyi kavrayıp-kuşatamazlar." (Bakara Suresi, 255) 

Kendi iradesi dışında doğan insanın, yine Allah’ın dilemesiyle yaşamı sona erer. O halde ölümler karşısında üzülmek, isyan etmek, direnmek yanılgıdır. 

Şunu unutmayalım; zorluklar karşısında sabır ve tevekkül göstermeyen ve isyanı seçen kişinin, Rabb’ine döndürüldüğünde yaşayacağı pişmanlık çok daha zorludur. Ölümler karşısında yapmamız gereken Allah’a boyun eğmek, gönülden dua etmek, umudumuzu yitirmemek. Ölümle Rabb’ine kavuşanlar için Allah’ın hepsine rahmet etmesi ve sonsuz yaşamda güzellik ve nimetler içinde bir yaşam nasip etmesi için dua etmek.

Not: Van’da yaşamını yitirenleri Allah rahmetiyle sarsın, yakınlarına sabır, yaralılara şifa versin.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

''BU DÜNYA NE SANA NE BANA KALMAZ.SULTAN SÜLEYMANA KALMADI.HİÇBİR KİTAP YAZMAZ''BU SÖZLERİ ŞARKILARDA BİLE KULLANIYORUZ LAKİN BAŞIMIZA GELİNCE İNANAMIYORUZ.FANİ DÜNYA DİYORUZ. YİNE HIRSLARIMIZA YENİLİP HİÇ ÖLMEYECEKMİŞİZ GİBİ TUTUNUYORUZ BU FANİ DÜNYAYA.SONRA BİR BAKIYORUZ Kİ ÖLÜM DE VARMIŞ.TÜM TÜRKİYENİN BAŞI SAĞOLSUN.ENKAZ ALTINDA SIKIŞIP CAN VEREN O BEDENLERE RABBİM AHİRET ALEMİNDE FERAH VE NURLU KÖŞKLERİNDE HAYAT VERİR İNŞAALLAH.BU ŞEKİLDE ÖLÜM DE BİR DERECEDİR UNUTMAYALIM.ÖLENLERE RAHMET YAKINLARINA SABIR DİLİYORUM.

özgül çetin 
 26.10.2011 10:40
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 727
Toplam yorum
: 242
Toplam mesaj
: 28
Ort. okunma sayısı
: 903
Kayıt tarihi
: 09.02.10
 
 

Ekonomi okudum. 5 yıldır haber siteleri, portal ve dergilerde yayınlanan yazılarımı ve inandıklar..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster