Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Mart '08

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
308
 

Yargı, yasalardan aldığı güçle görevini yapıyor.

Yargı, yasalardan aldığı güçle görevini yapıyor.
 

Nasıl bir ülkede yaşıyoruz !

Sapla saman her zaman karışık.

Göstergelere bakan yok, hep söylemlere bakıyoruz.

Düştük bir çaputun peşine özgürlük diye, yıllardır türban konuşuyoruz.

Dönüp arkamıza baktığımızda, aldığımız yol bir arpa boyu.

Ekonomimiz pamuk ipliğine bağlı, koptu kopacak.

İşsizlik günden güne atıyor.

Özelleştirme adıyla, altın yumurtlayan tavuklar yabancılara satıldı.

Üretmeyen, tüketen toplum olma yolunda epey yol aldık. Bu değirmenin suyu nerden geliyor. Ekonomi heran patlama noktasına gelebilir.

Uğraştığımız şeylere bakın.

Yasama görevini yapanlar, yasalarla kuvvet verdiği, yargı organlarını halka şikayet etme , yargıyla halkı karşı karşıya getirme eğilimine girmiş gözükmekte.

Yasalara kurallara uymak zorundayız. Yargı yasalardan aldığı güçle görevini yapıyor.

Bu görevi yapmadığı zaman zaten suç işlemiş olur.

Dünyanın her tarafında siyasi partiler kapatılıyor. Almanya örneğinde olduğu gibi... Almanya'da Nazi yanlısı siyasi partiler yasaya göre suç oluşturduğu sürece kapatılıyor. Bunun bir çok örnekleri var. Avusturya'da ırkçı lider seçimleri kazanmış olmasına rağmen başbakanlık görevini yapamadı.

Demokrasi, demokrasi, diyenlerin demokrasiyi bir araç olarak gördüklerini, çoğumuz göremiyoruz.

Şimdi durum öyle bir noktaya geldi ki, görevini yapmaya çalışan yargı suçlanıyor. Kapatma davası açılan partinin hiç suçu yok mu !

Yargı hepimize gereklidir. Öncelikle yasalarımıza uyalım, yargımıza güvenelim.

Dava açıldı diye ekonomi kötüye gidiyormuş gibi sözlerin amacı yargıyı etkilemektedir. Yargı suç unsuru bulduğu durumda ekonomi vs düşünmek zorunda değildir. Böyle yaptığı zaman yanlış yapmış olur.

Ülkemizdeki son göstergeler, gelişmeler, laik sistemin tehlikeye düşürecek durumdadır. Yasalarımızda laik düzene karşı olan partilerin kapatılacağı açık şekilde vardır.

Açılan bir davadır. Bu davadan neden bu kadar korkuluyor. Herkes savunmasını yapar. Suçlu varsa cezasını görür. Suç yoksa bir şey olmaz. Neden bu kadar korkuluyor, toplum, yargıya karşı yönlendirilmeye çalışılıyor. Aslında bu yönlendirmeler de suçtur.

İşimize geldiği zaman yargıdan medet umacağız, işimize gelmediği zaman yargıyı suçlayacağız. Böyle şey olabilir mi? Hele hele bu ülkeyi yönetenlerin , yasama görevini yapanların bunu yapması doğrusu hiç hoş bir durum değil.

Evlerde, sokaklarda, kahvelerde bu durum tartışışlıyor. Basının ve siyasilerin yorumları toplumu yanlış yönlendiriyor. Bu yargıya müdahale anlamını taşıyor. Bu durum çok tehlikeli bir durumdur.

Gelişmelerin, söylemlerin yönlendirmelerin tadı tuzu yok.

Yargıyla, halkımızı karşı karşıya getirmek, tehlikeli bir yoldur.

Yargıya güvenmeliyiz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yazınızı ve yazınıza yapılan yorumları dikkatle okudum. Hem sizin, hem yorum yapanların haklı olduğu taraflar çok. Yargıya güvenelim ama içinde yaşadığımız toplumun kültür seviyesine ve dünya kamu oyunun tutumuna göre yargının da yapabileceği bir şey yok kanısındayım. Ne diyelim. Her toplum layık olduğu idare şekline layıktır. Baksanıza dava açıldıktan sonra Aldatma ve Kandırma Partisi AKP nin oyları daha da arttı. İnaçlara Dair Başlıklı yazılarım hakkındaki düşüncelerinizi öğrenmek isterdim. Saygılarımla...

Hilmi Polat 
 17.03.2008 23:28
Cevap :
Merhaba, Haklısınız, yorumları ben sansürlemiyorum olduğu gibi yayına veriyorum. Tüm düşüncelere saygım var. Farklı bakış açıları her yönüyle faydalıdır. Yorumunuz için teşekkürler eder saygı ve sevgilerimi iletirim.  18.03.2008 11:45
 

ekliyecek tek bir söz bulamıyorum. Tamamen haklısınız.Ortada cumhuriyete laikliğe aykırı bir durum olduğunda neden yargılanmasın?umarım bu çalkantıdan ülkemiz için enhayırlı olacak bir sonuçla çıkarız, sevgiler

Sibel Ulusoy 
 17.03.2008 23:00
Cevap :
Merhaba, Katkınızdan dolayı teşekkürler eder, esenlikler dilerim.  17.03.2008 23:39
 

Ben bu konularda karışık bir gün yaşadım ve bugün kendimce bir nokta koymaya çalıştım. Bu sabah yazdığım "Kahvaltının üzerine zehrimi içtim" i benim açımdan yazdım. Evet siyasi düşünceler ve hukuk insanların yaşamlarına ve dünya görüşlerine saygıyı ve eşitlik içinde hukuka dayalı birlikte yaşamayı gerektirir ama gelin görünki her açıdanda bunlar kusursuz olmadığı gibi yanlış ellerde de tarafsızlığa hizmet edemiyor.... Hiçbir devlet sorunsuz ve mükemmel kanunlar çıkaramamıştır. Öye değilmi? Lakin iyisini kusursuzluğa gidenini hazırlamak içinde samimi ve idealist insanların bir çatı altında yoplanıp çalışması gerekiyor ama gelin görünki hiçkimse bu anlayışla siyasete atılmadığı gibi kanun koyucularda bu insanlardan çıktığına göre ortalık TOZ DUMAN...BU GÜNLERİMİZ GEÇMİŞİMİZDEN DERS ALAMAYIŞIMIZDAN OLMASIN!

RMZSM Meliha Karaoğlu 
 17.03.2008 21:39
Cevap :
Merhaba, Haklısınız, ucu kendilerine dokunduğu zarar verdiği zaman özgürlükler akla geliyor ama oturup insanca çağdaş bir yasa yapma konusunda uzlaşamıyorlar. Aynı yargı o kişilere siyasetin yolunu açarken bir şey yoktu... Gerçek anlamda tüm siyasilerde bir takiyye hastalığı var . Her şey, siyasi çıkar açısından değerlendiriliyor. Katkınız için teşekkürler eder, esenlikler dilerim.  17.03.2008 22:03
 

Ancak parti kapatmak, o partiye oy veren insanları da ortadan kaldırır mı? Adı AKP olmaz da başka birşey olur. Saygılarımla...

moonlight1 
 17.03.2008 19:41
Cevap :
Merhaba, Yargı hepimiz için gereklidir. Yargı yasaların verdiği yetkiye göre görevini yapar. Partinin az oy çok oy aldığı yargı için bir ölçü olmaz, olamaz da. Yorumunuz için teşekkürler eder, esenlikler dilerim.  17.03.2008 20:04
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1395
Toplam yorum
: 1902
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1028
Kayıt tarihi
: 04.11.06
 
 

Emekli öğretmenim ve  emeklemeye devam ediyorum.  Emeklilik yaşamın sonu değil, yaşama yeni amaçl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster