Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Haziran '10

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
994
 

Yargıtay kararı İlhan Cihaner ve 9 sanık tahliye edildi!

Yargıtay kararı İlhan Cihaner ve 9 sanık tahliye edildi!
 

Biliyorsunuz İlhan Cihaner Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı iken hakkında çeşitli davalar açılmış, Tunceli Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanırken(!) elindeki soruşturma dosyası, Cihaner’den çok daha etkili takibat(!) yapabilen Erzurum Özel yetkili Cumhuriyet Savcısı Osman Şanal’a verilmişti.

İşin aslı İlhan Cihaner’in İsmail Ağa Cemaati hakkında açtığı soruşturma! Bu soruşturma ve tutuklamalar devam ederken, Osman Şanal, Erzincan Cumhuriyet Başsavcısından dosyaları kendi kapsamına girdiği gerekçesiyle istiyor. Alamayınca devreye Adalet Bakanlığı giriyor. Aslında soruşturmanın kapsamı, normal bir Cumhuriyet Savcısının yürüteceği mahiyette bir olay… Ancak devreye cemaat ve tarikat girince iş değişiyor. Adalet Bakanlığınca bu konuda Osman Şanal özel olarak görevlendirilip, İlhan Cihaner üzerinde bir baskı oluşturuluyor.

Cemaat soruşturması devam ederken, zamanın Adalet Bakanı, şimdilerin Devlet Bakanı ve Başbakan yardımcısı Cemil Çiçek devreye girip, Başsavcı İlhan Cihaner’e telefonla soruşturmayı durdurmasını, tutuklananları tahliye etmesi talimatını veriyor. Ancak Başsavcı Bakan’a böyle bir yetkisinin olmadığını hatırlatıp, görev ve yetkilerinin kanunda yazılı olduğunu, Adalet Bakanı bile olsa bu yetkiyi alamayacağını veya kısıtlayamayacağını açıklıyor.

Adalet Bakanına böyle cevap veren bir Başsavcıya ne yapılabilir? İşte; nelerin yapılabileceği, bu saatten sonra İlhan Cihaner tarafından yaşananlardır.

Tam yetkili Erzurum Savcısı Osman Şanal öncelikle Cihaner’in elindeki Cemaat soruşturmasını alıyor. Sonra müebbet hapisle yargılanması için dava açtığı cemaat üyelerinin tahliye edilmesini sağlıyor. Sıra geliyor Cihaner ile hesaplaşmaya.! Cihaner uyanık ve bir Başsavcı! Kanunun boşluklarını iyi biliyor. Ancak Osman Şanal ve ekibi de Cihaner’den hesap sormakta kararlı.

Bir zamanlar Kemal Kılıçtaroğlu’nun elindeki boş bir arama kararının altında imzası bulunan Erzurum 2 nolu Ağır Ceza Mahkemesi hâkiminden Başsavcı Cihaner’in makamı ve evi için arama kararı çıkartıp, sabahın üçünde Erzurum’dan Erzincan seferine çıkarak, sabahın ilk ışıkları ile birlikte Erzincan Cumhuriyet Başsavcılığının makamı kuşatılıyor. Kısa bir tartışmadan, pardon mücadeleden sonra Başsavcılık Makamı düşüyor! Sonra evi… Herkes aramadan sonra, Şanal ve ekibinin seferden döneceğini sanırken, Şanal ve ekibi “Ganimet” olarak İlhan Cihaner’i yanlarında götürüp, Erzurum Kapalı cezaevine emanete koyuyorlar.

İşte bundan sonra hukuk adına her türlü eylemin mubah olduğu gerçeği ile karşı karşıya kalıyoruz. Pardon biz değil. Başsavcı İlhan Cihaner. Bu arada HSYK devreye girip, görevini başarı ile tamamlayan Osman Şanal ve ekibini görevden alıp, yeni bir ekip görevlendiriyor. Atı alanın Üsküdar’ı geçtiği hesap… Yeni gelen ekip kısa sürede 60 sayfadan oluşan ve gizli tanık ifadesinden başka her hangi bir somut delilin olmadığı iddianame ile Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesine dava açıyorlar. Başsavcının tahliyesi yönünde yapılan onca itiraza rağmen, Cihaner bir türlü tahliye edilmiyor.

Ha bu arada Osman Şanal ve ekibi görevden alındıklarını bilmelerine rağmen dosyayı İstanbul Ergenekon savcılarına gönderip, dosyaların birleşmesini talep ediyorlar. Ancak İstanbul’un Ergenekon Savcıları, iki ucu malum değneğe dokunmak istemiyorlar. Zaten onların başında yeteri kadar hukuk katliam dosyası var! Dosya Tekrar Erzurum’a gelip dava açılınca, bu sefer reddi hakim nedeniyle önce Diyarbakır’a, sonra tekrar Erzurum’a, ardından tekrar Diyarbakır’a gönderiliyor. Dava bu arada Yargıtay’da görülmeye başlanıyor. Ve Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesinden dosya isteniyor.

Cihaner dosyası, Erzurum-Diyarbakır-İstanbul üçgeninde mekik dokurken, bir türlü Ankara’ya uğramıyor! Bunun üzerine Yargıtay 11. Dairesi, CD’ler üzerinden Cihaner’in yargılanmasına karar veriyor. Bu karara rağmen Erzurum 2. Ağır Ceza mahkemesi, dosyayı bir kere daha İstanbul’a gönderip, üzerine düşeni(!) eksiksiz yerine getiriyor.

Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesinin hukuk adına verdiği ilginç kararlar devam ederken, nihayet; Yargıtay 11. Ceza Dairesi, Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner hakkında Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki "terör örgütü üyesi olmak" ve Yargıtay'daki "görevi kötüye kullanmak" suçlamalarıyla devam eden davaların dosyalarını birleştirme kararı alıyor…

Bu arada Yargıtay Cumhuriyet Savcısı da, İlhan Cihaner'in tahliyesini talep ediyor. Ayrıca Yargıtay 11. Ceza Dairesinin aldığı karara göre; dosya kapsamında Erzurum'daki tüm sanıkların yargılanmalarına Yargıtay'da devam edileceği karara bağlanıyor. Bu arada İlhan Cihaner dahil 10 sanık tahliye edildi!

Şimdi bu dosyanın Yargıtay’a gönderilip gönderilmeyeceği merak konusu! Ayrıca Başsavcı İlhan Cihaner’in tahliye edilmesi Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi için kesin bir yenilgi değil midir? Yoksa Yargıtay 11. Ceza Dairesinin aldığı kararı yok saymaya güçleri yetmedi mi?(!)

İlhan Cihaner’in başına gelen bu hukuki olayların nedeni ne olabilir?

Bu, bunca Alevi çalıştayı yapıp, sonunda Sivas’taki Madımak otelini istimlâk eden, (Ne işe yarayacaksa? Müze olması ölenleri getirir mi?) devletin, alevi kökenli bir Başsavcıya yaptığı zulümden başka bir şey değildir. Osman Şanal, İlhan Cihaner’den daha mı iyi biliyor kanunları? Ancak gözünü karartan militan hukuk adamları, önlerine kim çıkarsa, yakıp, yıkarak, adaleti sağlamaya çalışıyorlar!

Yaşasın bizim adalet!..

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ellerindeki silahı her önüne gelene doğrultanlar bir gün kesin kendi kafalarına da doğrulturlar..Saygı ve selamlar...

izmirli doksanyedi 
 19.06.2010 12:35
Cevap :
Merhaba Osman Bey. Duvara tosladılar. Şimdi beyin sarsıntısı geçiriyorlar! Yorum ve katkı için teşekkürler. Selamlar, saygılar...  24.06.2010 10:30
 

Hadise yazınızda belirttiğiniz gibi kuşatma ve yarma harekatı! Büyük bir yanlışa son verilmiş gibi gözüküyor. Fakat sevinemiyoruz. Çünkü yazının sonundaki tespitiniz vahim ama ne yazık ki hakikat; "militan hukuk adamları"... Hal böyleyken adaletin tecellisini nasıl bekleyebiliriz? Selâmlar...

İsmail Hakkı CENGİZ 
 19.06.2010 8:12
Cevap :
Merhaba İsmail Hakkı Bey. Bizler kiiiii Ortaasya bozkırlarından gelip, Avrupa içlerine kadar uzanan bir ulusun ecdatlarıyız (!) böylesi kuşatmaları çok yardık! Yorum ve katkı için teşekkürler. Selamlar, saygılar...  24.06.2010 10:36
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3842
Toplam yorum
: 6442
Toplam mesaj
: 310
Ort. okunma sayısı
: 3065
Kayıt tarihi
: 23.03.08
 
 

Antalya'da 1956 yılında doğdum. Emekliyim, Üniversite mezunuyum. Evliyim, bir oğlum var Mimar. Gü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster