Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Ekim '14

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
105
 

Yarın Cumhuriyeti ilan edeceğiz

Yarın Cumhuriyeti ilan edeceğiz
 

Başbakan olarak birçok kez, iki hafta önce de Cumhurbaşkanı olarak ilk kez Trabzon’a geldi Erdoğan. Peki, 1’inci Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün Trabzon’u üç kez ziyaret ettiğini biliyor musunuz?

91 yıl önce bugün, çalışma arkadaşlarına ‘Beyler, yarın Cumhuriyet’i ilan edeceğiz’ diye seslenen, (ertesi gün) 29 Ekim’de TBMM tarafından Cumhuriyet ilan edilirken, kendiside Cumhurbaşkanı seçilen Mustafa Kemal Atatürk,  Trabzon’u ilki 15-17 Eylül 1924, ikincisi 27-29 Kasım 1930 ve üçüncü 10-12 Haziran 1937 tarihlerinde olmak üzere üç kez ziyaret etmiştir.

Tam burada bir noktanın altını çizmek isterim; Atatürk,  Trabzon’a üç kez geldiği halde (nedendir bilinmez) sadece ilk gelişi her yıl 15 Eylül’de (bana göre vasat) törenlerle kutlanıyor. İkinci ve üçüncü gelişlerinin bırakın kutlanmasını, hatırlanmıyor bile. Kendi söylemiyle ona kalp kuvveti veren Trabzon, bugün onu yeterince anlamamakta, anmamaktadır.

Atatürk Samsun’a çıktığında, Trabzon’dan özel bir heyet kendisini karşılamaya gönderilmiş ve Trabzonlu önde gelen kişilerden bağlılık mesajları almıştı. 15 Eylül 1924’te ilk kez Trabzon’a gelen Atatürk, Trabzonlulara hitaben yaptığı konuşmalarında bu bağlılığı şu sözleri ile tarihe geçirmiştir; ‘İlk defa Samsun’a ayak bastığım zaman bana kalp kuvveti veren vatandaşlarımın ilk sırasında Trabzonluların bulunduğunu asla unutmayacağım. Sakarya Büyük Meydan Savaşı’nda, 3’üncü Tümen ile yetişen Trabzon evlatlarının savaş meydanında gösterdikleri özverilerin değerli anısı daima beynimde canlı kalacaktır…’

Dün Atatürk’ün övgüyle söz ettiği, onun da Trabzon’a gelişinde bayram yapan Trabzon, bugün de onu rahmet, minnet ve şükranla anmalı, unutmadığını üstüne basa basa göstermelidir.

İşte fırsat; yarın 29 Ekim. Cumhuriyet’in ilan edilişinin ve Atatürk’ün Cumhurbaşkanı seçilmesinin 91’inci yıldönümü. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Trabzon’a gelişinde Valilik, Büyükşehir Belediyesi, İlçe Belediyeleri, Resmi Kurumlar, başta Yeni Türkiye Platformu ve çeşitli STK’lar olmak üzere nasıl canla-başla uğraştıklarını hep beraber gördük.  Erdoğan’ın Trabzon ziyaretinde hizmette kusur etmeyenlerin, bulundukları makamlara Cumhuriyetin kazanımları sayesinde geldiklerinin bilincinde olduklarını ve bu kazanımlara sebebiyet veren Cumhuriyet’in ilanının ve aynı zamanda Cumhuriyet’i ilan eden Atatürk’ün Cumhurbaşkanı olmasının 91’inci yıldönümünde (yani yarın), Trabzon’da en anlamlı ve en coşkulu kutlamalara öncülük yapmalarını diliyor ve bekliyorum.

BÜYÜKŞEHİR VE 29 EKİM

Tarih 29 Ekim 2011. Trabzon Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’nun Cumhuriyet’in kuruluşunun 88’inci yıl dönümü dolayısıyla yayınladığı mesaj; ‘Aziz Türk Milleti 88 yıl önce Atatürk önderliğinde dünya tarihinde eşine az rastlanır bir ölüm kalım mücadelesi verip kendi kaderini kendi eline alarak, azim, inanç, cesaret ve kararlılıkla Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmuştur…’ şeklinde başlayıp devam ediyor.

E ne var bunda, güzel de söylemiş dediğinizi duyar gibiyim. Olan mesajın içeriğinde değil ki, mesajın her yıl aynen tekrarında.

Tarih 29 Ekim 2012. Gümrükçüoğlu’nun 89’uncu yıl dönümü mesajı; ‘Aziz Türk Milleti 89 yıl önce…’ diye başlayan metin önceki yılların aynısı.

Tarih 29 Ekim 2013. Gümrükçüoğlu’nun 90’ıncı yıl dönümü mesajı; ‘Aziz Türk Milleti 90 yıl önce…’ diye başlayan metin önceki yılların aynısı.

Evet, Belediye başkanımız sadece 88’i 89, 89’u 90 yapıp, her yıl kelimesi kelimesine aynı mesajı yayınlıyor.

Yarın 29 Ekim 2014, Cumhuriyet’in kuruluşunun 91’inci yıldönümü. Başkan aynı mesajımı yayınlar mı bilemem. Ama umarım mesajını yazarken yaptığı gibi kolaycılığa kaçmaz, Cumhurbaşkanı Erdoğan Trabzon’a geldiğinde, karşılama ve uğurlamada gösterilen şaşaa ve çaba gibi, bu gece Büyükşehre yakışır bir şekilde tüm Trabzon’u Türk bayraklarıyla ve Atatürk fotoğraflarıyla donatacak bir hazırlık içerisinde olur. E yarın hep beraber göreceğiz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 7
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 163
Kayıt tarihi
: 26.11.13
 
 

Harita mühendisiyim, siyaset ilgi alanım, CHP'de il ilçe yöneticiği yaptım. Yerel bir gazetede kö..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster