Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Haziran '17

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
55
 

Yarın değil bugünden harekete geçin, sigarayı bırakın

Sigaranın zararları herkes tarafından bilinir. Sigara insan sağlığı açısından zararlı bir üründür. Tütün ve tütün ürünleri kullanımı önlenebilir bir hastalık ve ölüm sebeplerinin de en önde gelenidir. Tütün dumanında 6 binden fazla zararlı madde bulunmaktadır. Bilim insanları bu maddelerden 70'den fazlasının kansere yol açtığını tahmin etmektedir. Sigaranın vücudumuza etlemediği organ yoktur; akciğer hastalıkları, kalp ve damar hastalıkları, akciğer kanseri başta olmak üzere pek çok kanser türü sayılabilir.

Sigara sadece bağımlısına/kullanıcısına zarar vermekle kalmaz. İçtiği her yerde havada asılı kalan dumanın içinde bulunan partiküllerle zehir her yere taşınır. Siz çocuğunuza zarar vermemek adına balkonda içtiğiniz sigaranın zehrini elinizde, kıyafetlerinizde, saçınızda içeriye taşırsınız. Çocuğunuz bundan dolaylı yönden etkilenir ve böylece sizinle birlikte aile bireyleriniz de pasif içici olur. Pasif içici olanların sigarayı kullanandan daha çok etkilendiğini biliyor musunuz?

Türk bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar ve ekibi, yeni bir teknik geliştirerek, sigaranın insan DNA'sına verdiği zararının yüksek çözünürlükte haritasını çıkardılar. Bu harita sayesinde insanlar sigaradan kaynaklı olarak neden kansere yakalanıyor, kanser vücudumuzda nasıl ortaya çıkıyor, bazı kişilerin neden kansere karşı daha savunmasız ya da dirençli olduğunun ve kanserin nasıl önleneceğinin anlaşılmasına yardımcı olması bekleniyor. Kısacası bu haritayla birlikte elimizde sigaranın zararlarına ilişkin kesin kanıtlar olacak. Amaç sigara içmenin sağlığa ne kadar zararlı olduğunu bilim ışığında somut delillerle insanlara kanıtlayarak, sigaranın zararları konusunda farkındalık oluşturmak. Bu harita insanları sigara gibi zararlı alışkanlıklarından vazgeçirmeye yarar mı ilerleyen zamanlarda hep birlikte göreceğiz.

Sigarayı bırakın diye o kadar çok uğraşan ve insanlığa bu ürünün kanıtlamaya çalışan bunca insan varken hala umudunuz olmalı. Her şey sizin vereceğiniz karara bağlı. Kendinize bir takvim oluşturun ve yarın değil bugünden sigarayı bırakma kararı alarak sigarayı bıraktığınız andan itibaren vücudunuzda oluşacak güzellikleri hayal ederek yaktığınız o sigarayı şimdi söndürün, geleceğiniz için derin bir nefes alın. Yarın değil bugünden harekerete geçerek sevdiklerinizle geleceğe birlikte adım atın...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 62
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 114
Kayıt tarihi
: 20.09.16
 
 

Ankara'da, esnaf bir babanın ve ev hanımı bir annenin ilk çocuğu olarak dünyaya gözlerimi açtım. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster