Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Kasım '11

 
Kategori
Öğretmenler Günü
Okunma Sayısı
642
 

Yarınların Işığı Öğretmenler

Yarınların Işığı Öğretmenler
 

alıntıdır


Öğretmenler cehaletin düşüreceği gölgeye fener tutan varlıklar…

Emekçiler, emek verenler, eğitenler ve öğretenler. Paylaşıldıkça çoğalan bilginin kaynağı öğretmenler.

Binlerce öğrenci okutur, yıllar sonra bile görse tanır, hepsinin adını kalbine kazır.

Okula ilk başlanan günlerde, eve olan özlemin yarattığı sancılı alışma dönemlerinde, onlar başımızı okşayan şefkat dolu el olur bize.

Öyle sözleri vardır ki, beynimize kazınır yıllarda geçse unutulmaz hatırlanır. İzini kaybettiğimiz, ulaşamadığımız nice öğretmenler vardır aklımızda.

Ortaokul dönemlerinde tanıdığım Türkçe öğretmenim gibi mesela. O konuşurken ben saatlerce dinlemek isterdim.

O da, “sen sürekli kompozisyon yaz ben okuyayım” derdi.

Kitap okuma alışkanlığımı kazandığım, tane tane konuşmanın önemini ilk kez öğrendiğim, okuduğum her kitabın arasında mutlaka bir parça kağıda yazılı notlar bulundurduğum ve aslında bugün ki alışkanlıklarımdan bazılarında hala onu örnek aldığım Şehnaz Öğretmen.

Uzun zaman oldu onu görmeyeli. Okul bittikten sonra bir süre daha kaybetmedik birbirimizi. Ama şimdi bir hayli zaman oldu iletişimi kaybedeli.

Hayatımda kayıp olarak gördüğüm insanlardan biridir benim için.

Öğretmenlerin hepsi öyle değerlidir ki, her biri başka bilgi hazinesi gibi. Hep deriz ya “sadece bugün değil, her gün analım” diye, hakikaten her gün emek veren eğitimciler her gün değer, kıymet görmeli.

Bir çocuğun derse olan ilgisini, o dersi sevip sevmeyeceğini, gelecekte seçeceği mesleği ve daha bir çok şeyi belirlerler.

Geleceğe ışık tutarlar. Öfkelenirler, kızarlar, söylenirler… Ama yine de öğretmekten vazgeçmezler, yorulmazlar. Sabır duyguları gelişmiştir çoğunun. Bazen evde görmediğimiz sabır ve sükuneti gösterirler.

Baş öğretmen, ulu önder Atatürk’ün de dediği gibi; “Bir topluluk ulus olabilmek için mutlaka eğiticilere, öğretmenlere muhtaçtır Onlardır ki, toplumun gerçek bir ulus haline getirirler.”

Bütün öğretmenlerin “öğretmenler günü” nü yürekten kutluyorum. Bugün sizlerin, yarın bizlerin emanet edeceği yeni hayatlara kendileri gibi sahip çıkacaklarından, eserlerini yarınlarına ışık tutacak şekilde yetiştireceklerinden eminim.

İyi ki varsınız…

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

" Öğretmenler, cehaletin düşüreceği gölgeye fener tutan aydınlıklar... " Yaptın gene yapacağını sevgili Merve! Anladın sen onu! Yazında anlattığın öğretmenini tanıdığıma da, baş öğretmen Mustafa Kemal Atatürk ve onun veciz bir sözünü daha yazında anmış olmana da çok memnun oldum sevgili Merve. Cemce sevgilerimle...

Cem Beraat Çamsarı 
 26.11.2011 14:55
Cevap :
Cem Bey; yine anladınız beni:) cehaletle uğraşmak zorlu bir savaş gb. Öğretmenlerimiz, eğitime gönül vermiş insanlarımız olduğu sürece hepsinin üstesinden geleceğiz diye düşünüyorum. Çok teşekkür ederim beni yine motive eden bu güzel yoruma:) sevgiler  27.11.2011 12:16
 

Geleceğe ışık tutup yolumuzu aydınlatan öğretmenlerimizden aldığımız feyz ile donandık. Bizim bu günlerimiz onların eseridir. Çok idealist öğretmenlerden eğitim aldım, Manisa/Soma, Altıntaş ilkokulu öğretmenlerinden Eyüp Işınak beyefendi benim ilk öğretmenimdi...Kendisini saygıyla anıyorum. Bu anlamlı günü daha anlamlı yapan yazınız için sizi kutluyorum, sevgilerle...

Yurdagül Alkan 
 24.11.2011 18:29
Cevap :
Yurdagül Hanım , Çok teşekkür ederim güzel yorumunuz için. Akıllara kazınan, nasihatleri hep aklımızın bir köşesinde olan öğretmenlerimiz. Keşke onlara değerlerini hep hissettirebilsek. saygı ve sevgilerimle  24.11.2011 21:01
 

Üzerimde emeği olan, tüm öğretmenlerimin ve ülkemdeki tüm güzel öğretmenin, öğretmenler gününü kutlarım. Her birinin önlerinde saygı ile eğiliyorum Merve'ciğim. Selamlar, sevgiler.

A.Nilgün Aktaş 
 24.11.2011 15:11
Cevap :
Bu güzel yorumunuza aynen katılıyor ve teşekkür ediyorum Nilgün Hanım. sevgi ve selamlar:)  24.11.2011 15:21
 

Hepimizin hayatında iz bırakan öğretmenler olmuştur. Onlar ışığımızdı,hayat sembollerimizi ortaya çıkaran kişilerdi.

Bosnalı 
 24.11.2011 10:58
Cevap :
Kendimizi onlarla keşfettik desek yeridir. Farkında olmadığımız meziyetlerimizi görmemize neden oldular. Hepsine teşekkürü borç bilirim. Değerli yorumunuz içinde size teşekkür ediyorum. sevgiler  24.11.2011 11:15
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 670
Toplam yorum
: 3227
Toplam mesaj
: 35
Ort. okunma sayısı
: 1856
Kayıt tarihi
: 19.12.10
 
 

İstanbul doğumlu. Kuantum Yaşam Koçu. EFT, NLP, ETKİLİ İLETİŞİM, BEDEN DİLİ gibi bir çok konuda e..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster