Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Temmuz '07

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
466
 

Yarış(ma!)

Yarış(ma!)
 

Bugün 2 Temmuz 2007!

Blogda malûm yarışma bugün itibarı ile başlamış bulunuyor, bloglarda kalite ve özgünlüğü yükseltme hedefiyle hazırlanan MB Yarışması!

Blog yazanlar ve blog yazarları yarışıyorlar, yarıştırılıyorlar!

Kategori ve konu ayrımı yok: Özlemini yazan da yarışacak, gözlemini paylaşan da! Hüznüyle ağlatan da yarışacak, bilgisini konuşturan da!

Yarışmada etap olmadığı gibi, kulvar da tek! Hedef, başta da belirttiğim gibi; bloglarda kalite ve özgünlüğü yükseltmek!

Yazı: Yazmak ve okumak… okudukça yazmak… yazdıkça okunmak… okundukça yazmak… yazdıkça yazmak… yazmak... yazmak... yazmak...

Yazmak için herkesin kendine göre bir sebebi vardır. Yazmak herşeyden önce ayrıcalıktır, okunmak ve takdir görmekse bu ayrıcalığa katılan anlamdır.

Hedef aynı: Hayatı ve hayatını çoğaltmak. Yazdıkça, okudukça, okundukça çoğalmak, çoğaldıkça üretmek, ürettikçe çoğaltmak!

Yarışma ile hedef amaca indirgeniyor! Ki bu durum yazının doğasına, yazmanın ruhuna ters! Yazmanın romantizmine aykırı, yazma aşkına açıkça bir saldırı! Ismarlama, bir şekilde dayatma, adı her ne olursa olsun, yarışma denilen olgu, yazmanın şevkini bozar, kalemin ruhunu değiştirir, yazıyı sunileştirir, ruhunu sürgüne gönderir!..

Yarışma ile hedeflenen, kalite ve özgünlüğü yükseltmek!

Kalite yazının özgünlüğünde saklıdır, özgünlükse yazanın özgürlüğünde!

Yarışma ile duygular ve hissedilenler amaca kilitlenerek rekabetin maddeselliğine, doğasındaki hırsa kurban edilir! Hırs ki, tüm insaniliğine rağmen azmin insan eli değmiş halidir! Kalite ve özgünlüğü yükseltmek(!) adına en iyi olma dayatması, yazının doğallığını etkiler, yazıyı sûnileştirir. Yarışma atmosferinin –illahi- getirdiği hırs, kalemin yüreğini bozar. Yazı ve anlattığı bulanıklaşır, hissettirmeden uzaklaşır!

BLOGNOT: Amaç yazmaya ve okumaya teşvikse... Teşvik için yarışma düzenlemeyi değil, sevgili Pirmete Abim'in yöntemini tavsiye etmek isterim naçizane!..

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bence çok hoş anlatmışsın. Sevgiler...

Solohan 
 28.07.2007 9:11
Cevap :
Sen destekliyordun bu yarışmayı ama, bu konudaki düşüncelerimi hoş bulmana (yarışma iptal edildikten sonra bile olsa, kendi düşüncelerine sırt çevirmene) çok sevindim. Ve tabii ki aksi düşünceleri de savunuyor olsalar, yazıma yorum yapmana... Sevgilerimle Solohan...  29.07.2007 16:47
 

Sevgili Habişş gerçekten çok doğru yazmışsın hele, Hayatı ve hayatını çoğaltmak" bu bütün yazının ve yazmanın özeti bence..zaten sonra onlarda yarışmadan vazgeçtiler onlarda da amaç belki yarışla reytingi vve kaliyeyi arttırmak olabilir diye düşündüm, kendine iyi bak en derin sevgi ve saygılarımla..

Mehmet EREN 
 25.07.2007 18:22
Cevap :
Yazma bir sanattır Mehmet'çim!.. Sanatta da reyting olmaz!.. Bunu anlatmaya çalıştık biz! Reyting kaygılarının sanat'a artı değil, eksi katacağınsan bahsetmeye çalıştık! Neyse, sonuca ne derece katkısı oldu bilinmez ama, netice güzeldi; yüzlerde bir tebessüm oluşturmaya yetti. Destek ve katılımın için teşekkürlerimle...  29.07.2007 18:45
 

elinize sağlık.sevgiyle kalın.

sel-izmirli 
 17.07.2007 0:21
Cevap :
Teşekkür ederim. Anlatmak gerekiyordu!.. Yarıştırıl(a)madığımız günlere hep birlikte... Sevgilerimle...  17.07.2007 10:53
 

budur diyorum ve ayakta alkışlıyorum seni ve her kelimene katılıyorum. bu konu bu kadar az, öz ve etkili işte böyle yazılır. bloglarda kalite ve özgünlüğü yükseltmek gibi bir hedef söyleniyor. peki bu "yarışma" aynı kalite ve özgünlükte olabilecek mi. bir projenin bile yanlış anlaşıldığı bir ortamda, diskalifiyesiz, kural hatası olmadan gerçekten eşit koşullarda ve hakkıyla yapılabilecek mi...sanmıyorum. böyle bir format buraya uygun değil. ve hayatın her alanında neredeyse yarışmak durumunda kalan ben bari burada yarışmak, yarıştırılmak istemiyorum. sevgiler canım benim.

beenmaya 
 03.07.2007 15:32
Cevap :
Yarıştıramayacaklarını anlayıp yarıştırmaktan vazgeçtiler zaten, merak etme canım! Öptüm yanakından... sevgiyle...  04.07.2007 11:29
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 9
Toplam yorum
: 97
Toplam mesaj
: 45
Ort. okunma sayısı
: 1390
Kayıt tarihi
: 03.05.07
 
 

13.02.1976 doğumluyum. 2004 DEÜ Hukuk Fakültesi mezunuyum. Oldukça uzun ve sancılı bir öğrencilik dö..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster