Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Nisan '19

 
Kategori
Sosyoloji
Okunma Sayısı
42
 

Yaş İlerlerken

     Yaşam kalitesi ve ömür süresi her geçen gün uzamakta. Bu konuda mühendislerin büyük katkısı var. Sadece içtiğimiz suyun temizlenmesi ve kalitesinin artması bile büyük bir aşama. Yine yollar, iş güvenliği, teknolojinin ilerlemesi ve tıp alanında da kullanılması insanlık adına büyük gelişme.

      Yaşamın uzamış olmasına insanlarda otomatik olarak kendilerine uydurmakta. Hoş kimse altmışımda emekli olayım on yıl takılayım yetmişimde öleyim diye plan yapmaz. Gücü yettiğince yapabileceği ya da hoşuna giden ertelediği şeyleri yapmak ister.

      Yaşam şeklimizde biraz değişti. Artık bir çok şeye acele etmiyor eğitimi yüksek lisans, doktora derken uzatabiliyor evlilik ve çocuk yapma konularını daha geç yaşlara erteleyebiliyoruz. Bunun şöyle de bir faydası var aslında kişinin yaşı ilerledikçe karakteri oturuyor, anlayışı artıyor, algısı açılıyor. Bu etkiler de kişilerin birbirini anlamalarını ve birlikteliklerini uzun ve sağlıklı tutmalarını sağlıyor.  Eskiden erken yaşlarda yapılan evlilikler hem kişilerin daha kendilerini tanımadan hem de üzerlerine aldıkları ağır sorumluklar yüzünden ya evlilikleri ya da kendi sağlıkları derin yaralar alıyordu. Yaş uzamasıyla geciken evliliklerde bu aşamada ruhsal ve fiziksel yönden sağlığı bozmaktan ziyade düzelten etki yapmakta.

      Bir taraftan da uzayan ömrün daha verimli kullanımı için daha planlı davranmamız gerekmekte. Mesela sağlığımıza daha dikkat etmeli emeklilik yıllarımızı daha kaliteli yaşamalıyız. Vücudumuz bile otomatik olarak kırklı yaşlardan sonra zeytinyağlı yemeklerden daha çok hoşlanır hale geliyor. Bunları es geçmemeli sağlıklı gıda, yürüyüş, sporla bedenimize ihtiyacı olan şeyleri vermeliyiz nefsimizin istediklerini değil.

      Sağlığımızı ve uzayan ömrümüzü olumsuz etkileyen obezite de dikkat edilmesi gereken hususlardan biri. Nasıl ki devletçe ve milletçe sigara ile mücadeleye başladık ve güzel yollar katettik aynı şekilde obezite ile de mücadeleye başlamalıyız. Çünkü kilo da sigara gb sağlığı olumsuz etkileyen faktörlerden. Aynı zamanda yaşam kalitesini de düşürüyor ve kişiyi psiklolojik olarak da mutsuz ediyor.

         Ağaç yaşken eğilir hesabı okullarda bu konuya ağırlık verilmeli. Çocukları sağlıklı gıdalara yönlendirilmeli. Mesela beslenmesinde elma getirip yiyen çocuğa sözlü notunda artı puanlar verilmeli.

       Sağlık hayatımızdaki en önemli konu ve sağlığımız bozulduğunda düzeltmek için aldığımız ilaçlarla hem maddi sıkıntı hem de sağlam yerlerimizi bozulma riski var. O yüzden obeziteyi de savaşmamız gereken konular içine alıp gereken önemi vermeliyiz ki uzayan yaşamımızı sağlıklı geçirebilelim.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 36
Toplam yorum
: 3
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 401
Kayıt tarihi
: 22.05.11
 
 

37 yaşındayım. Çankırı'da doğdum. Yurt dışında yaşadım. Evliyim ve 2 çocuğum var. A.Ü Turizm-Otel İş..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster