Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Mart '14

 
Kategori
İnternet
Okunma Sayısı
59735
 

Yasak sitelere girmek suç mudur 2014

Yasak sitelere girmek suç mudur 2014
 

internet sansür


Ülkemizde son zamanlarda sansür'ün artmasıyla birlikte kullanıcıların kafasında soru işaretleri oluşmaya başladı. Yasak sitelere, sansürlenen sitelere girmek suç mudur, yasak mıdır? Bu konuda sizleri bilgilendirmeye çalışalım.

Türk Ceza Kanununda bir suçun tanımının özel olarak yapılması gerekmektedir. Gerek türk ceza kanununda gerekse özel ceza kanunlarda bir eylemin suç olarak tanımı yapılmamışsa o eylemi suç olarak tanımlamak son derece yersizdir. Hem türk ceza kanunlarında hemde özel ceza kanununda Yasak sitelere girmek gibi bir suç tanımı yapılmadığından dolayı , erişimi engellenen sitelere girişin bir suç olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Dns ve benzeri yöntemler ile yasak sitelere giren kullanıcılar için şimdiye kadar uygulanmış hiçbir cezai işlem yoktur. İnternet hukukçularının da bu konuda hiçbir suç olmadığına dair kesin görüşleri vardır.

Yasaklanan siteler konusunda tek önemli nokta içeriktir. Ceza kanunlarına göre yasak olarak değerlendirilebilecek ,başkalarının özgürlük alanını kısıtlayan içeriklere illegal yöntemlerle ulaşmak ve bunları dağıtmak suç olarak değerlendirilmektedir. Bunun haricinde herhangi bir siteden telif hakkı bulunan eserler indirip , dağıtmak da suç olarak değerlendirilmektedir. Fakat Youtube , twitter vb sayfalarda buna benzer hiçbir durum oluşmadığından bu konuların içine girmediğini söyleyebiliriz.

Son olarak yasak sitelere giriş hiçbir şekilde suç değildir. Dikkat edilmesi gereken nokta yasak site üzerinde bulunan ve cezai kanunlara göre yasak olan içerikleri kopyalamak, indirmek ve dağıtmak suç olarak sayılmaktadır. Bunlar haricinde yasak sitelere girerken hiçbir şekilde tedirgin olmanıza gerek yoktur.

2008 yılında Youtube Engellendiği zaman Başbakanımızın "Ben giriyorum Sizde girin" Sözünü ve kapalı olan Twitter üzerinde Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül'ün hala Tweet atmaya devam etmesini örnek olarak gösterebiliriz. İnternete uygulanan sansür hiçbir şekilde kabul edilemez bir durumdur. Sansür ne kadar uygulanırsa uygulansın mutlaka aşılabilir. Şu an bulunan teknolojilere göre bir sayfayı veya siteyi tam anlamıyla engelleme gibi bir durum söz konusu değildir.

Umarız yakın zamanda internete uygulanan bu sansürler son bulur. Sansürsüz bir internet dileğiyle..

Serkan ÇATALTAŞ

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 25
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 48416
Kayıt tarihi
: 17.11.13
 
 

1987 Yılında Malatyada doğdu.Bilişim Destek Hizmetleri ve Ozengen.om'da projelerini hayata geçirmek..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster