Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Mayıs '14

 
Kategori
Sinema
Okunma Sayısı
1237
 

Yasaklanan Film itiraf yani "Nymphomaniac"

Yasaklanan Film itiraf yani "Nymphomaniac"
 

Vizyona girmesi yasaklanmış, fragmanları bile olay yaratmış bir film; Nymphomaniac.
Sonunda izleme fırsatı buldum. Ve sizlerle paylaşmak istedim.
 
Danimarka sinemasın Dogma akımının öncülerinden biri olan Lars Von Trier, Nymphomaniac filminin senaryosunu Marcel Proust’un başyapıtı sayılan 7 kitaptan oluşan 3000 sayfalık eseri Kayıp Zamanın Zinde’yi okuduktan sonra karar vermiş. Kitabın 7, filmin 8 bölüm olması bu yakınlığı biraz daha derinleştirirken, aynı zamanda filmde yer alan bebeğin isminde Marcel olması bu iddiayı güçlendiren bir diğer etken.
3+5
Nymphomaniac 2 film (bölüm) olarak toplam 240 dakikaya yayılan ve bu hikayeyi 8 farklı bölüm halinde baş karakter olan Joe’nun anlatımı ya da itiraflarını dinleyerek tanıklık ediyoruz. Nymphomaniac I / İtiraf1, 3 bölümden, Nymphomaniac II / İtiraf 2 ise, 5 bölümden oluşuyor. Aynı zamanda 3+5 filmin genelinde karşımıza çıkan sadece sembolik bir ifadeden daha öte bir şey olduğunu filmi izledikten sonra anlayabiliyoruz.
Filmin genel planı, kendine yardım eden bir adamın evinin izbe bir odasında iki karakter arasında konuşmalarla, itiraflarla yoğrulan bir hikaye…
Joe kendi hikayesini anlatırken, bulunduğu odanın içerisinde yer alan metalardan yola çıkıp, yaşadıklarını bunlarla birleştirirken geniş bir düşünce havuzu içinde kendimizi bulmamızı sağlıyor. Aynı zamanda Joe’nun seksüel itiraflarını dinleyen entelektüel bir kişi olan Seligman yaşanılanlara entelektüel bir pencereden bakarken karşımıza farklı dini inançlar, uçan balıklar, Fibonacci dizisi, Bach müzikleri, gibi tarihsel kavramlarla olayları bağdaştırıyor.
İkili arasında geçen konuşmalar çok iyiydi ve diyaloglar zekice yazılmıştı. Kullanılan müzikler de çok güzeldi. Çekimlere ve kurguya da lafım yok.
Ancak konu seks sahnelerine gelince Türkiye’de neden gösterime girmediğini hemen anlaşılıyor. Film anca sansürlenmiş olarak +18 sınırı konup Türkiye’de gösterime girebilir. J O kadar pornografik yani… Gerisini siz düşünün.
Filmde yer alan tüm oyuncular senaryonun hakkını veriyor. Senaryosu, filmin işlenişi, yönetmenlik başarısı ve oyunculukların tartışılamayacağı Nymphomaniac, sinema izleyicisinin alışık olmadığı bir hikayeyi ve cinselliği konu aldığı için belli bir kesim tarafından beğenilmemiş olabilir. Bilinmesi gereken ise Lars Von Trier her zaman böyle hikayelerin yönetmeni olduğudur. Tavsiyem ise önceden Trier’in filmini izlememiş bir sinema izleyicisinin bu filmi beğenmesi gerçekten güç.
Filmin final sahnesinin ise filmin geneline baktığımızda pek uyumlu sonlandığını söyleyemem. Final sahnesinin günümüz genel-geçer kurallar, kadın-erkek ilişkileri göz önünde bulundurularak hazırlanmışa benziyor. Finalde yaşanılan olay izleyiciyi,  ters köşeye yatırılmış hissi uyandırıyor. 
Ön yargılı olmayın izleyin.
 
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

sn yazarım,blog yazılarınızdaki zenginliğe hayran kaldım. Sizi kutluyorum.Vizyona girmemesine rağmen filmi bu kadar detaylı anlatmanızı da yürekten kutluyorum

Aydın ADAM 
 12.01.2018 16:14
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 68
Toplam yorum
: 11
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 2014
Kayıt tarihi
: 20.01.14
 
 

İşini çok seven bir televizyoncu, araştırmacı, editör, muhabir... Bilgi Üniversitesi Televizyon h..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster