Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Eylül '14

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
779
 

Yaşam Koçluğu ve Şeyda Coşkun

Yaşam Koçluğu ve Şeyda Coşkun
 

İnt alınmıştır


Bireyin eğitimini tamamlayıp yaşama atılmasından sonra gelişimini devam ettirebilmesi için; ilgili kaynakları okumak, eğitim ve atölye programlarına katılmaktan öteye problemini çözmek veya durumuna ilişkin netlikler oluşturmak için KOÇ arayışı artık hayatın parçası olmaya başlamıştır.

20 inci yüzyıldan itibaren kökeni, tarihteki; Sokrat-Eflatun, Şems-Mevlana, Taptuk-Yunus ilişkilerinde görülen KOÇ’LUK hizmeti giderek yaygınlaşmaktayken, resmi gazetede yayınlanan ‘Koçluk Meslek Standartları"  doğrultusunda oluşmakta olan ‘Mesleki Yeterlilik Kurumu’yla Türkiye’de de hukuki statüye kavuşan profesyonel meslek olarak gelişmektedir.

Koç’luk;  destek isteyene, problemini çözebilmesi için potansiyelini, birikimlerini, dinamiklerini kullanabileceği soruları üretip anlaşılır dille sorma becerisidir. Danışman gibi birikimlerini aktaran veya Mentör gibi uygulamayla öğreten değildir.  ANCAK koçluk sınırını aşan durumlarda uzmanın birikimlerini aktarmaya ‘danışmanlığa’ uygulatarak öğretmeye yani ‘mentörlüğe’ geçişi olağandır ama etik çerçevede durum hizmet alana açıklıkla belirtilmelidir.

Hizmet alana açıkça belirtmeden koçluk hizmeti kapsamında danışmanlık veya mentörlüğe geçiş koçluk kavramının deforme edilmesine, uzmanın etik sınırını aşmasına neden olacağından bir bütün nahoş bir durumdur.  

Türkiye’de giderek yaygınlaşan koçluk hizmeti medyaya, bilindiği kadarıyla Spor Akademisi mezunu olarak zayıflama desteği veren Şeyda ÇOŞKUN ile Yaşam Koçluğu olarak yansımaktadır. Şeyda ÇOŞKUN, Yaşam Koçluğu sertifikasını nereden aldığı bilinmiyor ancak verdiği zayıflatma hizmeti koçluk tanımına uygun değildir. Tıp eğitimi olmadan zayıflatma eğitimi vermenin ne kadar doğru olduğunu yorumlamak inisiyatifimizin dışındadır ama uygulatarak zayıflatmanın yaşam koçluğu değil de mentörlük olduğunu ifade etmekte sorumluluğumuzdur.   

Şeyda ÇOŞKUN zayıflatma mentörüyüm (ustasıyım) demek yerine neden Yaşam Koçu sıfatını kullandığını anlamak mümkün değildir. Ya yaptığı işin titrinin ne olduğunu bilmiyor veya Yaşam Koçu sıfatı cazip geldiği için kamuoyunu yanıltarak kullanmaktadır. Her iki durumun da etik olmadığını belirtmek için bu yazıyı okuyanların ilgisine sunuyorum. 

Ve kendi deneyimlerimle ‘hızla kilo verenin bir süre sonra hızla kilo aldığını biliyorum’ fazla kilo metabolizma ve yaşam tarzı bileşimiyle oluşan bir durum olduğundan köklü analiz sonucunda yaşam tarzı değişikliğiyle yavaş yavaş verilmelidir.  

Profesyonel Koç, Kadri KANPAK     -   kadrikanpak@hotmail.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Şeyda Coşkun'un yapmaya çalıştığı faaliyet bence yaşam koçluğunun bir alt dalı gibi geliyor.Geliyor diyorum zira bu konuda hiç bir bilgim yok.Sadece şunun farkındayım ki,yaşam koçluğu tamamen yetenek ve kendini yetiştirme işi. "Ben yaşam koçu olacağım" demekle,bu konuda çaba harcamakla,çalışmakla yaşam koçu olunamaz gibi.Yaşam koçunun psikoloji,felsefe,mantık konularında kendini çok geliştirmiş olması ve hayat tecrübesiyle birlikte hayatı çok iyi analiz etmesi gerekir gibi.Belki yanlış yorum yapıyorum ama ben böyle düşünüyorum.Gülhane toplantısı bu konuda çok iyi olurdu ama ah şu İstanbul trafiği ve ulaşımı olmasa.:)).Selamlar.

yılmaz çetingöz 
 10.09.2014 0:57
Cevap :
Sertifika eğitimi almadan önce size paralel düşünüyordum ancak programdan sonra, koçluğun; kişinin problemini çözdürecek düşünceleri üretecek güçlü soru sorma niteliği (kamuoyunun bildiğinden farklı) olduğunu öğrendim ama tabii ki sizin belirttiğiniz niteliklerin olması olması gerekiyor. Bir önceki blogu konuya açıklık kazandırması için yazmıştım. Uygun bir zamanda kolay ulaşılacak ortak bir noktada buluşmak dileğiyle. Selamlar...   10.09.2014 21:04
 

Yazının finalindeki ifade alkışa değer...

Kerim Korkut 
 02.09.2014 18:51
Cevap :
Yine tşk ediyorum ve sonbahar geldi, gülhane çok keyifli:))  03.09.2014 11:49
 
 
Toplam blog
: 617
Toplam yorum
: 2075
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1192
Kayıt tarihi
: 03.12.07
 
 

Her kesimi anlama ve kabullenme bilincimle; her kişinin asgari yaşam şartlarına sahip olabildiği,..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster