Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Eylül '16

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
88
 

Yaşam Koçunuz diyor ki

PAZAR YAZISI
( Uzun olduğunu biliyorum ancak bu kadar kısa tutabildim,) :)
HER YAŞTAKİ İNSAN İÇİN KİŞİSEL GELİŞİM PLANI
Kişisel gelişim konusu benim kuşağımda bulunan insanların bilmediği bir şey. Biz kendimizi önce mahallede sonra okullarda yetiştirdiğimizi daha sonraları da mesleğimiz ile ilgili çalışarak, okuyarak geliştireceğimizi düşünürdük, büyük bir kısmımızda öyle yaptı.
Daha sonraki yıllarda “kişisel gelişim”, “kişisel gelişim uzmanlığı” gibi kelimeler duyduğumda biri gelip beni nasıl geliştirecek diye düşünmüştüm. Bir miktar yanıldığımı kabul ediyorum.
Kişisel gelişim konusunda uzun listelerin bir öneminin olmadığını, bugün zor öğrendiği düşünülen bireylere “kural ezberletmek” amacını taşımıyor ise en azından sayfa doldurmak amacını taşıdığını söyleyebilirim. Çevresi ile uyum içerisinde ve başarılı olmayı gerçekten isteyenlere benim tek önerim var : pozitif olmaları, negatif olmamaları. Diğer her şey bunu takip edecektir.
Her şeye karşı “ama” ile başlayan itiraz cümlesi kurmak kadar kolay bir şey yoktur. Yapılması gereken ise pozitif yolu izlemektir. Bir topluluk içinde “negatif” kişiler var ise bir süre sonra daha az sayıda fikir ortaya çıkmaya, konular konuşulmamaya başlar. 
Şirketlerde başlatılıp bitirilemeyen iyileştirme projeleri ve çocuğunu sürekli eleştiren anne babanın giderek ondan uzaklaşması bu sürecin örnekleridir.
Şimdi listemize bakalım, unutmayın bu 1 aylık liste.
1. Bu alışkanlıklarınız var ise bırakın :
Eleştirme, şikayet etme, başkaları hakkında konuşma …
"Ne kadar sıcak, bugün keyfim yok, bu iş zor, yapamam, yapamazsın, öyle olmaz, ben de dedim ki, ne var ki bunda, boşuna bu işler ". Bu tip ifadelerden hemen uzaklaşın.
Uzun uzun televizyon seyretmeyin …
Sadece televizyon seyrederek uzun saatler geçiriyor iseniz bundan vazgeçin, en azından hep aynı tür programları izlemeyin.
Negatif kelimeler kullanmayın, negatif düşünceler yaymayın …
Negatif olmak kadar kolay bir şey yoktur, negatif görünerek daha bilge olduğunu düşünenler gibi olmayın. Negatif olacağınıza hiç bir şeyden anlamayan, sevimli ve pozitif olmak daha iyidir, bırakın başkaları “her şeyden anlasın ve negatif olsun”.
Bugünün işini yarına bırakmayın … Sonra birikir, sıkıntı yaratır !
2. Bu alışkanlıkları geliştirin
Yarın ne yapacağınızı bu akşamdan düşünün …
Planlı olun, ne yapacağınızı bilin ki sonra aceleye gelmesin. Bu sayede zamanınızı planlamış olabilirsiniz ancak çok hassas planlar yapmayın, biraz boşluk olsun ki planınızı uygulayabilin.
Diğerlerini kollayın, esirgeyin ve insanları övün ( Güzel yanlarını görerek övün, olmayan özelliklerini yalakalık olsun diye değil :)
Çevrenizde bulunan hiç bir canlıya (bitkiler dahil) kötü davranmayın, kedileri tekmelemeyin, köpekleri zehirlemeyi düşünmeyin, bitkileri ezmeyin, insanları zor duruma düşürmeyin ve bütün canlılara yardımcı olun. Bir de insanları her fırsatta cesaretlendirin. Zaten hayat zor siz daha fazla zorlaştırmayın.
Her gün bedeninizi çalıştırın.
Spor yapın (yürüyün, egzersiz v.b). Bir şekilde vücudunuz çalışmalı. Sağlam kafa sağlam vücut ilişkisi laf olsun diye kurulmamıştır.
• Kendinizi geliştirin …
Hep siz haklı olamazsınız, şu anda bu kadar mükemmel olmanız iyi de olmayabilir ! … Onun için kendinizi arada bir başkası gözüyle izleyin.
• Her gün mutlaka yeni bir kişiye tanışın.
Bu sayede etrafınızda bulunan insanların sayısı artacak, onları tanıyacak, onların pozitif yanlarından kendinize pay çıkartabileceksiniz.
3. İş yerinizde değerinizi arttırın
• Güleryüzlü olun …
Herkese karşı güleryüzlü olun, karşılaştığınız insanlara sıcak davranın. Zorlaştıran değil kolaylaştıran olun. Korkutan değil müjdeleyen olun
• 3 faydalı fikir üretin …
Önünüzde bulunan 1 ay içinde çalıştığınız yer veya beraber çalıştığınız kişilerin yararına olacak 3 yeni fikir üretin, bunları paylaşın.
• Çalıştığınız yeri daha iyi tanıyın …
Çalıştığınız yer, yaptığı iş, müşterileri, tedarikçileri, ürünleri, sorunları, güçlü veya zayıf yönleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olun, araştırın.
Yardımcı olun …
Arkadaşlarınıza sizden bir şey isteyip istemediklerini, onlara nasıl yardımcı olabileceğinizi sorun. Kısacası biraz “almadan verin”.
Başkalarının rahat ve huzurunu düşünün …
İş yerleri birer eko – sistem. Bu sistem içinde herkesin var olma ve yaşama hakkının olmasının yanında huzur ve rahat olabilme hakkı da var. Dolayısı ile bunu dikkate alın.
4. Aile ve dost çevrenizde değerinizi arttırın
En az 1 saat …
Evdekilere her gün en az 1 saat ayırın onları dinleyin, her şeyi siz bilmeyin onlarda konuşsun; sohbet edin.
Bir öğlen veya akşam yemeği …
1 ay içinde en az 1 kere aileniz veya dostlarınız ile yemeğe gidin, yemek yiyin.
Aileniz için haftada bir …
Ailenizin, evinizin ihtiyaç duyduğu şeylerden en az bir tanesini gerçekleştirin.
Eşinizi ve çocuklarınızı takdir edin …
Onların yaptıklarını takdir edin, küçük şeyler olabilir ama dikkate aldığınızı gösterin.
Ayda bir kez …
Eşinizle baş başa bir gece geçirin. (Bunu yapmak için tatile yada otele gitmenize gerek yok, isteyince olur.)
5. Zihninizi güçlendirin, bilginizi kullanın
Her gün gazete başlıkları …
Gazete başlıklarına, haberlere her gün bir göz atın.
Bu bir ay içinde …
En az bir kişisel gelişim kitabı okuyun. Önerileri not alın.
İletişim kurun …
Arkadaşlarınız veya aileniz ile sizleri ilgilendiren konuları konuşmak için vakit ayırın.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 12
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 84
Kayıt tarihi
: 29.03.15
 
 

Yaratandan ötürü yaratılanı  severek, sade bir insan olmanın gayreti ile yaşam yolculuğum devam e..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster