Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Mayıs '14

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
235
 

Yaşam Koçunuz kim?

Yaşam Koçunuz kim?
 

Kendini tanımak


 
Bazen öylesine kayboluyoruz ki yaşamın içinde, cevapları bulmak bir yana, doğru soruları bile soramıyoruz kendimize. Geçmişle ilgili keşkelerimizle hesaplaşırken veya gelecek için planlar yaparken, bugün, şimdi, şu anda ‘daha iyisi nasıl olmalı?’ sorusunu sormayı unutuyoruz. 
 
Yaşam koçunuz şöyle bir durup hayatınızı gözden geçirmenize yardımcı olur. Değiştirmek istediğimiz yönlerinize bakmanızı ve bulunduğunuz noktadan gitmek istediğiniz  noktaya nasıl ulaşabileceğinizi bulmanızı sağlar. Gerek iş hayatında, gerekse aile ve özel yaşamda, yaşam koçunuz size farklı bakış açıları kazandırır. 
 
Yaşam koçunuz size ayna olur. Koçluk sırasında kendi potansiyelinizin farkına varırsınız.  Değerlerinizi, güçlü yönlerinizi, becerilerinizi ve yetkinliklerinizi yeniden keşfedersiniz. Tüm bu kaynaklarınıza nasıl ulaşacağınızı ve bu kaynakları doğru şekilde nasıl kullanacağınızı bulursunuz. Yaşam koçunuz da bu özelliklerinizi hayatınızdaki hedeflerinize giden yolda maksimum düzeyde kullanmanıza yardımcı olan kişidir. 
 
Bir yaşam koçu ile çalışan kişi gideceği yolu kendisi seçer. Koç da hedefe doğru giderken kişiye eşlik eder ve onu yolda tutar. Motivasyonunu ve özgüvenini arttırır. Kişinin kendi hayatını kontrol etmesini ve kendi sorumluluğunu almasını temin eder. Kişiyi ayağa kaldırır ve harekete geçmesini sağlar. Böylece yaşamdan daha fazla haz almasını sağlar Sonuç, kişinin arzu ettiği başarıdır.
 
Koçluk çözüm odaklıdır. Dolayısıyla geçmişle değil, şimdi ve gelecekle ilgilenir. Hedeflerime nasıl ulaşabilirim? Yaşam enerjimi nasıl doğru kullanabilirim? Zamanımı doğru kullanmayı nasıl öğrenebilirim? Sevmeyi ve sevilmeyi, ilişkilerimde mutlu olmayı nasıl başarabilirim? Yaşam koçluğu görüşmeleri ile bu ve benzeri soruların cevabını bulmak kolaylaşır.
 
Kendi yaşamında doyuma ulaşmak isteyen, kişisel başarısını arttırmak isteyen, motivasyon ve odaklanma ihtiyacı olan, potansiyelini arttırmak isteyen, bir hedefi olan, kısacası artık kendi yaşamının dümenine geçmek isteyen her sağlıklı birey, kendisine yol arkadaşlığı yapacak bir koçtan hizmet alabilir.
 
Koçluk görüşmeleri genellikle haftada bir yapılır ve her bir görüşme 1 saat civarında sürer. Yüzyüze görüşmeler yapılabileceği gibi internet ortamında skype üzerinden de koçluk yapılabilmektedir.
 
Sevgiyle ilerleyin...
 
Gülay GÜRKAN
Bireysel ve Kurumsal Yaşam Koçu
 

Not: Yazılarımı ve diğer paylaşımlarımı https://www.facebook.com/gly.gurkan adresinden de takip edebilirsiniz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 37
Toplam yorum
: 15
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1394
Kayıt tarihi
: 04.02.13
 
 

Antalya'dan sevgilerle... Uzun yıllar turizmin çeşitli dallarında, çoğunlukla da profesyonel ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster