Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Şubat '15

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
128
 

Yaşama bilincinin temel kriteri

Yaşama bilincinin temel kriteri
 

İnternet'ten alınmıştır.


Hayatın akışında yaşamı gözlerken her düzeyde insanın YAŞAMA BİLİNCİNİN temel kriterleri olduğunu, sabah uyanırken hayata ilk o kriterlerle baktığını fark ettim. 

Sonra kendi kriterlerimi;  sağlığım, işim, hobim, cinsiyetim ve sosyal aktivitelerim olarak düzenledim, her insanın bu değerlerle ilgini dizaynı olduğunu ama bazılarının bunun farkında olmadığını, bunların varoluş değerlerinin dizaynı olduğunu detaylarda farklılıklar olduğunu görmeye başladım.

Çevreyi biraz dikkatlice gözlemeye başladığımızda; bireyin bilincinin temelini oluşturan faktörlerin-kriterlerin; tutumluluk, müsriflik, lüks, ergonomi, cinsellik, ayıp, günah, özgürlük, başarı, ihtiras, hinlik, cinlik, puştluk, kıskançlık ve benzeri çokça kavram olduğunu görebiliriz.

Bireyin bilinç (yani davranış biçimi) kriterlerini önem sırasına göre tanımlayabildiğimiz zaman sosyal profilini, kişiliğini ve diyaloğumuzun ana faktörünü tanımlayabiliriz. Bu tanımda geçiktiğimizde yanıldığımızı çokça zarar gördüğümüzü anlamamız da olasıdır.    

Bilinçle yaşamak için kendi değerlerimizi ve kriterlerimizi tanımlamamız gerektiği gibi muhataplarımızın çevremizdeki kişilerin öncelikli değerlerini anlamamız gerektiğini özümsemeye başladığımdan beridir; çok insanla ya diyaloğumu sonlandırdım veya mesafe koymaya başladım. 

Hatta hayatımın akışına bilerek sinsice müdahil olanların tramvalar yaşattığını, büyük maliyetler ödediğimi özümsediğimde ilave çokça üzülmüştüm.   

Yaşamı detaylı gözlersek; cömertlerin etrafına cimriler, iyilerin etrafına kötüler, gözdelerin yanına yılanlar sıvışmıyor mu?

Biri birini tamamlayan üretken ilişkiler yaşanması dileğiyle.... 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bir yazımın başlığında bizi değerler öldürüyor demiştim...Kastım işte bunlardı.

Kerim Korkut 
 23.02.2015 21:27
Cevap :
Yine buluşmuşuz::))  24.02.2015 22:31
 

Hayatta her şey zıttıyla kaimdir...Kanun bu, yapacak bir şey yok!..Selamlar

ali açıköz 
 20.02.2015 22:10
Cevap :
Her zıddıyla ama tamamlayan olamaz mı? selamlar  21.02.2015 12:15
 

Merhaba Kadri Bey...Dünyada hiçbir insan birbirine benzemiyor...Yaşam kriterlerimiz,"AB Kriterleri gibi;))" birbirine benziyorsa o kişi ile anlaşmamız çok kolay oluyor. Ama beraber yaşamak zorunda olduğumuz insanların, kişilik ya da sosyal ve felsefi görüşlerimiz farklı ise, o kişiden ve o kişinin de bizden rahatsız olmaması için karşılıklı olarak "hoşgörülerimizi" devreye sokmamız gerekiyor. Eğer bunu yapmazsak, sanırım hem günlük hem de sürekli yaşamımız çekilmez olur diye düşünüyorum...Ama, bir şeyi, "yüze vurma" gibi bir alışkanlığım olmadığı için çok sıkıntı çektiğimi; bir de başkalarının hoşuna gitmek için kendimden olmayan davranışları yapamadığım için fazla da sevilmediğimi söyleyebilirim...Boşuna dememişler "insan 7'sinde neyse 70'inde de odur" diye...Size bir şey söyleyeyim mi? Çalışırken, bulunduğum konumdan dolayı etrafımda pervane olanlar, emekli olduktan sonra bir anda toz oldu. Sorun bende miydi, yoksa onlarda mıydı, anlamadım...Yaşam çok zor kardeşim...Selamlar.

cdenizkent 
 19.02.2015 16:19
Cevap :
Bloga ilave olacak gerçekçi yorumunuz için teşekkür ediyorum. Selamlar  20.02.2015 19:18
 
 
Toplam blog
: 617
Toplam yorum
: 2082
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1199
Kayıt tarihi
: 03.12.07
 
 

Her kesimi anlama ve kabullenme bilincimle; her kişinin asgari yaşam şartlarına sahip olabildiği,..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster