Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Kasım '08

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
215
 

Yaşama dair...(Nikbinlik)

Gün doğarken başlıyor daha yaşam karmaşası, hele bir de ekmek davanız varsa umut kaygılarınız göğeriyor belli belirsiz.Yeni sabahlara yeni uyanışlar katmak için didinip duruyorsunuz.Mutlu olmalısınız çünkü güzel günlere yelken açmalısınız yarınlarınıza dair.Dimdik çıkabilmelisiniz hayat yokuşunu.Kimi kez örselese de acılar ümitlerinizi bir çıkış yolu bulup koşmak zorundasınız. Kavganız değil dostunuz olabilmeli tik tak sesleri. Yaşamak mücadele etmek demektir çünkü.Saatlre tezat düşmemenin yolu güzel rüyalarla uyanmış gibi bakabilmek yarına. Hüznün rengini değiştirin bir an, simsiyah değil gri yapın mutluluğunuzun gölgelerini.Biraz mavi biraz pembe katın yaşam tuvalinize. Bekleyin ki göresiniz; masal mavisi düşlerinizin ardından gülecektir size bir yerlerden yaşam.


Her birimizin olmuyor mu kah yaşamdan kopuşları kah yeniden ona sarılışları, canınızı yakmıyor mu dudaklarınızı titretmiyor mu ket vuramadığınız gözyaşlarınız?Ama tırmanmayı bırakmamalıyız bu dik yokuşu, çünkü bir kaçış değil bir çıkış olmalı dakikaların karşısında verdiğiniz mücadele.

Bütün yoksunluğuna karşı varoluşun yenilgiyi kolay kabul etmemeli insanoğlu. Doğanın dengesiyle eş değer aslında hayatın bize çizdiği yol. Dünyamızdaki iniş ve çıkışların dengesinde durmuyor mu hayat çizgimiz. Öyle bir dünya ki aslında bize armağan edilen değerini bilene apayrı dünyaları getiriyor yeniden. Yeter ki yaşam çoşkumuzu kaybetmeyelim, yeter ki çekip gitmeyelim Takdiri İlahi davet etmeden. Hele bir de yaşadığınız ülke Türkiye ise yani caanım vatanım, daha da bir zor, yaşam yurdum insanına. İnsana, iş gücüne kaliteli eleman yetiştirmeye, eğitime verilen değerin halen daha maalesef kafi şartlarda olmadığı bir toplumda her şeyden önce insanca yaşayabilmenin yolunu aramaya dair geçiyor bütün zamanımız aslında. Gittikçe ağırlaşan ve değişen ekonomi ve eğitim şartlarımız savuruyor vatandaşımızı çeşir çeşit buhranlara. Mutlu bireyler olarak yaşamanın ve geleceğe aydınlık bakan zihinler yetiştirebilmenin birinci düsturu eğitim va ekonomik gelişmişlik düzeyidir aslında. Toplumsal yoksunluğumuzun özellikle bu iki alanda hat safhada olduğu ülkemizin vatandaşlarından gençliğinden ne derece ne bekleyebiliriz o da tartışılır belki de. Çünkü toplumsal huzur ve mutluluk önce bireyin huzurunun ve mutluluğunun sağlanmasıyla mümkündür. Bu açıdan baktığımızda bizim yetiştireceğimiz bireyler birer ebeveyn olarak geleceğe bir yatırım bir umuttur. Umutlarını yitirmiş bir toplumun titirecek hiçbir şeyi kalmamış demektir. Gelecek güzel yarınlarda sonsuz mavilikler saklı unutmayalım...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yaşamak mücadele etmek demektir çünkü...

Kerim Korkut 
 14.01.2020 15:45
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 91
Toplam yorum
: 42
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 353
Kayıt tarihi
: 20.11.08
 
 

Yaz dostum ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster