Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Haziran '07

 
Kategori
Psikoloji
Okunma Sayısı
9511
 

Yaşama sevinci öğrenilebilir mi?

Yaşama sevinci öğrenilebilir mi?
 

İyiyi ve kötüyü anlamak için insanların gözlerine bakmak yeterli.. Gerçekten en iyi oyuncu da olsa gönlünde sakladığı güzellikleri veya olumsuzlukları saklayamaz..
Birçok insan iyimserliği küçümser hatta gereksiz bulur. Kötümserlik hayatı değiştiremez. İyimserlik hayatın akışını değiştirebilicek sihirli bir dokunuşa sahiptir. İnsan başına bir dert geldiğinde bunun üstesinden kendi gücüyle gelebilir..
Kötümserlik ise tamtersi bir etki yapar. Mücadele etme arzusunu besler.Bir inanç yaratır. Tedavisi zor hastalıklarda bile insanın inancının ve direnme çabasının, iyimserliğin hastalıkları yenmekte büyük bir yardımcı olduğunu biliyoruz..
İyimserlik; felaketlerle sarmalanmış bir dünyada, yaşama sevincimizi yitirmememiz ve hayallere yer açabilmemiz için gerçeği olduğundan farklı görmemizi sağlar..
İyimserliğin prensibi iyiye ağırlık vermek..Talihsizlikler iyi haberlerden daha çok dikkatimizi çekiyor.Tatsızlıklara güzel olandan daha yoğun tepki veriyoruz.Sonuç itibariyle korku ve tedirgin bi hayat yaşamaya başlıyoruz..Peki bunu aşmak için ne yapıyoruz?
Bir çok gerçeği daha olumlu görüyoruz.''Pozitif Yanılsama''diye de adlandırabiliriz..
İyimserlik başarıya olan inancın her zaman ayakta kalması demektir.
İyimserlik gücünü hayata dört elle sarılmaktan alır.
Hayatın bize öğrettiği ders basit aslında; İyimserlik inançlı olmak anlamına gelir..Ve sonucun iyi olucağına inanırsak bunun bize vereceği güçle zaten başarırız..
Yine Şiirle koyuyorum noktayı..

İyimserlik...

Şiirler yazarım
basılmaz
basılacaklar ama ..........
........
Nazım Hikmet Ran
Enfal Törün bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Evet, kötümserlik hayatta bütün iyilikleri ıskalamanıza neden oluyor, bunu yaşayan biri olarak itiraf ediyorum ve aklım aşıma çok geç geldi. Sizi tanıdığıma çok sevindim. Hoşça kalın, sevgi ve saygılarımla.

Enfal Törün 
 12.09.2010 10:49
Cevap :
Merhaba İyimserlik de farkında olmadan kırabiliyor sizi. Ama mutlu olabilmek için bu pozitif düşünce şart. Bende memnun oldum sizi tanıdığıma. Saygılarımla  25.09.2010 0:01
 

ve her kelimesine katılıyorum. Ayrıca bende bir cümle eklemek istiyorum; İyimserlik güçtür, kötümserlik ise zayıflıktır. Birisi hayatın pozitif kutbudur, diğeri ise negatif. Bu arada affına sığınarak bir şey sormak istiyorum. Yazı güzel ama ben başlıkla bir bağlantı kuramadım. Başlık insanı daha farklı bir konu beklentisi içine sokuyor. Bir okuyucu olarak yorumum budur, saygılar :)))

Sinefilozof 
 26.11.2009 22:35
 

" güzel bakan, güzel görür; güzel gören hayatın güzelliklerinden lezzet alır" Sevgiyle...

Tülay TERZİOĞLU 
 27.06.2007 10:38
Cevap :
Ne kadar güzel böyle pozitif yaklaşmak..Çok teşekkürler..sevgiler  27.06.2007 18:06
 

Düşünce her şeyin ilacı aslında ,hayatı güzel yönleriyle almak,inançlı olmak bir çok tedavisi imkansız hastalıkları bile iyileştiriyor.Günümüzde her ne kadar devamlı pozitif olamasak da,ufak şeylerden zevk alarak bu anları çoğaltabiliriz.Sevgimle...

sessiz-çığlık 
 10.06.2007 17:07
Cevap :
Sizin de dediğiniz gibi ufak şeylerden zevk alarak bu anları çoğaltabiliriz..Değerli yorumunuz için teşekkür ederim.Sevgilerimle  11.06.2007 16:45
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 125
Toplam yorum
: 186
Toplam mesaj
: 64
Ort. okunma sayısı
: 880
Kayıt tarihi
: 20.04.07
 
 

Tıbbi sekreterim aynı zamanda edebiyatla meşgulüm ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster