Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Mart '10

 
Kategori
Psikoloji
Okunma Sayısı
30232
 

Yaşama sevinci

Yaşama sevinci
 

Yaşama sevincidir hayatın bağı,

Yaşama sevincidir gözlerdeki ışıltı,

Yaşama sevincidir motivasyon,

Sıcak bir sohbet,

Gözlerden gözlere,

Gönüllerden gönüllere,

Ümitlerle yarınlara...

Birşeyler yapabilme hevesidir yaşama sevinci. Bir arzudur hayata dair....

Bu sevincin hiç kaybedilmemesi gerekir, tıpkı sevgisiz bir yaşamın olamıyacağı gibi...

Kişi, bugün neler yaptığını, yarın, üç ay sonra, altı ay sonra neler yapacağını tasarlıyorsa, yaşama sevincine sahiptir, hayata bağlıdır. Bir şeyler yapacaktır. Zamanın akışına dur denilemiyor, ama içimizdeki yaşama arzusunu ve heyecanımızı her zaman için genç ve taze tutmak, kişisel maharetimize ve hayata bakış açımıza bağlıdır.

Bu sevinci kaybettiklerini zannedenler olabilir, varlığını yitirmiştir, önemli mi? Kazanılır... Sağlığı bozulmaktadır, sağlığına tekrar kavuşmasındaki büyük pay, öncelikle kendi elindedir, ilaçlar ikinci planda... Bütün olay iç motivasyonda... Sevdiği kişiden uzakta mıdır? Büyük bir olasılıkla bu, kendinden kaynaklanmayan sebeptendir. O an için "sevdiği kişinin hayatta olması, yaşıyor olması" yaşama sevinci için yetmez mi? Unutmamak lazım ki, ömürler bitmedikçe, ümitler de bitmiyecektir.

Yaşama sevincini oluşturmak biraz kendi elimizde değil mi? Balkonunuzun kenarlarına bulgurlar koyun, sonrada serçelerin o bulgurları nasıl aralarında itişe itişe yediklerini seyredin. Farkında olmadan gülümsemektesiniz...(ben bunu hep yaparım.)

Yine balkonda senede bir kaç defa açan "pembe güllerinizin" bakımını yapın, (bizim balkonda var) budayın, sulayın, gübreleyin. Tomurcuklarını görüyorsunuz, o andaki sevincinizi, mutluluğunuzu uzun süre unutamazsınız. Bunlar insanı hayata bağlayan yaşama sevinçleri değil midir?

Yaşamı sadece tekil olarak algılamayı, bencillik olarak düşünürüm. Başkaları için de yaşamak... Bence ulvi bir kavram... Böyle yaşayanların, hayatı böyle algılıyanların haz içinde olduklarını düşünürüm. Paylaşımcılıkla özdeşleştiririm.

Yaşama sevinci içindeki kişilerin pozitif duygularla bezendiğini, iç dünyalarının sevinç ve heyecandan kıpır kıpır olduğunu, hatta fokurdadıklarını düşünürüm. "Yaptıklarım az, daha çok birşeyler yapmalıyım, üretmeliyim" duygu ve düşünceleri yaşantılarına bir ANLAM katar. Anlamlı hayatlar değerlidir, alkışlanır. (Buradaki konu, maddiyat değildir, içseldir.)

Yaşama sevinciyle dolu kişiler, yakın çevrelerinde "aranılan kişilerdir." Dost meclislerinde, resmi veya yarı resmi toplantılarda mutlaka arzu edilir, neş'e kaynağıdırlar...

Yaşadıkça, yaşama sevinçlerimizi hiç ama hiç kaybetmememizi dilemekteyim. Gözlerimizde parıltı, içimizde kıpırtı olmazsa, o yaşantıya "YAŞAM" denilebilir mi?

Bazılarına şahit olmaktayım, yalnız yaşıyorlar, canlı cenaze gibi, adeta yaşayan ölüler, yaşları da fazla değil... Soğuk ölümden rahatça bahsedebiliyorlar. Evet ölüm başa gelecek ama yaşarken de, yaşamın hakkını vermek gerekmez mi?

Şu an balkondan, pencerelerden içeriye cömertçe giren güneşin göz kamaştıran ışıklarının ve Antalya'ya bu mevsim hakim olan malta eriklerinin kokusuyla yaşama sevincimi de harmanlayarak rutin işlerime daha bir şevkle devam edeceğim.

Yaşama sevincinizi, ayaklarınıza prangalayınız ki, onu hiç kaybetmeyesiniz...

Gönül dolusu selamlarımla...

Gül Alkan.

Cemile Torun, Papatya Tarlası bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bir ağaç gölgesi bir rüzgar öteden/Allah'ım dünyadan bir karış toprak/Kavgasız gürültüsüz üstünde/Mesut olunacak-Ziya Osman Saba

Kerim Korkut 
 12.08.2017 14:33
Cevap :
Ziya Osman Saba Türk edebiyatına şiirleriyle renk katmış saygın bir şairimizdir, "Sebil ve Güvercinler" şiirinden, Çözülen bir demetten indiler birer birer Bırak, yorgun başları bu taşlarda uyusun Tutuşmuş ruhlarına bir damla gözyaşı sun Bir sebile döküldü bembeyaz güvercinler...Şiirli selam...   13.08.2017 17:05
 

Sevgili Yurdagül Hanım, yazınız çok güzel. Hayata dair bir pencere açmış. Pozitif bir enerji veriyor insana. Sevgiler

Papatya Tarlası 
 05.11.2014 15:40
Cevap :
Sevgili Papatya Tarlası, pozitif enerji ile çok engeller aşılır, yüksek bir moraldir bu, ilaçlardan bile daha etkili. Bu yazıya ve "Blogların rehabilite gücü" isimli yazıma yapılan yorumları, benim cevaplarımı da okumanızı öneriyorum naçizane, selam ve sevgilerimle...   06.11.2014 12:26
 

Merhaba Yurdakul Hanım, bloğunuzu özenle takip ediyorm ve sizin yazılarınızı okumak beni gerçekten ayakta tutuyor. Ben henüz 17 yaşındayım ve yaklaşık bir yıldır depresyon tedavisi görüyorum ama inanın ki Yaşama Sevinci adlı yazınızı okumak ilaçlardan dahi iyi geliyor defalarca okuyorum, ve kendime akvaryum aldım balıklarımı beslemek ve onları izlemek gerçekten güzel... Her Şey için teşekkürler.

Tayfun Kavasoğlu 
 19.02.2013 13:37
Cevap :
Merhaba Tayfun, evladım, senden büyük çocuklarım var, sana oğlum desem daha yerinde olacak. Yaşadığın bir olumsuzluk sonucu sen depresyondasın, olabilir. Rahatsızlıklar da bizim için sağlık da. Aslında rahatsızlığına teşekkür etmen lazım, iyileşince sağlığın kıymetini çok daha iyi bileceksin. Sayfamı bulduğuna memnun oldum zira pozitif enerji ile doluyum. Bunun da sebebi, çok zor günlerden geldim ve şu andaki halime bu yüzden şükrediyorum. Daha kötü de olabilirdi. "Başaracağım" derim inatla, sonunda başarırım. Uzun süren rahatsızlıklarım oldu, "iyileşeceğim" dedim, çevremdeki güzellikleri gördüm ilaç niyetine. Gülümseyerek baktım hep hayata. İyiniyetli ve yardımsever oldum insanlara. Bunların sonucunda bazen beni üzenler oldu ama önemsemedim. Yaşam güzel, hayat güzel, etrafımdaki insanları özellikle ailemi çok seviyorum bilhassa çocukları, hayvanları ve doğayı. Herşeyi severek yaşamak çok güzel. Sen de atlatıp, iyileşeceksin, şifalar diliyorum sana teyzecim. Sevgi dolu selamlarımla...   20.02.2013 1:12
 

Bildiğin nedenlerle epey uzak kaldım... Yaşam sevincini bazıları yüzlerinde, gözlerinde öylesine ışıl ışıl yansıtırlar ki, ister istemez insan etkileniyor. Çevrenin bu tür insanlarla dolması dileğiyle esenlikler, kitap işinde başarılar dilerim.

Ayten Dirier 
 15.04.2010 1:13
Cevap :
Çok teşekkürler Ayten hanım, gönlünüzce olsun her şey, sevgilerimle...  15.04.2010 10:20
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 336
Toplam yorum
: 5775
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1661
Kayıt tarihi
: 09.04.09
 
 

Özel bir finans kuruluşundan emekliyim. Hayatın her aşamasını acısıyla tatlısıyla yaşamış biri olar..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster