Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Nisan '14

 
Kategori
Öykü
Okunma Sayısı
209
 

Yaşamak 1

Yaşamak 1
 

Yaşamak elli yaşlarında, saçları kırlaşmış biriydi. Bilmecemsiydi… Bir gün toz pembeydi, bir gün zifiri. Bazen uçuk kaçık, bazen mantıklı, akıllı. Yaşamak, ne hali varsa onu görmekle meşguldü. Yaşamak umuruna kimseyi yaklaştırmıyordu. Yaşamak alışmak gibiydi ve sonra alıştıklarıyla savaşmak gibi. Yaşamak sayı saymak gibiydi. Bak Mart ayı da bitti. Yaşamak daha dün Ocak’tı. Soğuktu soba yanıyordu, yağmur yağıyordu. Say, say aslen biten ömürdü Yaşamak.. Günler nasıl geçip gidiyorsa, öyle geçip gidiyordu.

Yaşamak narin, devingen, çalkantılı, duyarlıydı. Bilirdi denetimi kendinde değildi. Yaşamak ölümün hem kavalyesi, hem yenilgisiydi. Sürekli kaçmaktan ve koşmaktan, bir gerçeklere bir düşlere çarpa, çarpa geçen yıllardan yıpranmıştı. Artık Yaşamak ne kadar geç olsa da yaşamak, bir yerlere tutunmak, kök salmak istiyordu.

Yaşamak, yorgun, bitkin Dünya Ana’nın kapısını çaldı. Dünya ana zengindi. Geniş toprakları, denizleri, ağaçları, köyleri, şehirleri vardı. Dünya Ana ona deniz kıyısında, küçücük bir bahçe içinde, küçücük bir ev gösterdi. Yaşamak yüzünde acayip bir gülümsemeyle, adeta yabancı, deniz aşırı ülkelerden çıkıp gelmiş, aslında pek işin içinde değilmiş gibiydi. Ama bu Küçük bahçeyi ve evi çok beğenmişti. Hiç bir şeye karşı çıkmadı. Dünya Ana’nın gösterdiği yerde yaşamaya itirazsız kabul etti. Davranışlarında insanı duygulandıran, sanki yalvaran, yakaran bir şey vardı. Yaşamak Dünya Ana’nın gönlünü kazanmıştı. Dünya Ana, Yaşamak’la insanca, dostça, annemsi bir ilişki kurmuştu. Yaşamak “Burasının deniz koktuğunu, düzen, güler yüz, güven ve dürüst bir yaşam koktuğunu söyledi. Çoktan beri bunlardan yoksun kalmış, bunları arayan bir hali vardı.  “Doğru dürüst bir yaşama alışmamışsa nereye varır bunun sonu” diye düşündü Dünya ana. “Göreceğiz bakalım” dedi içinden gülümseyerek. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 268
Toplam yorum
: 1541
Toplam mesaj
: 12
Ort. okunma sayısı
: 576
Kayıt tarihi
: 16.05.08
 
 

Güzel sanatlar fakültesi Müzik bölümüne gitmeme rağmen, fakülte sonunda yıllardır yaptığım turizm..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster