Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Şubat '07

 
Kategori
Felsefe
Okunma Sayısı
577
 

Yaşamak bir sanattır

Yaşam ilginç bir yolculuktur. Anne karnında yolculuğa başlarız ve bu yolculuğun ne zaman biteceğini hiçbir zaman bilmeden yolumuza devam ederiz. Bu ilginç yolculuğun en başında çeşitli sıfatlarla bize kendini tanıtan insanlarla tanışır ve bu insanlarla yolculuğumuz bazen ölünceye kadar bazen de çok kısa sürer. Anne, baba, kardeş, abi, abla, dayı, amca, hala, teyze, kuzen, komşu, kanka, kan kardeş, şef, müdür, sekreter, eş, koca, hanım ve daha bir çok sıfatları olan insanlar yolumuza girer ya da çıkar. Bu yolculukta bazen istemeden çok yalnızlaşır, bazen istediğimiz halde bir türlü yalnız kalamayız. Her kafadan bir ses çıkar. Herkes bir şey söyler, herkes kendi korkularını ya da başka duygularını bize aktarır, çoğunlukla yapma diye başlayan öğütler, nasihatler, korumacı tavırlar, bazen de ne halin varsa gör havasında terketmeler, kovmalar, aforoz etmeler...

Anne karnında başlayan yolculuğun ilk iki üç kilometresinde bazen sessiz, bazen gürültülü çığlıklar atarız. Anlatmak istediklerimizle anlatamadığımız duygular birbirine karışır. Kocaman ellerin, kocaman gözlerin ve heybetli insanların karşısında bebek gibiyizdir. Onlar parmaklarını bize uzatıp sakın ha yapma işareti verdiklerinde anlarız ki bu yolculukta her şeyi söylemek mümkün değil. Giderek sessiz düşünmeyi ve sessiz konuşma dilini öğreniriz. Sonra içimizden taşan duygular bizi isyankar yapar, başkaldırırız. Ya sindiriliriz, ya da giderek güçlenir, kendimizi açık ve net ifade etmeye başlarız.

Yaşamak bir sanattır. Adresi meçhul bir yere yaptığımız yolculuğun her kilometresinde yanımızda kimler olup olmadığını göre göre ilerleriz. Bu yolculuğu sanata dönüştürmek için yeteneklerimizi kullanmayı ne kadar erken öğrenirsek, yolculuk süreci o kadar zevkli geçer. Bu yolda başarıyı, gururu, aşkı ve zevki kendimize rehber edinirsek, yolun sonuna vardığımızda geçtiğimiz yolda bunların izi kalır. Acıyı, öfkeyi, hırsı ve kıskançlığı seçenler bu yolculuktan zarar görürler.

Yaşamak bir sanattır. Ne kadar sürerse sürsün yolculuğun keyfini ve zevkini yaşamak için yolculuğun henüz başlarında sanatçı kimliğinizi ortaya koymak ve yaşamı bir sanatçı gözüyle yaşamak en mutlu seçenektir. Sanat haklıyı değil, mutluyu ödüllendirir. Yaşam da öyle.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yazdıklarınıza katılıyorum,ancak yaşamak içgüdüseldir, ancak yaşamı mutlu olarak becermek sanattır...Yoksa kendi haline bıraktığımızda yaşamda bizi bırakıyor,ama yaşam devem ediyor,şöyle böyle,eh işte gibi....Yaşamın değerli oldugunu bilip önemsenmesi halinde,sanatsal anlamlar katıyoruz.hoşçakalın.

Nuray Yetkin 
 07.02.2007 11:36
Cevap :
Sevgili Nuray, Yaşama dediğin gibi sanatsal anlamlar katanlar, sanatçılardır. Sana gönülden katılıyorum. Yorumuna teşekkürler Bülent Göncü  09.02.2007 10:27
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 137
Toplam yorum
: 548
Toplam mesaj
: 94
Ort. okunma sayısı
: 1036
Kayıt tarihi
: 05.01.07
 
 

1951 İstanbul doğumluyum. Bireysel ve Kurumsal Gelişim Danışmanlığı, Moda Tasarımı ve Marka Danışman..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster