Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Kasım '19

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
45
 

Yaşamak

Madalyonun iki yüzü var. Birisi ölmeye hiç niyetimizin olmadığı sonsuza dek yaşayacak gibi davrandığımız tarafı. Diğer yüzü de ciddi ölümcül bir teşhis koyulduğunda, sonlu olduğumuzu anlayıp tünelin sonunda ki ışık göründüğünde ki duygularımız.

Birden bire paranın, pulun, maddiyatın , egoların , hırsların  hazan yaprakları gibi önümüze dökülüvermesi. Her gün baktığımız o koca ağacın ve öten kuşların güzelliğini ilk kez duyuyormuş gibi fark ettiğimiz  ve bizim yanı başından duygusuzca geçip gittiğimiz upuzun  zamanlar. 
Oysa tamamen iyileştin denilince yeniden diğer taraftan hayata bakmaya kaldığımız yerden yavaş yavaş devam etmek.
 
Hep ölümsüz olmak isterken birden bu çirkinliğin, aç gözlülüğün, hırsların insana yaptırdıklarını görünce iyi ki diyorum; İyi ki ölümlüyüz.
 
Evet ölümsüz olmayalım ama neden bir çocuk gibi masum uyanınca koşup camdan dışarı bakmıyoruz. Neden içimizden geldiği için bir şey şeyler yapmıyoruz. Hiç bir şeye hayret etmiyoruz ve hiç bir şeyi de merak etmiyoruz. Ölenlere bile alıştık artık ağlamıyoruz. Sevdiklerimize sarılmıyor, bir dondurma külahı ile mutlu olmuyoruz. 
 
Nedir bu dünyadan almayı düşündüklerimiz. Oysa öteki tarafa hiç bir şey götüremeyeceğiz. Ölene kadar seyrettiğimiz mücevher kasası ya da yıllarımızı verip iş kurduğumuz gururlandığımız işletmelerimiz, bankada ki yüklü paramız, yıllarca taksitini ödediğimiz evlerimiz, arabalarımız, giysilerimiz.Gözümüzden sakındığımız evlatlar, ölürüm dediğimiz sevgili ya da eşler. Hepsi geride kalacak. O son nefesi  verirken ne düşünüyor olacağız. Keşke diyeceğimiz şeyler neler. Ölmeden bunları düşünmek gerekmez mi? Doğduk yaşıyoruz ama bir dakika , bir hafta, bir yıl ya da  daha  var  ama ÖLÜMLÜYÜZ. Her gün biraz daha yaklaşıyoruz bu sona. Keyif aldığımız hiç bir şey yapmadan geçen günleri mi çuvala dolduracağız yoksa hayal ettiğimiz çok istediğimiz şeyleri mi yapacağız.
 
Kafamıza taktığımız şeylerin ne kadar boş olduğunu ancak bu ölüm canlandırması bize gösteriyor. Ya gerçeği başımıza geldiğinde o zaman tek bir şansımız bile olmayacak.O teşhisin sonucunu öğrenmek için beklerken herkes sonuç temiz çıksın bir daha hiç bir şey için üzülmeyeceğim demiştir. Yüzde yüz. Ama kim bunu yapmıştır, önemli olan o. Madalyon her an ters dönebilir. 
 
En önemli şey yaşamaktır bu sahnede olduğumuz sürece. Yaşamanın da hakkını vermek lazım öyleyse.
 
ilhan Aydın bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 38
Toplam yorum
: 25
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 613
Kayıt tarihi
: 21.01.07
 
 

Antalyalıyım. Bir süre istanbul ve Çanakkale de bulundum. Uzun süredir Ankara da yaşıyorum. İki o..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster