Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Eylül '13

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
661
 

Yaşamdaki rollerimiz

Yaşamdaki rollerimiz
 

Hayatımızda bize yaşamak için verilen ve paylaştırılan rollerimizi en iyi şekilde oynamalıyız. Bu senaryo kalbimize ve yüreğimize, Allah(c.c.) yazmıştır. Okumak için, kapısını açmamız ve duymamız ve hissetmemiz gerekir. Yalnız bu kapının kilidini, gerçek anahtar ile açmalıyız. Maymuncukla açarsak, sadece kendimiz için açmış oluruz ki, buda bizi bir süreliğine yanıltır. İnsan olarak, kendimiz için istediğimiz en iyiyi ve güzellikleri başkası içinde istememiz ve bizim başımıza gelmesini istemediğimiz şeylerin diğer insanlarında başına gelmesini istemeliyiz. Yaşamın yazılı olduğu senaryoyu değil de, kendimizin uydurduğu senaryoyu ve kendi uydurduğumuz maymuncukla, kapıyı açmaya kalkışırsak, yanlış senaryo ve yanlış rol oynamış oluruz ki buda kaosa karmaşaya, yok oluşa götürür. Olur ki okuyamayız, okumayı öğrenmeliyiz veya bilen birisine sormalıyız, etrafımıza kâinata bakmalıyız mutlaka ve mutlaka görülecek bir yerde bizi bekliyordur Bulamadık sayalım kendimizden örnek vererek acıların bedenimizde verdiği acısını hissederek duyarak aynı acıların diğer kardeşlerimizin, bacılarımızın, ablalarımızın eşimizin… Yaşamaması için bu senaryoyu hemen anında bularak ve ezberleyerek rolümüzü oynayacağız. Önümüzde Kuran var Resulün Sünneti var bize rehberlik edecek yol gösterecek olan. Nasıl ki yemek yemesini biliyorsak, konuşmasını, yürümesini eğelenmesini biliyorsak bununda öğrenmesini bileceğiz-İnşallah-yani kıvırma payı yok gibi. Bilmem yanlış mı düşünüyorum veya söylüyorum? Bilen bilmeyene, söylerse karşısındaki de anlayışla ve olgunlukla karşılarsa sorun yok. Yok, kuru kabalıkla ben anlamam bilmem derse bir gün ona öğreten çıkar ve öylesine pişman olur ki kendisi bile inanamaz. Tabii ki kimse böyle olmasını istemeyiz ama birazda anlayışlı ve sağduyulu olmalıyız, insanların yaşamına ve yaşamsal alanlarına ve inancına saygılı olmalıyız ve müdahalede bulunmadan özgürce yaşamalarına izin etmemeliyiz ki herkes gerçek rollerini oynasın. Yaşamda herkes seçmeye ve inandığını seçmede özgür yaratılmıştır. Sen yok kendini özgür sanarak karşındakini özgür sanmadan kendi bildiklerini zorla ve başka yollarda kabullendirmeye çalışırsan bu özgürlüklere müdahale olur. Yaşam alanında kavgaların ve insanlığın sonu olur ki hiçte doğru değildir. Başkalarının özgürlüğüne müdahale kendi özgürlüne ve özgürlük alanına müdahaledir. Ben seçmede ve inandığımı yaşamada özgürsem herkes özgürdür. Yanlışlıklar varsa söylenir ve gerisine karışılmaz müdahale edilmez. Herkes kendi bildiğini zorlukla kabul ettirmek için uğraşırsa hayat yaşanılmaz bir hal alır ve sonucunda çıkan kargaşa yıkım… olur. Sonunda yaşanılacak insan bulmak zor olur.
 
Mehmet Aluç
 
01.04.2013
 
 Saat:07.15

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kıymetli Mehmet Aluç :Güzel bir yazı okuduk.Ben hür isem karşımdaki de hürdür mealini anlayamadım.Ben hür olabilirim ancak karşımdakinin hür olup olmadığını bilemem.Hayat ve yaşam biçimine müdahale vardır.Yaradanın emirlerine dahi müdahale olmaktadır.Aynı günde on bir kişiye tak kadınla cinsi münasebette bulunup on bir nikah kıyılıyor ise emirlere hürriyete müdahale vardır.Bazıları hür, bazıları hürriyetsiz buna hiç bir vicdan tahammül edemez.Selam ve saygılar sunuyorum.

Mehmet Burakgazi 
 11.09.2013 20:00
Cevap :
Sen hürsen zaten hür doğduk hür yaşarız-tabi densizler fırsat verirse oda ayrı bir boyut- karşındakininde senin gibi hür olduğunu biliyorsan ve müdahale etmiyorsan yaşantısına ikinizde hürsünüz,kabullenmeler gelince o ayrı bir boyuttur.tabiki on kadınla bilmem ne yapıp on birincisi ile nikah dinimizdede böyle bir olay zaten yoktur kardeşim olamazda..Teşekkürler ederim değerli yorumun için selam ve dua ile..  12.09.2013 15:20
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 959
Toplam yorum
: 158
Toplam mesaj
: 10
Ort. okunma sayısı
: 184
Kayıt tarihi
: 04.06.13
 
 

Ben Mehmet Aluç 1962 Malatya Doğumlu. Ortaokul mezunuyum. Çocukluğumda okuma hevesim Tarkan çizgi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster