Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Mart '19

 
Kategori
Edebiyat
Okunma Sayısı
310
 

Yaşamın Detayları/ Kadri Kanpak

Kitap eleştirmek oldukça zor , cesaret ve sabır  isteyen bir çalışmadır. Ben de, bundan böyle bu zorlukları göze alarak her ay veya duruma göre iki ayda bir, ister Roman,ister Öykü, ister Araştırma olsun bir kitabı eleştireceğim. Bu eleştirme tabii ki hem olumlu hem de olumsuz olacağı gibi hem de tamamen olumsuz ya da tamamen olumlu olacaktır. Amaç kitap okumayı etkilemek ve yorum yapanlarla fikir teatisinde bulunmaktır.

İlk eleştiri yazım BLOGGER arkadaşımız  Kadri Kanpak'ın 2019 Şubat ayında çıkardığı YAŞAMIN DETAYLARI adlı kitapla ilgili olacaktır.

Toplam 161 sayfalık bu kitapta, insan yaşamın tüm evreleri 116 Başlık altında incelenmiş ve okuyucunun takdirine sunulmuştur.

Kitabı ilk defa elinize alıp baktığınızda "yaşamın detayları ne olacak ki , zaten yaşıyorum " diyorsunuz. Ancak okumaya başladıktan sonra yaşama hiç de bu açıdan bakmadığınızı görüyorsunuz.

İlk önce, yaşamın ne olduğunun farkında olmadığınızı, kendinizi,başkalarını, toplumunuzu hatta size en yakın olanları dahi tanımadığınızı anlıyorsunuz.

Kitabı okudukça, bir yandan yaşamı hiç anlamamış olduğunu fark edip hayal kırıklığına uğrarken, diğer yandan yaşamla ilgili gerçekleri görüp bilinçleniyor ve mutlu olmaya başlıyorsunuz.

Kitabı okurken, ben hayatı ne kadar basit görüyormuşum, oysa hayat oldukça fazla özellikleri içinde taşıyormuş diyorsunuz.

Sayfalar ilerledikçe kendinizi teste tabi tutmaya, hatalarınızı bulmaya, ne yapmanız gerektiğini düşünmeye başlıyorsunuz. Bu teste tutma işlemi burada bitmiyor.Bu sefer de çevrenizdekileri, yakınlarınızı ve arkadaşlerınızı bilinçli bir şekilde testen geçiriyorsunuz.

Kitabı okurken insanı en fazla üzen husus " NEDEN " sorusu oluyor. Neden ben bunları görmedim, neden uyuyormuş gibi yaşadım, neden hatalarımı ve eksiklıklerimi görmedim demeye başlıyorsunuz.

Yani bu kitap,bir yandan  insana kendini suçlu hissettirirken, diğer bir yandan da Yazar'a karşı takdir hislerinizi çoğaltıyor. Bu kadar datayı nasıl görebilmiş, hem psikolojik durumu, toplumun sosyolojik durumunu, hem biyolojik özellikleri bireysel düzene indirip kaleme almış diye şaşırıyorsunuz.

Özetle oldukça değişik bir konu derinlemesine ele alınıp yazılmış bir kitap YAŞAMIN DETAYLARI.

Bu kitabı okurken zaman ayırmanızı ve çok yavaş, her cümleyi irdeleyerek okumanızı tavsiye ederim.

Bu kitabın "Yaşamı yeniden düşünderen bir kitap " olduğunu unutmayınız.

 

V. Yılmaz Çetingöz

21 Mart 2019

 

Kerim Korkut, Kadri KANPAK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Değerli dostum ağabeyim, kitaba dair analizinizi okuyunca bu benim kitabımın yorumumu diye düşünmeden edemedim. Kitabı aşan sunumunuz için çok teşekkür ediyorum. Saygılar.

Kadri KANPAK 
 22.07.2019 23:40
Cevap :
Takdir de tenkit de etmeyi severim.Tenkit etmezsen muhatabını veya dostunu hataya sürüklersin.Bu benim insanlık felsefem.Ayrıca takdir ettiğim şeyin kusursuz olduğunu da hiçbir zaman beyan etmem.Saygılar.   26.07.2019 13:58
 

Henüz okumadım ama bu yazınızla bayağı meraklandım.

Kerim Korkut 
 01.04.2019 20:25
Cevap :
Kerim Bey bu kitabı yavaş ve her cümleyi analiz ederek okumak gerek.Kadri Kanpak "" bu cümle ile ne demek istemiş, doğru mu söylemiş diye "" düşünerek okumak gerek.Sabır işi biraz, ama değer.  12.04.2019 20:23
 

Henüz tam okumadım amma umduğumdan fazla beğeneceğim anlaşılan.

Muharrem Soyek 
 22.03.2019 14:55
Cevap :
Eminim.  22.03.2019 19:25
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 425
Toplam yorum
: 2146
Toplam mesaj
: 120
Ort. okunma sayısı
: 1001
Kayıt tarihi
: 26.01.10
 
 

1945 yılında Adana'da doğdum. Galatasaray Lisesi ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültes..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster