Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Ocak '15

 
Kategori
Felsefe
Okunma Sayısı
87
 

Yaşamın kodları - Oluş sırrı -2-

Yaşamın kodları - Oluş sırrı -2-
 

Bu işlem bütünlüğünün “helal, özgü, sübjektif kazanç” genel anlamlarını taşımakta olan ve Cumhuriyet’in ilk yıllarında M.K.ATATÜRK tarafından ülkesel bir kalkınma hamlesi olarak uygulamaya konulan ve hatta tüm zamanların vazgeçilemez iktisat bilimi olan “Milli Ekonomi Modeli” nin yaratıcı unsuru olduğu bilinmelidir.

Hiçbir şey sebepsiz yaratılmamıştır. İnsan taşımakta olduğu isim ve unvanını oluşturmakta olan tek bir harfin soyut ve somut getirilerinin, sonsuz süreklilik içeren donanımlarının bilincine ulaşabilse tek bir ana ilişkin mutluluk eksenli şaşkınlığı kendisine değil bir ömür on ömür yeter ve artar, fazla fazla.

“Ballar balını buldum,

Kovanım yağma olsun”. Yunus Emre

Dünya maddeyi aşan insanın ardın sıra gelir. Madde tercihinde olanlar için kısa yoldan dünya kazanımlarına ulaşabilmenin metodunu da söyleyebilirim, buyurun;

Madde: D ve D’nin Ma’sı. Ma: Aş, olanak, mal mülk, mekan, makam, meliklik, güç, kudret. Mim. D: Ya Darr c.c. Ya Dafi’ c.c. sözcüklerinin somut var oluşu, sureti, görünürlüğü, tecellisi.

Piyango bileti gibi oldu. Önemli olan çıkmasından öte helal olup olmamasıdır. Maddenin helalliği maneviyatta başlar. Kuşkusuz bireysel bir tercihtir.

Neden Esma’ül Hüsna?

Harf, Hece ve Sözcük Evreni en kapsamlı semboller ve bu belirtkenlikler Esmaül Hüsna ile maksimum bütünlüğe sahiptirler.  Bunun yanı sıra eşleştirmesi yapılacak olunan harf hece ve isimler geri dönüşümleri neticesinde yararlı kazanımlar sunmalıdırlar.

1.   Sözcük Evreni Kapsamlığı

a.   Donanım Yoğunluğu

2.   Hayır ve Şer Orantısı

         b. Pozitif Getiri Artısı

Bu niteliklere en yakın denklik, Esmaül Hünsa’da kodlanmıştır. Bu ayrıcalık Kuranı Kerim’in edebi bir mucize niteliği taşıyor olmasından kaynaklanıyor olsa gerek.

Kemal anlatım ile bireysel isimlerle Esmaül Hüsna eşleştirilmeleri neticesinde, kişisel öncelikli olunmasının yanı sıra tüm zamanlarda ve tüm evrende ahenkli, ölçülü, donanımlı ve pozitif getirili yaşamların oluşmaları kaçınılmazdır.

Oluş sırrına ilişkin eşleştirmenin nasıl yapılacağına yönelik örnek sunum;

K-E-M-A-L A-L-K-A-N

K: Kaf – Kef: Kebir c.c. Kerim c.c. Kaviyy c.c. Kahhar c.c. Kadir c.c. Kudüs c.c. Kabıd c.c. Kayyum c.c.

M: Mim. Malikül Mülk c.c. Melik c.c. Mü’min c.c. Müheymin c.c. Musavvir c.c. Mütekebbir c.c. Müzill c.c. Muizz c.c. Mecid c.c. Metin c.c. Muid c.c. Mübdi’ c.c. Muhsi c.c Mümit c.c. Muhyi c.c. Macid c.c. Muahhir c.c. Mukaddim c.c. Muktedir c.c. Müteali c.c. Müntekım c.c. Muksit c.c. Mani’ c.c. Muğni c.c.

L: La ilahe illallah. Latif c.c.

N: Nafi’ c.c. Nur c.c.

Hayırlı olması dileğimle.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 620
Toplam yorum
: 163
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 493
Kayıt tarihi
: 07.09.13
 
 

Şiiri, yazmayı seviyorum..hepsi bu kadar.. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster