Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Eylül '07

 
Kategori
İlişkiler
Okunma Sayısı
401
 

Yaşamın ötesinde hesap

Yaşamın ötesinde hesap
 

Zaman içinde bir çok sırları barındırıyor. Hayatımızın en önemli anları artık onun içinde ve birileri bunu arşiv olarak saklıyor. Bir film ya da daha sonra izlemek için bir şeyler çekersiniz. Sonra onlara bakarak yanlışlarınızı görürsünüz işte bizim hayatımızda böyle. Bir zaman gelecek ki birileri o filimleri bizlere izletecek ve tek tek yanlışlarımızı gösterecek. Belki yaşadığımız hayattan memnun olduğumuz izlenimi oluşturabiliriz. Ama şunu asla unutmayalım ki hangi inanca sahip olursak olalım insanlığın sonu hep aynıdır ve aynı hesabı vereceğiz.

İşte bu hesap zaman hesabıdır. Hiç kimsenin yaşam sırasında farkına varmadığı ve hesaplamadığı hatta hesabını yapmayı beceremediği bir durumdur zaman. Bir anı bile bizim için belkide önemsiz gibi gelebilir ama toplam sonuca baktığınızda aslında hayatımızın en önemli konusudur.

Yaşam mücadelesi sırasında yaptığımız ve konuştuğumuz bizce gereksiz görünenler oysa ne kadar önemlidir. Geriye dönmenin imkansız olduğu saatler bizim için bir işkenceden farksızdır. Yaşamın sonunu düşünmeden yaşamak ve hesap verilmeyecekmiş gibi sınırsızca yaşamak nereye kadar. Böyle olan insanlar hiç ölümü düşünmezler mi?

İçimizdeki iyilik ve güzellik perilerini saklamak bunun yanında tüm kötülük ve çirkinlik silahlarını çekmek insana ne yarar sağlar? Paraya esir olanlar ve hayatını ona odaklayanlar karınlarını doyurduktan sonraki zenginliklerinin iştihamını ne kadar sürebilir? Dünyanın varlığına ve iktidarına sahip olanlar bir gün o varlık ve iktidarın kendilerini ölümün pençesinden alamıyacağını ne zaman anlarlar? Oysa onlar bu dünyada iktidar sahipleri idi?

Yardımlaşmayı, sevgiyi, barışı ve huzuru yaşatmak ve dünyada kardeşçe bir olarak var olmak varken bu hırs ve arzu nedir? Dünya veya evren bize birer emanet değilmidir? Bakın küresel ısınmadan ve dünyanın sonundan konuşmaya başladık bile. Her canlı gibi artık dünyamızında tükenme zamanı gelmiş ve limitler zorlanmaya başlamıştır. Bitmiş bir dünyanın sahibi olmak onlara ne yarar sağlayacak? Yaşam kaynaklarını akıllıca ve eşit olarak paylaşmak ve kullanma yerine onların hepsine sahip olarak dünyayı kontrol etmek ölümün ve sonun var olduğu yaşamda kime ne kar getirecek? Ne kazandıkları paralar ve ne de iktidarları yaşam ötesinde kimselere bir kar getirmeyecek aksine onların omuzlarına büyük bir yük getirecektir. Bunu önemini anlamak bir çok problemi çözen insanoğlu için çokmu zordur?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sizi algılayabilmek adına bu yazınızı ve içinde bulunduğunuz serzenişinizi dikkatle okudum. Yazıdaki doğruya ulaşma çabanızı insanlara ulaştırmaya çalışıyorsunuz. Hepimiz farklı kulvarlarda da olsa benzer yönlerde hareket ediyoruz. Kimi felsefi, kimi radikal, kimi bilimsel uğraş veriyor. Pek yok aslında birbirimizden farkımız çünkü yazdıklarınıza fazlasıyla katılıyorum. Elinize sağlık sevgi ve saygılarımla.

Ermert Revsen 
 28.09.2007 0:21
Cevap :
Teşekkür ederim. Umarım Doğruyu algılayabilmek adına gerçekten çaba sarf ederiz. Çünkü hani bir tabir vardır ya armut piş ağzıma düş galiba biz millet olarak bu katagoriye giriyoruz. Tamamı değil ama çoğunluğu böyle sanırım. Zira böyle olmasaydı akıl hocaları çok olmazdı. Saygılar ve sevgiler...  28.09.2007 12:04
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 196
Toplam yorum
: 114
Toplam mesaj
: 29
Ort. okunma sayısı
: 482
Kayıt tarihi
: 28.06.07
 
 

Doğayı seviyorum. Onun içinde yaşamayı ve güzelliklerini tatmayı seviyorum. Yaşamayı ve hatta ölü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster