Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Ocak '08

 
Kategori
Psikoloji
Okunma Sayısı
704
 

Yaşanan hayatımız seçimlerimizin sonucudur

Yaşanan hayatımız seçimlerimizin sonucudur
 

İster farkında olalım ister olmayalım her gün, her saat, her dakika, her an aklımızdan olumlu veya olumsuz birçok düşünceler geçer.

Bu düşünceler ışığında hayatımız şekillenir.

Sonuçta yaşanan hayatımız seçimlerimizin sonucudur.

Düşüncelerimizle, hayat bize her gün, her saat, her dakika, hatta her an seçimler sunar.

Ya biz seçeriz, ya başkaları seçer.

Yani bir şekilde hayatımızda bir şeyler seçilir. Ve bu şekilde bizler seçimlerimizin ya da bizim için başkaları tarafından seçilenlerin sonuçlarını yaşarız.

Seçmek sorumluluk ister, güçlü bir karakter ister, yürek ister. Bazen seçtiğimizi zannederiz, oysa başkaları seçmiştir, bizde onaylamışızdır. Seçim şansı bize verildiğinde seçmemişsek kimseyi suçlamaya hakkımız yoktur. Hayatımıza, seçileni kabül ederek yaşamayı sürdürmeliyiz.

Oysa istediğimiz şekilde bir hayatı seçebilirdik. Bunu yapamaya muktediriz. Bu şekilde istediğimiz gibi bir insan olmayı da seçebiliriz. İşimizde en iyi olmayı, işimizi en iyi yapmayı da seçebiliriz

Doğru seçimler yaptıkça yaşama sevincimiz artar, daha mutlu, daha huzurlu, daha başarılı bir hayat süreriz

Doğru seçim yapmak için, değişim gerekebilir. İnsanın istediği, gerçekten istediği zaman değiştiremeyeceği bir şey yoktur. Değişim içte başlar, dışa doğru yayılır. İçsel değişimi gerçekleştirmeden kendimizi, kendimizi değiştirmeden de hiç kimseyi değiştiremeyiz. Bir kişi ne yapabilir? İsterse, gerçekten isterse dünyayı bile değiştirebilir. Tabi ki önce kendi dünyasını değiştirmek kaydıyla. Kendimizi değiştirmeden diğerlerini değiştirmeye kalkarsak dışlanır, dünyayı değiştirmeye kalkarsak altında eziliriz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

elimde kahvem, kelebekkk en derin ve en masum güzelliğiyle uykularında, onun nefes alışlarıyla mutlu ben , hele birde böylesine mükemmel bir yazıyla başbaşa kalınca insan daha ne ister.. Seçimim de yazılarınız ... düşündüren, dinlendiren, güçlendiren, umut veren...iyi ki varsınız benim sevgili yazarım :)))

Kundelas- Sevdakılıçaslan 
 15.01.2008 13:37
Cevap :
teşekkürler,beğendiğiniz için  15.01.2008 15:34
 

dogru söze ne denir?.. ellerinize sağlık.. selamlar.

sema öztürk 
 15.01.2008 8:50
 

Bu ortamda daha önce paylaştığım ama yazınızla çok iyi örtüşeceği için bir gazete notumu yinelemek isterim: "Zevkli bir kadına rastlarsanız zevkiniz,bigili bir kadına rastlarsanız biginiz, zeki bir kadına rastlarsanız zekanız gelişir. Hayat kat kattır, Babil'in Asma Bahçeleri gibi teraslar halinde yükselir. Bir terastan bir terasa sizi kadınlar götürür. Ve bugün... durduğunuz teras, seyrettiğiniz manzara, gördüğünüz hayat yanınızdaki kadının; terası, manzarası, hayatıdır... Hayatınız, seçtiğiniz kadındır." 12.03.2002 Hürriyet/F.Altaylı köşesinden. Uyarlamak mümkün pek çok şeye. Güzel bir blogdu, teşekkürler.

Hasan Hüseyin Dulun 
 15.01.2008 8:28
Cevap :
evet Fatihhocada benzer şeyleri yazmış, katkınızda güzeldi, teşekkürler  15.01.2008 15:35
 

Seçme hakkımızın olmadığı yerlerde var. Doğum mesela. Bir tarafta açlığa, yoksulluğa doğmuş bir bebek, bir taraf da aşçıların, uşakların, "Lüküs hayat, yeme de yanında yat:)" a doğmuş bir bebek. Bakınız bu konuda yazdığım bloğa. http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=40806... Yani uzatmak istemiyorum. Düşüncelerimiz aşağı yukarı aynı olsa da buradan okursunuz bu konudaki düşüncelerimi. Elinize sağlık. Teşekkürlerimle.

Ayrıntıda gezinmek 
 15.01.2008 0:28
Cevap :
sizin blogdagüzeldi, teşekürler ilginiz için  15.01.2008 15:36
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 712
Toplam yorum
: 1698
Toplam mesaj
: 49
Ort. okunma sayısı
: 2659
Kayıt tarihi
: 13.07.06
 
 

Tıp alanında doktor olarak çalışmaktayım, beyin cerrahi uzmanıyım..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster