Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Ağustos '06

 
Kategori
Tarih
Okunma Sayısı
1026
 

Yaşanılası şehir Çanakkale

Yaşanılası şehir Çanakkale
 

Öyle güzeldir ki şimdi buram buram tarih kokan o şehir. Çanakkale denilince tüylerim hep ürpermiştir. Sizleri bilmem ama, ben cok şanslı oldugunu duşunuyorum. Top seslerinden tufek seslerinde uzak bir hayatta yaşarken bile hala agız burun kıvıranlarımız var. En buyuk hayalimdi Çanakkale'de yaşamak ve kesinlikle yaşanılası bir şehir olarak goruyorum.

İlk olarak Kordon'una cıkıp biraz dolaşalım. Deniz kenarında yürürken ne de güzel eser o meltem, sanki alıp götürür icindeki o eşsiz derinden gelen sıkıntıyı. Bir anda rahatlarsın. Akşam oldugunda güneşin batışını izlemek için gidersin kayalıklara. Güneşin nasıl kayboldugunu gormek bir başka izlenir boğazdan. Bazen oyle kızar ki boğazın o eşsiz suları... Köpürüverir, kıyıya hızlıca çarptığını görünce anlarsın birşey oldugunu; ama bazen de öyle duru öyle dingindir ki...

Çanakkale Savaşları deyince akla ilk gelen ve bu savaşların simgesi olan kahraman Nusret Mayın gemisidir. 18 Mart Deniz Savaşı'nda Müttefik Donanmasını dağıtan, Müttefik Komutanlarını şaşkınlığa uğratan, Türk askerine moral, Türk Milleti'ne sevinç kaynağı olan 26 mayınla bir yazgının değişmesine sebep olan bir kahramanlık hikayesidir Nusrat Mayın Gemisi.

28 Ocak 1915 İngiltere'nin aldığı kararla savaş çanları çalmaya başlamıştı bu karara ilk destek Fransa'dan gelmişti, "denizlere hakim olan dünyaya hakim olur" düşüncesiyle hareket eden İngilizler yüz yıllardır en önemli sorun olan boğazları ele geçirmek için İngiliz donanmasının yeterli olacağına inanıyorlardı.

Tarihinde hiçbir yenilgi almamış olan İngiliz donanmasının silah, teknoloji ve başarı açısından kendine güveni tamdı. Dünyanın yenilmez donanması Fransa' nın da destegi ile dünyanın en büyük armadasını oluşturuyordu. Bu donanmaya karşı gelecek hiçbir güç düşünülemezdi. Hele ki yıpranmış teknoloji açısından zayıf ve parçalanmak üzere olan Osmanlı Devleti bu armada ile asla başedemezdi.

19 Şubat 1915'te itilaf devletlerinin deniz harekatı başlamıştı ama 18 Mart’a kadar geçen bu dönemde Boğaz'a giriş kapıları aralanmış, ama hala ileride olacaklar belirsizdi.

17 Mart 1915 günü Nusrat mayın gemisinin döktüğü mayınlar hiç hesapta yokken can alıyordu. 18 Mart'ta yaşananlar şaşkınlık yaratmıştı. Çanakale Savaşları'nda deniz harekatının başırısızlıkla sonuçlanmasını kabullenemeyen İngiltere, bu defa kara ordusuyla saldırı planları hazırlıyordu.

Türk tarafında ise, 18 Mart'ta kazandığı bu zaferden dolayı kendisine güveni tazelenmişti. Çanakkale Boğazları'ndan geçilmeyeceğini tüm dünyaya göstermişlerdi.

Fiilen 3 Kasım 1914' te başlayan Çanakkale Savaşları 9 Ocak 1916 tarihinde İtilaf Devletleri' nin çekilmesiyle sona ermiştir. Yaklaşık bir yıl süren çarpışmalar sonucunda İtilaf Devletleri 252 bin kayıp verirken, Osmanlı Devleti ise 251 bin şehit verdi.

DUR YOLCU BİLMEDEN GELİP BASTIGIN BU TOPRAK BİR ZAMANLAR BİR DEVRİN BATTIGI YERDİR!

Çanakkale'nin her tarafından görülen ve tüm dünyaya duyrulan bir yazıdır bu. Şimdi durun ve tekrar düşünün. Yaşam bizim için ne kadar kıymetli ve bir defa olsun verdigimiz şehitleri düşünün onların ailelerini.

Dünyada yaşanılanlara kayıtsız kalmayalım, tarihimizi biz koruyalım...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çanakkale Muharebeleri’nde, kahraman kara ve deniz kuvvetlerimiz gibi havacılarımız da,üstün silah ve teknik olanaklara sahip düşmanları karşısında, kendilerine düşen görevleri cesaret ve üstün görev bilinici içinde başarıyla icra etmişler ve resmi İngiliz harp tarihi kitaplarında: “Harikulade müdafaasında yılmadan mücadele eden ve sonunda başaran düşmanımıza hayran kaldık” edirtmişlerdir. Çanakkale Muharebeleri’nin ileri görüşlü askeri önderleri yeni silahın gereksinimi olan strateji ve taktiklerin oluşturulmasına öncülük etmiştir. Bu kapsamda ulu önder Atatürk şöyle buyurmuştur: “ GÖKLERDE BİZİ BEKLEYEN YERİMİZİ ALMAK ZORUNDAYIZ. YOKSA O YERİ BAŞKALARI İSTİLA EDER VE İŞTE O ZAMAN BU ÜLKE VE MİLLET ELDEN GİDER. HALBUKİ BİZ TÜRKLER, BÜTÜN TARİHİMİZ BOYUNCA HÜRRİYET VE İSTİKLALE ÖRNEK OLMUŞ BİR MİLLETİZ. TAYYARECİLER! ŞUNU UNUTMAYIN Kİ YARININ EN BÜYÜK TEHLİKELERİ SEMALARDAN GELECEKTİR. BU SEBEPLE SİZLER DAİMA HAZIR BULUNMAYA VE O ŞEKİLDE YETİŞMEYE GAYRET EDECEKSİNİZ.”

ali koç 
 30.08.2006 23:49
Cevap :
Biz Türk milleti olarak gücümüzü ve asaletimizi maneviyatımızdan alıyoruz.Üzülerek okuyoruz ki bazı kendini bilmezler, maneviyat yoksulluğundan olsa gerek,maneviyatsız, ruhsuz bir Türk milli oluşumu için mücadele etmekte ve Türkün asaletinin ve gücünün kaynağı olan maneviyatı görememekte israr etmektedirler. Bu arkadaşlara tek söyleyeceğim şudur;SAKIN FAZİLET ELBİSESİNİ ÜZERİNDEN ÇIKARMA, O ZAMAN EN KÜÇÜK MAHLUK BİLE SENİ EZMEYE GELİR VE EZER.Bu millet bu elbiseyi giydi ve gücü,onuru asaleti bu şekilde buldu.Çanakkaleyi bu ruhla kazandı...Teşekkur ederim:)  31.08.2006 13:25
 

Vatan İsterim Benim amacım taş değil, toprak değil ki, Uğruna binlerce Mehmet, yatan isterim. Benim derdim han değil hamam değil ki, Ben binlerce can verilmiş, vatan isterim. Vatan namustur, canımızdan can veririz, Gerekirse eğer, bayrağa da kan veririz, Şehit olur Mehmet, tarihe de şan veririz, Ben şanlı bir tarihe sahip, vatan isterim. İstiklâl uğruna her ölüm, yaşam demektir, Yaşayan şehidi olan vatan, vatan demektir, Şehit dediğin vatana hayat, katan demektir. Ben ruhuna hayat katılmış, vatan isterim. Yusuf Aysan Ne mutlu bu değerlerin farkında olabilen yüreklere. Tebrikler...

A y s a n c a 
 29.08.2006 22:16
Cevap :
Bu vatan icin canını seve seve veren insanlar, onların ruhunu bizim yaşatmamız gerekirken, kayıtsız kalan toplumumuz bir kere daha durmalı bu vatanı gercekten hakettiler mi diye duşunmeli...bu vatan icin canımı seve seve verebilcek bir TÜRK genciyim...Teşekkur ederim  30.08.2006 22:54
 

Destanı,Dostlukları,Ayrılıklarıyla Unutamayız Biz Çanakkaleyi Ne Kadar Uzakta Olsak Biz.

umit ozdeniz 
 26.08.2006 0:11
Cevap :
Çanakkalede yaşamak bir ayrıcalıktır ve biz bu ayrıcalıgı yaşamımıza ekledik be canım arkadaşım inan herşeyiyle Çanakkaleyi cok ozluyorum.ÖZELLİKLE SİZLERİ:)  28.08.2006 23:04
 

Çanakkale'de görevim gereği 12 yılım geçti. Gerçekten güzel ve tarih kokan bir mekan. En az 4 kez Gelibolu yarımadasını karış karış dolaştım. Her gittiğimde bu vatan için Halep'ten, Antep'ten ve diğer şehirlerden gelipte şehit düşenlerin sembolik mezarlarını dolaşırken duygulandım.

HALIT 
 21.08.2006 12:11
Cevap :
Çanakkale ye yanıma gelen her misafiri mutlaka abidelere gormesi icin goturdum ne kadar cok gittigimi bilmiyorum.Mutlaka gorulmesi gerektigi goruşundeyim :)teşekkur ederm  25.08.2006 2:20
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 27
Toplam yorum
: 91
Toplam mesaj
: 69
Ort. okunma sayısı
: 2027
Kayıt tarihi
: 14.08.06
 
 

İzmir doğumluyum ama tamamen bir Çanakkale aşığıyım. Herkesin hayatı bir öyküden oluşuyor ve ben ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster