Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Ocak '12

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
922
 

Yaşar Büyükanıt da yargılanır mı?

Yaşar Büyükanıt da yargılanır mı?
 

Cumhuriyet tarihinde ilk kez Genelkurmay başkanlığı yapmış bir isim tutuklu olarak yargılanıyor. İnternet andıcı davasıyla ilgili iddiaları önemsemeyen, belgeler için 'kağıt parçası' diyen Başbuğ şimdi o kağıt parçaları yüzünden belki de tutuklanan ilk (eski de olsa) Genelkurmay Başkanı olacak.

Öncelikle şunu söyleyelim ki, Başbuğ'un tutuklu olarak yargılanabilmesi Türkiye'nin demokratikleşmesi yolunda önemli bir adımdır. Bundan sonra kimse 'bana bir şey olmaz' yada başkaları için 'onun arkası sağlam' tarzında cümleler kullanamayacaktır. Darbeler yaşamış, başbakanını son derece hukukla bağdaşmayan bir tarzda yargılayarak idama mahkum etmiş bir ülkede, eğer suçluysa ordunun başındaki kişinin de yargılanması ve suçunun cezasını çekmesi gerekir.

Son olayla birlikte artık askeri vesayet tamamen bitmiştir. Bundan sonra ordunun kendi işi dışında bir şeylerle uğraşması, siyasete karışması, iktidarı değiştirmesi eskisinden çok daha zor olacaktır hatta belki de imkansızdır. Kısacası Ak Parti tamamen iktidar olmuştur. Artık Ak Parti devletleşmiştir. Sürekli orduyu, askeri veya yargıyı, bürokrasiyi suçlayan Tayyip Erdoğan'dan artık devletin herhangi bir kurumuna muhalefet olmasını bekleyemeyiz. Bundan sonra muhalefet partileriyle mücadele edecektir sadece.

Son olarak belki de en önemlisi, şunu sormakta fayda var: Yaşar Büyükanıt da yargılanır mı?

Asıl sorulması gereken bu. Referandum sürecinde zaman aşımına rağmen 80 darbesini gerçekleştirenlerin yargılanması umudu doğmuş en azından insanlar darbe dönemlerinde yaşadıkları acıları da düşünerek belki Kenan Evren de yargılanır umuduyla EVET demişlerdi hatta sonuçların hemen ardından bir takım sivil toplum örgütleri Evren hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

Madem ki bir temizliğe başlandı, darbe hazırlığı yapanlar, hükümete karşı eyleme geçenler tek tek yargı karşısında hesap veriyor; '27 Nisan Muhtırasını ben yazdım' diyen Yaşar Büyükanıt da yargılanmalıdır. Tayyip Erdoğan ile Dolmabahçe'de yaptığı ve ne konuşulduğunu kimsenin bilmediği görüşme belki de Büyükanıt için bir koruma aracıdır, biemiyoruz. Ama en azından ifadesi alınmalıdır, suçsuz olduğuna kanaat getirilmelidir. Eğer 27 Nisan Muhtırasından dolayı Büyükanıt'ı yargılayamıyorsanız, şu anki dava kapsamında da İlker Başbuğ'u da yargılayamazsınız (eğer başka bir konuda suçlu değilse)

İlerde neler olacağını göreceğiz. Şimdilik İlker Başbuğ masumdur, eğer dava sonucunda suçlu olduğuna kanaat getirilirse tutuklanmalıdır ki yasalar Genelkurmay başkanı için de yaptırım aracı olsun..

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

bilindiği üzere Başbuğ'a yöneltilen suçlama internet siteleri ile ilgili.bu internet siteleri 2001’den bu yana var.bu durumdan neden sadece Başbuğ sorumlu? Başbuğ sadece Ağustos 2008’den 2010’a kadar Genelkurmay Başkanı. Üstelik, Genelkurmay Başkanı olduktan sonra bu sitelerde hiç güncelleme yapılmamış ve 4 ay sonra da bu siteleri kapattırmış.Sitelerde en yoğun güncellemeler 2003-2007 arası yapılmış. Bu durumda, Başbuğ öncesi ordunun başındaki Hilmi Özkök ve Yaşar Büyükanıt asıl suçlular olması gerekmiyor mu?..Kısacası demokratikleşme adı altında suçsuz insanlara suç yaratmak zalimliktir.Kul hakkı nedir bilir misiniz?

Bulgur Pilavi 
 10.01.2012 4:58
Cevap :
yazımda da bunu belirtiyorum eğer suçluysa büyükanıt da yargılansın yada başka kim varsa..biraz daha beklemek lazım ayrıntılar ortaya çıkacaktır..ama şu anda sadece şüphelidir ve masumdur..teşekkürler yorum için..  10.01.2012 15:58
 

Yaşar Büyükanıt kesinlikle yargılanır, ama bu hükümetten sonra....

Ali CANTAS 
 07.01.2012 12:13
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 65
Toplam yorum
: 63
Toplam mesaj
: 6
Ort. okunma sayısı
: 1314
Kayıt tarihi
: 21.08.11
 
 

21 yaşındayım İst. Üniv siyaset bil. ve ulus. ilişkiler 4. sınıf öğrencisiyim... Olaylara eleştir..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster