Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Kasım '07

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
9167
 

Yaşar Kemal; Bir ada hikayesi

Yaşar Kemal; Bir ada hikayesi
 

Bir ada hikayesi yine bir üçleme. karıncanın su içtiği, tanyeri horozları, fırat suyu kan akıyor baksana adlı üç kitaptan oluşuyor. yky yayınlarından çıkmış.

İnsanların içtenliklerini, öfkelerini, küskünlüklerini ve de küs kalamayışlarını , cana yakınlıklarını, samimiyetlerini, katıksız saf ve temiz yüreklerini, kısacası bu topraklardan bereket gibi fışkıran insani duyguları veriyor.

Onca savaşa girmiş çıkmış ama asla katil olamamış poyraz ve diğerlerinin her satırda insan yanımızı hatırlatan öyküleri, yaşar kemalin insani duyarlılığıyla.

Ermeni arsen usta, lena ana, vasili, Karadenizli, nişancı, baytar, poyraz, dengbej uso, kaçak hasan, doktorlar, alevi Zehra ve babası lazıy’la, kürdüy’le çerkeziy’le , alevisi sünnisi hepsi barış ve sevgi yumağı içinde bir adada mutluluğu bulurlar tüm acılara rağmen. Yani özlediğimiz kardeşçe bir yaşamı bize armağan etmiştir yaşar kemal. Hepsi bir arada kardeşçe yaşıyor savaşın en lanetli zamanlarının ardında. Zehra ve poyrazın aşkları ayrı bir düş aslında.

Savaş zengini, kirli haramzadeleri, Çerkezlerin Araplardan kaçırdığı poyrazın macerası… bitmeyen kovalamaca ve iki yüzlü yaşam…

Yinede adanın yahudi si, ermeni si, rum u, alevi si, Sünni si, kürdü, türkü, Hıristiyan ı 7 iklim insanı yedi renk gökkuşağı misali bu ülkenin insanları barış ve aşka yelken açarlar kitapta. Sarıkamış ta 90 bin askerin “kazığa kesildiği” daha başka nasıl anlatılabilir ki ve oradan kaçabilenlerin yada kurtulabilenlerin öyküsü…kentlerde ölümün rengini nasıl tarif etmiştir bilemezsiniz, yaşar kemal ustalığıyla. İnsanoğlunun korkularını, yenilgilerini ve vahşetini göreceksiniz en zarif cümlelerde. Yerinden yurdundan sürülen insanların dramlarını ve göğüsleri kesilen yezidi kızların memelerinin kartallar tarafından arşa kaldırılır ken seğirmelerinde insanlığınızdan utanarak okuyacaksınız. Poyrazın sevdiği Zehra yı her sarışında gözlerinde kalan seğirmiş memelerin insanı yaralayan görüntüsü…

Adanın batıl inançlarının anadolunun diğer yerlerindeki inançlarla ne kadar benzeştiğine şaşacaksınız. Tüm yoksunluğa rağmen, tüm acılara inat “umut insanların yüreğine işliyor onları alıyor ölümsüz bir dünyaya götürüyordu.”

Savaş tamtamlarının çaldığı bir zaman diliminde savaşın vahşetini göreceksiniz ve insan olarak mı vahşete taraf olarak mı yaşayacaksınız, bence bir ada hikayesini okuyun ve yeniden gözden geçirin tercihinizi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

arkadaslar, dorduncusu cikti mi/ ne zaman cikacak, bi bilgisi olan var mi?

Ozan Baran Bakir 
 29.07.2012 7:32
 

Yaşar Kemal'in hemen hemen bütün kitaplarını okudum.Hepsi çok güzel. Bir Ada Hikayesinin 4.sü ne zaman çıkacak acaba? Ben onu merak ediyorum. Biliyormusunuz..... Sevgiler

selma altun 
 16.07.2008 20:40
Cevap :
nezaman çıkacağını bende bilmiyorum. üstadın yüreğine kalmış ne diyelim. sevgiler.  21.07.2008 9:09
 

Büyük eksiklik hissettim ve çok şey kaçırdığımı anladım bu üçlemeyi okumamış olmakla. Önerinize uyup en kısa zamanda okuyacağım...Özellikle Poyraz'ı merak ettim her nedense...Sevgiler yağmurlu bir geceden.

Asi Rüzgar 
 12.12.2007 22:18
Cevap :
poyrazın yüreğindeki sevgi ve yaşamdan aldığı kaygılarını okursanız çok şey bulacaksınız. sevgiler.  13.12.2007 9:35
 

En çok Dağın öteki yüzü(ölmez otu)'ndan etkilenmiştim... Hatta şiir yazmaya o kitabından sonra daha da ağırlık vermiştim... Sevgiler

Ozlem Ozkulak 
 01.12.2007 1:09
Cevap :
bir derya gibi yaşar kemal tüm öyküleri o kadar güzelki. sevgiler.  03.12.2007 9:30
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 147
Toplam yorum
: 383
Toplam mesaj
: 116
Ort. okunma sayısı
: 2664
Kayıt tarihi
: 01.07.06
 
 

Ziraat mühendisi ve iktisatçıyım. yatırım danışmanlığı ve kişisel gelişim konularında  Simurg Con..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster