Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Ocak '15

 
Kategori
Edebiyat
Okunma Sayısı
59
 

Yaşar Kemal’i okuma keyfi

Yaşar Kemal’i Okuma Keyfi

Dr.İsmet Turanlı

“Yaşar Kemal’in öykülerini, romanlarını içeride ve dışarıda inceleyenler, onun öykü anlatış sanatını, vokabüler zenginliğini, insan tiplerinin ruhiyatındaki algılamalarını yüze çıkarma yeteneğini dile getirmişlerdir. Fakat onu okuyanların varabilecekleri ‘keyif’i pek dile getirmemişlerdir yahut getirmişlerse bile ben bilmiyorum. İşte bu denememde şahsi keyfimi anlatmaya çalışacağım.

“Ben Beethoven hayranıyım, derinden bir keyifle dinlediğim bir müzik duyunca, onun Beethoven’e ait olduğunu tespit ederim. Sonra Mozart ve onların en yücesi Bach. İşte aynı hazla okurum Yaşar Kemal’i.

“İnsanın alveollerine kadar inhisar eden çam kokulu havasını Büyükada’da teneffüs ederken bir taze gonca, Marmara’nın efsuni güzelliğini temaşa ederken, kollarında ise ve masum, tadına doyum olmayan buselerinde duyduğun hazzı,(Anlaşılmıyor) Yaşar Kemal’i okurken de duyabilirsin.

“Fransızlar için yemeklerin lezzeti seksle eşit değerdedir. Cannes’da plajda uzanmışken, akşam hangi restoranda hangi yemekleri yiyeceklerini, bütün teferruatıyla anlatan hanımların sohbetlerini duyarsınız. Dün akşam Moujin’deki 3 yıldızlı lokantada yedikleri Chataubriand’ın yanındaki sosların çeşitliğini nasıl ballandıra ballandıra anlattıklarına kulak misafiri olursunuz. Damak zevkinin insana yaşattığı hazzı, Yaşar Kemal’i okurken de tadarsınız.

“Stanford’da yahut Harward’da yaptığınız ilmi araştırmalardan netice alınca duyduğunuz heyecanı, Yaşar Kemal’in anlattığı kelebeklerde duyabilirsiniz.

“Seçim neticeleri ekranlara yansıdığında politikacıların kalplerinin titreşimlerini, Yaşar Kemal’i okurken de yaşayabilirsiniz.

“Sömestr sonlarında imtihan neticeleri amfilerde asılır. Geçerler listesinde numaranı görünce yüreğin ağzına gelir. Yaşar Kemal’i okuduğunda da öyle.

“Sekse doymak bilmeyen Güney Amerikalı bir mulat (???) ile birlikte olurken zamanın durduğunun farkında olmayabilirsiniz. Aynı keyfi Yaşar Kemal’i okurken de duyarsınız.

“ ‘Bu tepeden tırnağa çiçek açmış erik ağacı’ der Orhan Veli ve bütün güzel duygularınızı harekete geçirir. Tepeden tırnağa eflatun çiçeklerle bezenmiş begonvili görünce mest olmamak mümkün mü?

“Karayipler’de kumsal süt beyazdır ve kumlar haşhaş kadar ufak. Turkuaz renkteki deniz suyu vücudunuzun bütün noktalarını okşar. Bir haz duyarsınız, tıpkı ana karnındayken yüzdüğünüz sudaki rehaveti hissedersiniz.

“Antik heykeltıraşların üstsüz yaptığı yapıtlardaki meme başlarına odaklanmanız Freud’un izahına göre doğum sonrası bebekteki emme refleksindeki (???) hazzı, Yaşar Kemal’i okurken de yaşarsınız.

“Ben Yaşar Kemal’i okurken yukarda belirttiğim bütün ‘keyif’lerin fazlasını yaşarım. O keyfi yaşamayanların kabahati, Yaşar Kemal’i okuma fırsatı, şansı olmamalarıdır.

Dr.İsmet Turanlı

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 41
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 89
Kayıt tarihi
: 31.05.13
 
 

Emekli Tıp Doktoru ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster