Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Aralık '07

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
256
 

Yaşasın bağımsız yargı!

Yaşasın bağımsız yargı!
 

bağımsız yargı


Olayların başladığı nokta belli: ''Terör örgütü üyeliği suçu''ndan 12 yıl hapiste yatmış olan Nurettin Demirtaş'ın Demokratik Toplum Partisi Genel Başkanlığı'na seçildiği gün. ''Ülkeyi öyle gerelim, böyle gerelim.'' çabası içinde olan DTP'liler herşeyi yaptılar ama sonunda en iyisini buldular: Terör örgütü üyesi, askerlik kaçağı Nurettin Demirtaş'ı genel başkan seçmek!

12 Kasım 2007 günü Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Nurettin Demirtaş dahil 183 kişi hakkında ''suç işlemek amacıyla örgüt kurmak'', ''örgüt yöneticisi olmak'' , ''sahte evrak düzenlemek'' , ''sahte evrak kullanmak'' suçlarından soruşturma açtı. İddianamede, Nurettin Demirtaş'ın askerliğe elverişsiz raporu almak için ''sahte evrak düzenlediği ve kullandığı'' iddia edildi. 1991 yılında askerlik çağına gelen Demirtaş'ın 2006 yılında DTP Kongresi'nin hazırlıklarını yaparken evrakların gelmesi üzerine Çankaya Askerlik Şubesi'ne başvurduğu ve yaklaşık on beş gün sonra çürük raporu aldığı iddia edildi. Örgüt tarafından hazırlanan ve Ankara Etimesgut Askeri Hastanesi tarafından hazırlanmış gibi görünen dosyaya göre ''Akciğer tüberkülozu Sekeli Hastalığı nedeniyle askerlik yapmaya elverişli değildir.'' denilen Nurettin Demirtaş'ın hastaneye hiçbir zaman yatmadığı ve başvuruda bulunmadığı ortaya çıktı.

Hakkında soruşturma açılmasından sonra Almanya'ya giden Nurettin Demirtaş, yaklaşık bir ay Almanya'da bulundu. Bu süre zarfında ''ortamı germe fırsatı'' da sürekli kullanıldı. Almanya'dan Türkiye'ye teşrif eden Demirtaş için tutuklama kararı uçağı havadayken çıkarıldı ve havaalanında tutuklandı kendileri. Çıkarıldığı askeri mahkemede çeteyle ilişkisi olmadığını ve raporunun gerçek olduğunu söyleyen Nurettin Demirtaş tutuklanarak Sincan Cezaevi'ne gönderildi.

Demokratik Toplum Partisi Grup Başkanvekili Ahmet Türk'ün yaptığı açıklamalar çok garibimize gittiği için buraya alalım: ''Bu durum hiç hoş değil. Kaçacak olsaydı Türkiye'ye gelmezdi. Türkiye'de hukuksuzluk doruğa ulaştı.'' Ahmet Türk'ün yaptığı açıklamalar açıkça adaleti baskı altına almak üzeredir ve haddini aşmıştır. Nurettin Demirtaş için özel bir muamele söz konusu değildir, kimse DTP Genel Başkanı olduğu için onunla uğraşmamaktadır. Öyle ki, aynı soruşturma kapsamında 64 kişi tutuklanmıştır. ''Hukuksuzluk dorukta'' diyenler 2004 yılında Leyla Zana ve arkadaşları serbest bırakılırken ne düşünüyorlardı acaba? Avrupa Birliği'nin müthiş baskılarıyla serbest bıraktığımız Leyla Zana ve arkadaşlarının serbest bırakılması bağımsız yargıyı gösteriyor da, aynı suçu işleyen 64 kişi gibi Nurettin Demirtaş'ın da tutuklanması yargının hukuksuzluğunu mu gösteriyor?

Nurettin Demirtaş'ın tutuklanmasıyla ilgili tartışılan iki nokta vardır: Birincisi; delilleri karartma olanağının olmaması ve tutuklanmaması gerektiği üzere. Tam tersine, delillerin karartılması mümkündür ve hakkında soruşturma açılan bir kişi, Türkiye'ye döndükten sonra tutuklanmazsa bu yanlıştır. İkincisi; Nurettin Bey'in yurtdışına çıkmayacağı. Yapmayın yahu, kim verebilir bunun güvencisini? Evet, kendi iradesiyle Türkiye'ye gelmiştir ama hemen tutuklanmazsa iki gün sonra yurtdışına gitmeyeceği ne malumdur? Öyle olsa, ''bu nasıl yargı? hakkında soruşturma açılan adam nasıl tutuklanmaz ve elden kaçırılır?'' demez miyiz? Kimi yorumcularımız ''Ülkede o kadar asker kaçağı var, bula bula Demirtaş'ı mı buldunuz?'' diyorlar. Bu kadarına da ''pes'' diyorum doğrusu. Yani ne yapmak gerekir? Ülkede çok asker kaçağı var diye Nurettin Demirtaş'a dokunmayalım mı? Sadece bir partinin genel başkanı olmasından dolayı onu dokunmayalım ki, ilgi çekmeyelim. Böyle bir yargı anlayışı dünyanın neresinde var, çok merak ediyorum.

Bu konu üzerine olan tartışmalar son derece saçmadır. ''Zorunlu askerlik uygulamasının doğruluğu'' tartışma konumuz değildir. Türkiye'de bir yasa vardır. Nurettin Demirtaş o yasayı çiğnemiştir. Hakkında tutuklama kararı çıkartılan Nurettin Demirtaş yurda dönünce tutuklanmıştır. Herşey çok net sanırım. Bu noktada bize ''Yaşasın bağımsız yargı!'' demekten başka ne düşer?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 641
Toplam yorum
: 139
Toplam mesaj
: 39
Ort. okunma sayısı
: 309
Kayıt tarihi
: 16.12.07
 
 

Bir uluslararası ilişkiler öğrencisinin gözünden dünya ve bonusu olarak da futbol... ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster