Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Temmuz '10

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
602
 

Yaşasın Her Günüm Pazar

Yaşasın Her Günüm Pazar
 

makinemden anılar


Pazar yani tatil ohhh ne güzel. Keyifle dilediğini yap, dilemediğini yapma canım kim karışır sana.

Çalışma hayatım yirmi yılın sonunda emeklilik maaşıyla son bulmuştu bir veda yemeğiyle sekiz yıl önce. Ben yorulmamış olacağım ki emekliliği yakıştıramadım kendime, canım daha yaşım, başım kaç ki? Emeklilik de neymiş çalışma hayatıma devam ettim elbette.

Devlet babanın verdiği o kocaman maaşı reddetmedim tabi ki. Fazla para, göz çıkarır mı hiç…

Aynı iş yerinde dile kolay ondört yıldır çalışıyordum, çalışıyordum diyorum da, mayıs ayının başına kadar.

Mayıs ayı biliyorsunuz işçinin hakkını talep ettiği, bir sürü arbededenin sonunda her şey yoluna girmiş gibi ertesi gün yine işbaşı yaptığımız ay. İki yıldır işler kesat, şirkette, ayıp söylemesi mali işler müdürü ben. Yeni bir iş alınamamış, patronlar (beş altı kadarlar yani) burunlarından soluyorlar. Haklılar tabi kazanç yok ve ödeme çok. Kar Zarar durumu kötü görünüyor gibi ancak bundan önceki yıllarda ki kazançlar bankada repo yapılmış ne haber. Benden kaçar mı ya her şey elimin altında desem de patronlarım geçen senelere bakar mı hiç, bu yıl kötü işte ekonomik kriz söylemindeler işte.

Mayıs ayı bir sıcak bir sıcak anlatamam, ter topuktan aşağı yol almış vaziyette iş başı yapıyoruz her sabah. Yahu beş dakikanın ne önemi var azıcık geç kalsak suratlar birkaç karış daha sarkıyor.

Akşam geç çıktıklarımızı görmüyorlar ama.

Gün içinde işler kesat dedik ya sinek avlamaktansa Facebook da çilek yetiştirmek, İnek yetiştirmek, kelimatör de kelime haznemizi geliştirmek var. Birini atlatsak bir diğerine yakalanıyoruz tabi, suratlar yerde işinizi yapmıyorsunuz karışmam ha…

Of ya bana fenalık geldi vallahi. Yakayı ele verdiğim bir gün bana öyle pis bakışını yakaladım ki küçük patroncuğumu tıpkı leşe bakar gibiydi ya da böceğe bakar gibi.

Sıcak bir yandan, bakış karşısında ki ruh halim bir yandan kalk kızım büyük patrona git, İşten

Ayrılmak istediğini söyle dedi. İçim söyleyince durmadım tabi öğle yemeğinden sonra patronun

Ofisine seğirttim, arkadaşların yapma, dur demelerini duymadım bile.

Çaldım kapıyı tık tık da tık tık içerden tok bir ses gel diye çağırdı. Kendimi patronun karşısında deri koltukta (pek rahattır her zaman söylerim bu koltuğu severim) oturur buldum.

—Efendim ben ayrılmak istiyorum,

—Neden Meral Hanım? Bir yanlışımızı mı gördüm?

—Yok, canım ne yanlışı, ben artık şiirlerimle daha yakın ilgilenmek istiyorum.

Yahu adam ikilemedi, muhasebeye git hesabını çıkarsınlar demez mi? On dört yılın sonunda, biz çıkmanı istemiyoruz. Yıllarımız beraber geçti bizimle devam et demedi biliyor musunuz?

Nerden bileceksiniz yanımda değildiniz.

İşlemler bitti. Ondört yıldır bir birimize hak geçmiştir ve helalleştik, sarılıp öpüştük. Arkadaşlarımla birazcık ağlaştık her ayrılık gibi anlayacağınız. Canım işten ayrılıyorum İstanbul’dan değil ki!

Ve ikinci balayı pardon dilim sürçtü ikinci emeklilik hayatı başladı. Haziran ayında Allah’ım gökyüzü delindi Mayıs ayında ki kavuran hava Arap kızını camdan baktırdı ya helal olsun. Keyif çatıp gezeceğim, tozunu atacağım İstanbul’un, görülmedik müzeler var bir bir gezilecek, fotoğraf çekilecek. Dışarı adım atılmıyor.

Çalışma hayatında hafta içi yıllarca sabahın köründe kalktım. Bir tek Pazar sabahları da geç vakit kalkıp kahvaltı yapmaya alışmışım Pazar günü sohbetlerini hep özlerdim her gün yapalım, tabi araya da dedikodu sıkıştırıvermeyi(!)

Şimdi, her günümü Pazar gibi yaşıyorum. Oh sefam olsun. Sabahları saat on gibi kalkıp kahvaltı yapmak ne güzel ya anlatamam. Şöyle mükellef bir kahvaltı sofrası hem de balkonda, ince belli de tavşankanı çay, nar gibi kızarmış ekmek üzerine tereyağı sürülmüş, okunmayı bekleyen gazetem, radyodan gelen hafif bir melodi… Of evimiz deniz kenarında olsaydı ya, ballı, kaymaklı keyif olurdu değil mi?

06/07/2010

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sevgili Meral'ciğim. Benim köye hoşgeldin.Nede iyi olmuş..Benim içinde emeklilik şahane.Herkes böyle düşünmüyor ama insanın kendini yaşaması gibi güzel şey yok.Sende artık benim gibi düş yaşamın şiirlerini aramaya..Bu kirli dünyada en büyük keyif. Hayırlı olsun.Sevgimle canım

Cansın erol 
 28.12.2010 21:17
Cevap :
:) "yaşamın şiirleri" evet evet düştüm bakalım nasıl dizeler çıkacak içinden...  04.01.2011 20:53
 

şimdi merak edip girip baktım göremiyorum yine yolda dikenlere mi takıldı acaba? Hayırlı uğurlu olsun bütün pazar günlerin ve peşinden getirdiği günler arkadaşım. Her günün bambaşka bir anlamı var bazen anlamları yitiriyoruz olağanlık içinde ama hayat ne kadar güzel olduğunu anlatıyor kimi zaman acıyla kimi zaman da sevinçlerle. Bütün ömrün huzurlu ve sağlıklı geçmesi dileklerimle kutluyorum bayramını ailenle birlikte

kevser şekercioğlu akın 
 09.09.2010 22:08
Cevap :
Ah ah Kevser hanımcım kusura bakmayın ben epeyi bir zamandır girmiyorum MB tabii torumunuz öylece beklemiş yayınlanmadan. Özür dilerim. Emeklilik sıkıcı gerçekten önceleri keyifliydi ama.:)  20.11.2010 21:17
 

O da sıkıyor bir süre sonra, rahatlık batıyor, insana bir gevşeklik geliyor ve gazelere bazen iki gün hiç el sürülmüyor, sistemli o düzenli hayat yerini biraz tembel biraz yelin estiği yöne kaydırıyor ve çalışmak güzelmiş diyebiliyorsun ama biliyorum ki insankızı durduğu yerden memnun değil ben sana yeni hayatında hiç sıkılmadan sağlıkla mutluluklar diliyor ve sevgilerimi yolluyorum hemde üç kişilik olarak

kevser şekercioğlu akın 
 06.08.2010 19:26
 

adına çok sevindim ablacığım, ha gayret derken işte emekliliğin tadını çıkaracağın vakitlerinde geldi. Biliyorsun müze gezmekten , dağı taşı arşınlamaktan çok hoşlanıyorum, İstanbulda senle olup karışlamak vardı her semtini güzelim kentin. Uzunnn bir ömrü huzur içinde geze dolaşa yaşaman dileğimdir.

Portakal Çiçeği ve FISILTI 
 26.07.2010 21:31
Cevap :
Teşekkür ederim canım. Sen gel buralara tozunu atalımİstanbul'un...  30.07.2010 12:55
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 74
Toplam yorum
: 698
Toplam mesaj
: 239
Ort. okunma sayısı
: 830
Kayıt tarihi
: 26.12.06
 
 

Şiir yazmaya çalışan, müzik dinlemeyi seven, Fotoğraf çekmeyi seven, Doğayı ve içinde barındırdık..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster