Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Eylül '12

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
560
 

Yaşasın okullar açılıyor!..

Yaşasın okullar açılıyor!..
 

net'ten...


Ülkede  yeni bir eğitim sistemi oturtulmaya çalışılırken,okullar da açılma sezonuna girdi...

Kuşkusuz velilerin kafalarında birçok soru işaretleri var...

Medya ve TV'ler de yeterli açıklama yapmayınca, iş yine okul yöneticileriyle ebeveynlerin diyaloglarına kalıyor.

* * *

' Küçük yaşta çocuğu olan kuşkusuz her anne babanın kafasında hep aynı soru var. “Çocuğumu hangi okula göndereceğim?”

Çocuğun geleceğini etkileyecek bu hayati karar için aileler endişeli.

Çocuk adına karar verip, gelecekte eğitim göreceği mekanı ve sistemi belirlemek kuşkusuz işin en zor tarafı.

İşte bu zor karada biz de aileler için bir yol haritası sunalım...

Anaokulu ve ilkokul birinci sınıfa başlayacak olan öğrenciler için ayrı ayrı kriteterleri uzmanlar açıklıyor. Ancak, önce ailelerin öncelikle kendisine sorması gereken bir soru var. “Çocuğum okula hazır mı?”

Bu sorunun cevabı “evet” ise tamamdır.

Çocuğunu devlet okuluna gönderecekler için pek de alternatif yok.

Yeni sisteme göre e-okula göre genellikle büyük şehirlerde birden çok alternatifi olan anne ve babalar okul seçerken kriterler konusunda kararsız kalıyor.

Anne babalar öncelikle çocuğunun okul öncesi eğitim almaya hazır olup olmadığına karar vermeli. Sonra da çocuğunu bu duruma göre okula hazırlamalı. Peki ama bu nasıl yapılacak?

Fotoğraf

* * *

 

 

Çocuğunuzu sosyal ortamlara götürün. Arkadaşlarıyla bir araya getirin, hatta bazılarını siz düzenleyin. Etkinlikler yapın. Onları eve davet edeceğiniz gibi, bir sinemada, parkta buluşturun.

Eve davet ettiğiniz minikleri toplayarak onlara eğlenceli kitaplar okuyabilirsiniz.

Bu küçük ısınma turlarının ardından çocuğunuzun tek başına bazı etkinliklere katılmasını sağlayın.

Böylelikle sosyal kuralları öğrenir ve gittiği kuruma konsantre olması kolay olur.

Tercih yaparken en önemli kriter çocuğunuzun özellikleridir.

Çocuğunuzun karakteri, öğrenme stilleri geleneksel bir okul ortamını mı, yeni yaklaşımları deneyen bir kurumda daha iyi eğitim alabileceğini belirler.

Küçük ya da büyük okulda mı daha rahat eder, bu tamamen çocuğunuzun karakteri ile ilgili.

Çocuğunuz spora, sanata ya da yabancı dile yatkın olabilir. Bu konuda özel becerileri de bulunabilir.

Seçtiğiniz okul çocuğunuzun bu özelliklerini geliştirmeye yatkın mı? Mutlaka araştırın.

Her okulun bir vizyonu, eğitim felsefesi vardır. Okulun eğitime bakış açısı ile çocuğunuzun özellikleri uyuyorsa daha sonra diğer kriterleri inceleyin.

Okul araştırmaya, eleştirmeye ya da sorgulamaya yönelik bir kurum mu, yoksa otoriter bir eğitim mi veriyor? Okulun öğrenciyi değerlendirme sistemi, notlandırma yöntemi çok önemli.

Ev ödevi politikasını da mutlaka inceleyin.' (B.Şehir KOl.)

*****

Tüm çocuklarımıza başarılı bir dönem diliyorum...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yazınız hakikatten velilere yol gösterici. Bir de bana sorun buradaki durumları, Eğitim bakanı görevden alındı. Ne nakiller, ne yeni alınacak öğretmen seçmeleri ve tayinleri ise HİÇ, BİR KOCA SAYFA BİLE YETMEZ BANA...KARMAKARIŞIK KIBRIS'TAN SELAMLAR.

Göksel47 
 08.09.2012 8:24
Cevap :
Göksel Hanım,Merhaba..Denizler çalkalanmadan durulmaz;ama bizim denizler çalkalandıkça yosunlaşıyor gibi...Allah kolaylık versin Size de bize de :)) Saygılarımla...  08.09.2012 13:37
 

SAYIN HOCAM KEŞKE TÜM VELİLER BU AYDINLATICI YAZINIZI OKUSALRDI.iÇİNDE BULUNDUKLARI ÇÖZÜLMEZ BİLMECENİN İÇİNDEN ÇIKMAYA BELKİ YARIMCI OLURDUNUZ.YÜREĞİNİZE SAĞLIK.SELAM VE SAYGILAR.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 04.09.2012 19:30
Cevap :
Ülkeyi öyle bir dar boğaza sürüklediler ki güzel ülkemin,güzelliklerini görenmez olduk..Umarım yarın güneş doğar yeniden..saygılar...teşekkürler..  04.09.2012 23:24
 

Sayın Mesut Hocam, Çocuğumuzun geleceği hakkında yeteneklerine bakmadan karar vermek Ülkemizin en önemli açmazlarından biri. Maalesef geleceğimizi de çokça ilgilendiren bu konuya değinmeniz tam da çağdaş bir eğitimcinin yapması gereken bir tutumdu. Tekraren tebrik eder. Esenlikler dilerim.

Nizamettin BİBER 
 03.09.2012 8:48
Cevap :
Yıllardır,insanımızın içinde yaşadığı sorunların başlıca nedeninin EĞİTİM'sizlik olduğu savunulur da yüzlerce üniversitesi (?) olan bu ülkenin bilim adamları (?) pedagogları ne yapar bilinmez ?..''Eğitim ve okul '' deyince sadece kırtasiye malzemesi akla getiren velilerimize de Allah sabır versin.Bu yazıma gösterilen ilginin eğitme gösterilen ilgi lie ne kadar İLGİLİ OLDUĞU DA ÂŞİKÂR :))NİMETTİN BEY'CİĞİM,TEŞEKKÜRLER...SELAMLAR...SAYGILAR..ESENLİKLER...  03.09.2012 14:28
 

Sn Selek, okula daha evvel başlayan çocuklar eski arkadaşlarıyla buluşacakları için "YAŞASIN OKUL AÇILIYOR" sevinç çığlıkları atarak heyacanlanıyor. Şayet çocuklar 4+4+4 uygulamasının kendilerine neler yaşatacağını bilseler, belki ki de oturup hüngür hüngür ağlayacaklar. Ne var ki onlar hiçbir şeyden habersiz. Velilerin yüzde kaçı verdiğiniz pedagojik bilgileri sorgulayıp uygulayacak düzeyde? Sorgulamaya yapanlar zaten 4+4+4 ü de sorgulayacak bilinç düzeyinde. Gelecek nesilleri yetiştirmede birilerinin istediği cemaate dayalı tarikatçı toplum, bu yeni uygulama sayesinde hayata geçirilecek. Topluma bağımsız,layik ve özgür düşünceli birey yetiştirme yerine, ummetçi bir nesil kazandırmanın mekanizması çoktan oluşturuldu. Vay çocularımızın haline ve güzel ülkemin geleceğini emenet edeceği yeni nesillere. Pedagojik doğrularınıza sözüm yok, ben de madalyonun ters tarafından ve ülkemin uzun vadeli geleceği perspektifinden baktım. Hoşça kalın, sağlıklı ve mutlu kalın sevgili arkadaşım.

Hızır Kabil 
 02.09.2012 12:12
Cevap :
Sayın Hocam,Tıp otoriteleri de bu durumu onaylamıyorlar..''Gelişim dönemi açısından henüz oyun çağında bulunan 66 aylık çocuğun okul öncesi eğitim almadan ilkokul disiplinine girmesi, onun ruhsal, duygusal ve bilişsel gelişimini sekteye uğratarak yıllarca sürecek olan akademik hayatı açısından olumsuz sonuçlar doğuracaktır. Bu eğitimi almadan ilkokul sıralarına oturan çocuklarda, okul korkusu ve okula gitmek istememe gibi sorunlar ortaya çıkar. 5 yaş çocuğu (60-71 aylar arası) zihinsel, fiziksel, sosyal ve psikolojik olarak ilkokula henüz hazır değildir. Çocuğun okul eğitimine katılabilmesi için gerekli sosyal, duygusal, bilişsel, dil ve motor becerilerinin gelişimi 6 yaştan (72 ay) önce tamamlanmaz. Bu bilimsel ortalama dışında kalan çok az çocuk vardır.'BUNA RAĞMEN İNAT EDEN YETKİLİLER,UMARIM HABUR KAPISINDA KIRMIZI HALI SERDİKTEN SONRA , BUGÜN PİŞMAN OLDUKLARI GİBİ ŞİMDİ DE ÇOCUKLARIMIZI DENEY TAHTASI YAPMAZLAR.TEŞEKKÜRLER...SAYGILARIMLA...  03.09.2012 0:48
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1522
Toplam yorum
: 9157
Toplam mesaj
: 558
Ort. okunma sayısı
: 1593
Kayıt tarihi
: 23.06.07
 
 

İnsan yontmakla geçti ömr-ü baharı... Güzel ve canlı heykeller yaptı... Kimisinin içi çabuk boşal..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster