Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Ocak '18

 
Kategori
Sosyoloji
Okunma Sayısı
393
 

Yaşasın Tam Bağımsız Laik Türkiye

Yaşasın Tam Bağımsız Laik  Türkiye
 

Y T B L T


  Vurulmuş tertemiz alnından, uzanmış yatıyor. Bir hilal uğruna ya rab ne güneşler batıyor.
Çanakkale aslanları filminin açılış konuşmasıdır bu Mehmet Akif’in şiiri.. Filmi izlerken  oyunculardan Tanju Gürsu’nun 2003 yılında Hürriyet gazetesine verdiği demeci geldi aklıma. Tanju bey memleketinden bahsediyordu hani şu geçenlerde takımını desteklerken yan hakeme uçan taraftarın memleketi.

    “ Bizim büyüdüğümüz 1950’li yıllarda 18 konsolosluk vardı. Şems, Saba gibi otellerin restoranlarında öğle yemeklerinde piyano, keman çalınırdı. Eşim Ayla’nın annesi ve babası keman çalar benim annem keman, babam ut çalardı. Bahçeden bahçeye atışmalar yapar birisi rast çalarken öteki ona nihaventle cevap verirdi. O yıllarda Trabzon’daki dondurmacılarda bolestera denilen işlemeli önlüklü kızlar gümüş kupalarla dondurma servisi yaparlardı. Evimizin tam karşısında İskender Paşa Camii vardı. Biraz aşağımızda da İtalyan Kilisesi vardı. Camide ezan okunurken, kiliseden çan sesleri gelirdi. İtalyan kilisesinin papazları her Ramazan bizim eve iftara gelirdi.
Şimdi, bahçeden bahçeye silah atılıyor, bolestranın yerini ise kara çarşaflar
aldı.”

        Diyerek  özetliyor yönetimlerin toplumlar üzerinde yarattığı sistemetik duyarsızlaştırmanın sonucunu. Kalabalıklar düşünmez, daha çok duygulanır sözünü edebiliyorsak dini hoşgörüyü laiklikle karıştırıyorsa vatandaş işte Tanju abinin bahsetmeye çalıştığı eğitime ne denli önem verilmesi vurgusudur. Türkiye’de entelektüel düzeyde en çok karıştırılan kavramlardan bazıları “teokrasi” “hoşgörü”, “laiklik” ve “sekülarizm”dir. Bu kavramların tarihsel evriminin ve felsefî kaynaklarının üzerinde durmakta yarar vardır. Ben burada ucundan acık değiniyorum ki siz biraz araştırın edin diye. Çünkü Russel’ın da dediği gibi Dünyanın sorunu; akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendinden emin olmalarıdır.

     Bir arkadaşım geçenlerde sosyal medyadan yazmış ve soruyor. Laiklik dinsizlik ise nasıl bu kadar dindar oldunuz? Bir gülme aldı beni tabi. Haa bu arada neredeyse unutuyordum!

Y T B L T
Yaşasın
Tam
Bağımsız
Laik

Türkiye.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çeşitliliğin zenginlik olarak algılanmadığı ayrışmanın körüklendiği sosyal bir örüntünün içindeyiz. Tam bağımsız laik Cumhuriyeti yaşatmak için aklını kullanabilen çok insana ihtiyacımız var diye düşünüyorum, selamlar.

Nizamettin BİBER 
 04.01.2018 20:16
Cevap :
Bilmukabele Nizamettin bey, iyi çalışmalar.  25.01.2018 17:31
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 21
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 189
Kayıt tarihi
: 12.12.11
 
 

Eğitimci, Aşkadaşım ve Aşkolsun kitaplarının yazarı. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster