Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Ocak '08

 
Kategori
Okullar
Okunma Sayısı
501
 

Yaşasın tatil!

Yaşasın tatil!
 

tatil öncesinde,çerkeşli ilköğretim okulunu ziyaret ettik.


Tatil başlıyor...

Yarıyıl tatili 25 Ocak'ta başlayacak.Öğrenciler 15 gün dinlenecek.Bu arada 5.sınıfların DPY sınav başvuruları devam ediyor.Tatil öncesinde olumsuz durumların bu yıl da yaşanmaması için velileri, zayıf karne getiren çocuklarına karşı "ilgili" davranmaları konusunda uyarıyoruz.Ayrıca dpy başvuruları da unutulmamalı.

Yarıyıl tatili 25 Ocak'ta başlayacak.Öğrenciler 15 gün dinlenecek.Bu arada 5.sınıfların dpy sınav başvuruları devam ediyor.Tatil öncesinde olumsuz durumların bu yıl da yaşanmaması için velileri, zayıf karne getiren çocuklarına karşı "ilgili" davranmaları konusunda uyarıyoruz.

Kötü karne getirdiği için sevgi yetersizliği, yanlış tutumlar ve ilgisizlik gibi olumsuz durumlarla karşılaşan çocuk ve gencin kendine olan güveni de tehlikeye giriyor.Kötü karne ile karşılaşan velilerin "Neden zayıf getirdin" sorusuyla sıkıntılı dönem başlar."Bilgi edinmede zorluk çeken çocuğun, öz saygı geliştirmesi ve kendine güveni de tehlikeye girmektedir. Bu ise farklı gelişim dönemindeki çocuk ve gençlerde, beklenmedik davranışların sergilenmesine yol açmaktadır. Anne baba tepkileri ya da içinde bulundukları bu olumsuz duygular nedeniyle çocuk ve gençler zaman zaman medyadan da izlediğimiz üzücü sonuçlara yol açan davranışlar sergilemektedirler." Her çocuğun içinde bulunduğu gelişim dönemine ve yeteneğine göre başarısı değişebilir. Aileler eğitim yılı içinde okul ve öğretmen ile yeterince işbirliği yaptığı takdirde, çocuğun sınıf içindeki düzeyini ve nasıl bir karne alacağı da tahmin edilebilir. Başarısızlık durumunda sonuçtan çok bu sonuca nasıl gelindiğinin değerlendirilmesi önemlidir" Ayrıca çocuğun bireysel kapasitesinin göz önüne alınarak yeteneklerine uygun, ulaşılabilir beklentiler geliştirilmesi gereklidir.

Çocuğu kötü karne getiren velilere tavsiyemiz, "Başarısız bir karne ile karşılaşan aile ve çocuğun yaşadığı üzüntüleri bitirip, böyle bir sonucu yeniden yaşamamak için birlikte nedenleri gözden geçirmeleri ve çözümler üretmeleridir.Ailesinin ya da anne babasının sevgisini bilen ve onlar tarafından benimsenen çocuk ve ergenler bu üzüntüyü kısa sürede atlatıp, işbirliği yaparak başarılı olacaklardır. Burada önemli olan, anne ve babanın çocuğun dışındaki nedenleri ele alarak, çocuğun dikkatini sorumluluklarına çekmektir.Böyle bir sorumluluğu çocuğuna vermeyen anne babanın tüm çabalarının sonuçsuz kalacağını unutmamalıyız. Çocuklarımız şu anda bu eğitim döneminin sonuna geldiler, bir dönem tamamlandı ve yeni bir dönem için dinlenmeyi hakkettiler.

Tatil ile birlikte kötü karne getiren çocuk ve ergenlerin ders çalışmak yerine derse ara vermesi gerekiyor. Tatil dönemlerinde spor yapılmasının çocuk ve ergenler için büyük yararı olur. Ödevler ya da ders çalışma konusunda zorlanmaları, onların bir dinlenme süresi geçirmeden yorgun bir şekilde okula başlamasına ve derslerle ilgili bıkkınlığa yol açabilmektedir. Bu nedenle ders çalışmaya ara verilmesi ve çocuğun okulunu, öğretmenlerini ve arkadaşlarını özlemesi sağlanmalıdır.

Tatiller aile içi ilişkileri yakınlaştırma ve birlikte geçirilen zamanı artırma yönünden de önemlidir.Çalışan anne ve babaların izin dönemlerini çocuklarının tatil döneminde kullanması sınırlı aile içi etkileşimi arttıracaktır.Aile üyelerinin hep birlikte geçireceği bu tatil dönemlerinin iletişim, çocuklarına model olma, onları tanıma ve gelişimlerini görebilme açısından yararı olacaktır.

Tüm öğretmen ve öğrencilere iyi tatiller dilerim.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 23
Toplam yorum
: 7
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 2659
Kayıt tarihi
: 24.08.06
 
 

Bursa İznik Elbeyli  İlköğretim Okulu Müdürüyüm. İyi bir miliyet okuruyum. Milliyet gazetesinin e..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster