Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Haziran '07

 
Kategori
Müzik
Okunma Sayısı
6659
 

Yaşayan Efsane Fairuz

Yaşayan Efsane Fairuz
 

Babası Mardin doğumlu olan şarkıcı 1935 yılında Süryani Hıristiyanı kökenli bir ailede dünyaya gelmiştir. Kadife sesiyle dünyada büyük yankı uyandıran Lübnanlı şarkıcı Fairuz aslında hepimizin tanıdığı bir çok ezgiyi meşhur eden nadide bir isimdir. Bulunduğu coğrafyanın mistik dokusunu ve buğulu tınısını çoğu zaman çatışmaların sıcağında şarkılarına taşırken umut ve özgürlük temalarına ağırlık vermeyi ihmal etmemiştir.

Adının anlamı turkuaz gibi huzur verici bir sesi olan sanatçı, ömrü boyunca Ortadoğu'da birer volkan gibi patlayan bombalara sesiyle ve o güzel sahne duruşuyla karşılık vermiştir. "İnanıyorum, bir gün Filistin'de bombaların sustuğunu ve çocukların güldüğünü göreceğim." diyen zarif şarkıcı daha küçücük bir çocukken Lübnan Radyosuyla başlayan sanat hayatında bu güzel felsefesini büyük kitlelerle paylaşmaya başlamıştır.

Sesinin büyüsü ve insanı uzaklara götüren enerjisi, ülkesinin sınırlarını aşıp dünyaya mal olmasına bir köprü olmuştur. Sahnedeki tiyatral anlatımı ile şarkıların her yönünü izleyicilerine sunarken aldığı alkışların desibeli ise başarısını yıllar boyu taçlandırmıştır.

Yaşına rağmen gerek görüntüsüyle gerekse sesiyle konserlerinde üstün bir performans sergileyen zerafet tanrıçası, bir sanatçının hitap edebileceği nesillerden çok daha fazlasına ulaşmıştır. Sanat hayatı süresince büyük küçük demeden gelişen hayran kitlesi, bugün torunu yaşındaki hayranlarıyla hala artmaktadır.

Soyunun dayandığı bu topraklar daha sonraları sesiyle tanınan bir çok besteyi ağırlamış ve benimsemiştir. "Böyle gelmiş böyle geçer", "Tanrı misafiri", "Sana neler edeceğim" gibi popülaritesini günümüzde de koruyan şarkıların orjinalini okuyan Fairuzun seslendirdiği şarkıları Türkçe aranjmanlarıyla bizlere tanıtan isimler arasında Ajda Pekkan, Gönül Akkor, Deniz Seki, Ebru Gündeş, Kamuran Akkor, Neşe Karaböcek, Semiha Yankı ve Nilüfer gibi gönüllere taht kurmuş sanatçılarımız da bulunmaktadır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 15
Toplam yorum
: 35
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2345
Kayıt tarihi
: 01.03.07
 
 

Çukurova Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Eğitim Programları ve Öğretim Ana Bilim Dalında Y..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster